• Grudniowe wyzwanie logopedyczne

• Regularny trening to bardzo ważna sprawa, codzienne ćwiczenia przyniosą oczekiwane efekty. Każdego dnia poświęcamy pięć minut, żeby trenować buzię i język. Ćwiczymy nawet w niedzielę. Swój niedzielny trening prezentują Szymon i Michał. Wykonują bardzo pożyteczne dla języka ćwiczenie – wycieraczki. Opis ćwiczenia w filmiku. Sprawdźcie na sobie, starajcie się nie ruszać brodą.
            Magda Łączkowska

• Lektura Magiczne drzewo. Czerwone krzesło na kartach albumów uczniowskich

• Podczas lekcji zdalnych angażuję uczniów do aktywności z wykorzystaniem technologii komputerowej. Klasa 4 nauczyła się obsługi tablicy Jamboard, dzięki temu pracujemy metodą projektu, np. przy omawianiu lektur szkolnych. Obsługa Jamboard jest intuicyjna. Do wyświetlacza zostały dołączone 2 pisaki oraz gumka do wycierania. Tablica umożliwia współpracę wielu osób w czasie rzeczywistym. Wszystkie zmiany są zapisywane automatycznie i nic nie zniknie. Nie trzeba się już o to martwić. Ponadto Jamboard rozpoznaje pismo ręczne i kształty, umożliwia współpracę ze smartphonami i tabletami, a także zapisuje się w chmurze. Zobaczcie, jak prezentują się wybrane karty do lektury "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło", utworzone na wspomnianej tablicy.

Link do tablicy

• Po lekturze Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

• W projekcie czytelniczym "Lektury szkolne na poważnie i z przymrużeniem oka" uczestniczy klasa 5. Podczas zdalnych lekcji języka polskiego uczniowie stworzyli tablice informacyjne, które prezentuję w poniższej książeczce elektronicznej. Do stworzenia tablic wykorzystaliśmy Jamboard  znajdujący się na dysku google.

Przyświecały nam następujące cele:

• rozwijanie kultury czytelniczej uczniów i przygotowanie młodzieży szkolnej do samokształcenia,
            • rozwijanie kompetencji takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość,
            • rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, zarówno cichego, jak i głośnego,
            • zachęcanie do pracy z lekturą poprzez rozwijanie kompetencji cyfrowych, nowatorskie formy pracy rozwijające kreatywność uczniów,
            • doskonalenie umiejętności korzystania z nowoczesnej technologii komunikacyjnej i informacyjnej,
            • wdrażanie uczniów do planowanej i efektywnej pracy grupowej i zespołowej, w tym prezentowanie efektów własnej pracy.

Oto link do książeczki elektronicznej:

• Ćwiczenia buzi i języka Niedługo święta.

• Już 18 dzień naszego grudniowego wyzwania. Uczniowie codziennie wykonują ćwiczenia z kalendarza logopedycznego (do pobrania z Classroom). Dzisiaj swój trening buzi i języka przedstawia Antek. Uczeń prezentuje ćwiczenia, które wielokrotnie powtarzane sprawią, że nasz język będzie sprawnie unosić się do góry, czyli będzie się pionizował.

Antek robi wieżę – wkleja czubek języka za górne zęby i trzyma, kląska jak konik, wkleja język w podniebienie, maluje językiem górne zęby. Dobrze wypracowana pionizacja pomaga utrzymać właściwą pozycję spoczynkową języka , a także umożliwia nam prawidłowe połykanie. Pionizacja języka ważna jest tez przy wymawianiu głosek z szeregu szumiącego: sz, ż/rz, cz, dż. Nie powiemy poprawnie tych głosek, jeżeli nie podniesiemy języka. Antek prezentuje również ćwiczenia artykulacyjne – utrwalenie wymowy głoski sz. Chłopiec pokazuje także trening warg poprzez wypowiadanie samogłosek oraz robienie min, usprawnia jednocześnie język i policzki – wypycha policzki językiem.

Magda Łączkowska