• 02.03.2021 18:13
      • Tradycja obchodów Dnia Kropki znana jest od 2008 roku i obchodzona w 108 krajach. Jak co roku przypada na 15 września.W tym dniu uczniowie młodszych klas aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Dzieci, aby podkreślić wyjątkowość tego dnia przebrało się w stój, którego motywem przewodnim była kropka. Dodatkowo oglądnęły bajkę o Vashti– dziewczynce, która dzięki kropce odkryła swój talent. Następnie podczas długiej przerwy w wyznaczonych boksach uczniowie wykonywali rysunki składające się z kropek, rozwiązywały łamigłówki, kolorowały obrazki oraz tworzyły rytmy z barwnych kropek. Ta inicjatywa miała na celu pobudzić kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcić ich do tworzenia. Pomogły dzieciom odkryć ich talenty i odważyć się je zaprezentować. Pomysłowość dzieci nie miała granic.Na koniec były pamiątkowe zdjęcia oczywiście na tle kropek. Podczas obchodów dzisiejszego święta było dużo zabawy i uśmiechu. Niejeden rodzic będzie miał problem, by na zdjęciu rozpoznać swoją pociechę.
        Wychowawczynie klas 1 – 3
        Na lekcji matematyki uczniowie z klasy 5b w ramach Dnia Kropki przypomnieli sobie z jakich elementów składa się koło, a następnie wykonali prace składające się tylko z kółek. Natomiast uczniowie z klas 1-3 w programie Paint rysowali kolorowe kółka i wypełniali je kolorami wg własnego uznania.

Monika Kubica

Dzień Kropki na lekcjach języka polskiego

W tym tygodniu lekcje z okazji Dnia Kropki były odmienne, nieszablonowe i spodobały się uczniom. Umożliwiały  odkrywanie talentów, uczyły współpracy i motywowały do twórczych poszukiwań. Pracowaliśmy metodą projektu, dzieląc się pomysłami, wymieniając się doświadczeniami i świętując wraz z uczniami szkół partnerskich. Naszym głównym celem było pokazanie, że każda osoba może być kreatywna, a prosta kropka może sprawić, że odkryje niezwykłe pokłady twórczej inwencji. Pokazaliśmy, że:

- każdy jest kreatywny,

- uczymy się od innych,

- jesteśmy silni w grupie, ale wierzymy też we własne siły,

- nowe technologie nie są nam obce, ale możemy też działać w oparciu o tradycyjne formy i metody pracy;

W tym roku wzięliśmy udział w trzech interakcjach z KROPKĄ:

1. Utrwalaliśmy alfabet.

Moi najmłodsi uczniowie w Dniu Kropki utrwalali znajomość liter alfabetu oraz gromadzili wyrazy rozpoczynające się na wybraną literę.

Literę wybierali samodzielnie, według własnej inwencji ją kolorowali. Wielkim zaskoczeniem było dla nich polecenie w kształcie dużej KROPKI

2. Powtarzaliśmy zasady ortograficzne i interpunkcyjne.

Międzynarodowy Dzień Kropki na lekcji języka polskiego to okazja, aby pokazać, że nauka nie musi być  nudna. Zaproponowałam uczniom  aktywność służącą powtórzeniu zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Polecenie zapisałam  w formie dużej KROPKI, aby uczniowie odnaleźli sposób na jego odczytanie.

3. Przygotowaliśmy dowolny posiłek z kropkowych i okrągłych produktów spożywczych.

Chętni uczniowie z okazji Dnia Kropki wykonali zadanie kulinarne. Przygotowali dowolny posiłek z kropkowych i okrągłych produktów spożywczych. Wspólnie odkrywaliśmy potencjał drzemiący w każdym z nas. Zredagowaliśmy  przepisy, przygotowaliśmy posiłek i sfotografowaliśmy go.

Wyniki ewaluacji prezentujemy poniżej (kliknij w link)

Zapraszam do obejrzenia prac uczniowskich w galerii.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.