• Jesień w klasie 1a

• Jesień to piękna pora roku i wcale nie musi być smutna. W tym tygodniu uczestniczyliśmy w „jesiennych” lekcjach, które zainspirowały nas do wykonania prac z darów jesieni. Z liści, kasztanów, żołędzi, mchu i jarzębiny stworzyliśmy piękne, jesienne kompozycje.

Podczas zajęć przyrodniczych poznaliśmy zwyczaje i zachowania jeża, a następnie wykonaliśmy figurki zwierzątka z szyszek i plasteliny. Z wielką radością uczestniczyliśmy w zajęciach, a wykonane przez nas prace sprawiły, że w naszych domach „pachnie” jesienią.

Uczniowie klasy 1a z wychowawczynią

• Kreatywnie i z morałem ... opowiadają uczniowie podczas lekcji zdalnych

• Pomysł, który prezentuję poniżej,  stosuję przy redagowaniu przez uczniów twórczych opowiadań. Zaczynam od wylosowania przez uczniów narratora. Wykorzystuję do tego celu ruletkę. Narrator posiada cechy ludzkie- opowiada, odczuwa, wspomina itp. Z jego perspektywy powstaje ciekawa historia. Nawet jeśli uczniowie wylosują tego samego narratora, nie będzie dwóch identycznych prac. Przy okazji powtarzamy, co to jest personifikacja. Proponuję zachęcić uczniów do zastosowania narracji pierwszoosobowej. Z moich obserwacji wynika, że historie uczniowskie są wówczas ciekawsze i znacznie obszerniejsze. Wspólnie z uczniami ustalam kryteria realizacji tematu, np.

• narrator pierwszoosobowy,
            • tytuł opowiadania,
            • opis- miejsca, postaci, sytuacji, przeżyć wewnętrznych,
            • dialog,
            • retrospekcja,
            • puenta,
            • miejsce i czas akcji,
            • zwrot akcji.

Swoje historie zwizualizowaliśmy fotografiami. Efekty prezentuję poniżej.

• Zapraszamy do lektury “Arkadii”

• W bieżącym numerze przeczytacie:

• jak przebiegało pasowanie uczniów klas pierwszych,
            • kto został najsympatyczniejszym kolegą,
            • jak zorganizowaliśmy tegoroczną akcję “Sprzątanie Świata”,
            • co warto przeczytać,
            • na czym polegała akcja “Kredkobrania”,
            • kto wyjechał na wycieczkę do Stanowic.

Ponadto promujemy twórczość uczniowską. Drogi uczniu/ droga uczennico! Zapraszamy Cię także do współtworzenia szkolnej gazety. Masz pomysł na ciekawy temat? Chcesz zaprezentować swoje hobby? Dołącz do nas!

Redakcja “Arkadii”

PLIK PDF: arkadia-szkola-podstawowa-nr-2-im-arkadego-fiedlera-w-debnie-30.pdf

• Młodzi Polacy życzą swojej ojczyźnie

• Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, obchodzonego 11 listopada, stworzyliśmy papierowe lub cyfrowe (wykonane w dowolnym programie, przy pomocy dowolnej aplikacji) kartki z życzeniami dla Polski. Posłuchajcie przygotowanych przez nas życzeń.

link

Zadbaliśmy o szatę graficzną, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną. Pamiętaliśmy o tym, aby nasze życzenia były  oryginalne, niepowtarzalne. Życzenia zamieściliśmy na wspólnej tablicy, do której link  zamieszczam:

TUTAJ

W ten sposób okazaliśmy miłość swojej ojczyźnie i rodakom.