• Światowy dzień zwierząt

• To święto obchodzone jest corocznie 4 października. W tym dniu przypadają imieniny  św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt, ekologów i ekologii. Od 4 do 11 października trwa Tydzień Zwierząt, a cały miesiąc został ustanowiony Miesiącem Dobroci Dla Zwierząt.

Nasi uczniowie od wielu lat  w tym miesiącu wyjeżdżają z prezentami do Schroniska Azorki w Gorzowie Wlkp. Odwiedzają samotne i porzucone zwierzęta. Niestety czas pandemii pokrzyżował nasze plany i spowodował, że wyjazd został przesunięty na wiosnę (lub przyszły rok szkolny). Wszystko zależy od sytuacji zdrowotnej.

Z okazji tego święta na lekcjach informatyki uczniowie klas 1-3 rysowali ulubione zwierzęta w wybranych przez siebie programach graficznych. Dominował Paint 3D, ale byli też uczniowie, którzy najlepiej czuli się malując w tradycyjnym programie graficznym, jakim jest Paint. W taki oto niewielki sposób mogli pokazać, że kochają zwierzęta i pamiętają o nich.

Monika Kubica

• Pasowanie na Czytelnika w klasach pierwszych i drugich

• Dnia 6 i 13 października  2020r.  uczniowie z klas pierwszych i drugich naszej szkoły , uczestniczyli w uroczystości pt. "Pasowanie na Czytelnika". Podczas Pasowania na Czytelnika  nauczyciela bibliotekarza wspierały uczennice z klasy 7a: Marta Izak, Ania Kmita, Wiktoria Taracińska i Ala Podbereska. Uczennice  uroczyście przywitały młodszych kolegów i koleżanki, następnie zadawały zagadki dotyczące bohaterów bajkowych i baśniowych. Dzieci wykazały się dobrą znajomością literatury. Trafnie wskazywały bohaterów  i tytuły bajek.

Z zaprezentowanego przedstawienia dzieci dowiedziały się jak powinno okazywać się szacunek książce i jak zadbać o to by zawsze wyglądała jak nowa. Wszyscy uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, a na pamiątkę spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy, które na ręce wychowawców przekazała  pani dyrektor Magdalena Umińska.

Opracowała: R. Kunisz

• Promujemy czytanie, pamiętając o ekologii

• W ramach innowacji uczniowie wykonywali plakat ilustrujący hasło "1000 powodów, by czytać". Co najmniej jeden element musiał wykorzystywać surowiec wtórny. Apelowałam, aby uczniowie zadbali o staranność, byli przekonywujący i pomysłowi. Nie zapominali o użyciu przynajmniej jednego surowca wtórnego. Oto prace uczniów, które zostały wyeksponowane w szkole i przypominają, dlaczego warto czytać.

• WMTDay 2020 - relacja

• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. 10. edycja akcji (ŚDTM 2020) odbyła się 2 października 2020. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

Uczniowie klasy 4a, 5a, 6b przygotowali plakaty z okazji tego święta. Ze względu na procedury bezpieczeństwa rozgrywki odbyły się na forum klas. Uczniowie klas 4a, 5a, 6b i 7a chcieli zostać mistrzami tabliczki mnożenia rozwiązując test na stronie www.tabliczkamnożenia.pl/dyplom/. Tylko nielicznej grupie udało się zdobyć dyplom. Natomiast w klasie 5b na lekcji matematyki odbyły się zawody o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Wygrała osoba, która bezbłędnie i w najkrótszym czasie rozwiązała test.  Mistrzynią została Kamila Miklas. W klasach najmłodszych na lekcjach informatyki także nie zabrakło tabliczkowych zmagań. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem ćwiczyli umiejętności mnożenia. Rozgrywki klasowe wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji i pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”.

Dorota Tołoczko, Monika Kubica