• Rozrywka umysłowa przed Świętami Bożego Narodzenia

• Lekcje przed świętami przypominają o polskich tradycjach, koncentrują się na budowaniu relacji, przebiegają w świątecznej atmosferze. Szkolny Klub Ortograffiti  przygotował dla swoich kolegów i koleżanek krzyżówkę i wykreślankę. Zapraszamy do korzystania z przygotowanych materiałów.

• Ortograficzne chmury wyrazowe

• Nauka ortografii koncentruje się na czytaniu i zapisywaniu. Jak więc podczas nauki zdalnej uczyć ortografii? Bardzo popularne są dyktanda online, rebusy, teksty z lukami. Zaproponowałam uczniom tworzenie kolorowych chmur wyrazowych. Uczniowie gromadzili wyrazy o określonej trudności ortograficznej. Aby nie popełniać błędów, mogli sprawdzać pisownię wyrazów w słowniku ortograficznym.

Zgromadzone słownictwo zapisywali ręcznie. Następnie wybierali maksymalnie 10 wyrazów, które chcieli zamieścić w projektowanej przez siebie chmurze wyrazowej. Kolejny etap pracy to posługiwanie się aplikacją. Uczniowie wpisywali wybrane przez siebie słowa, dokonywali wyboru kolorów i kształtów. Szczególnie uważni musieli być przy wyborze czcionki. Nie wszystkie proponowane do wyboru czcionki miały polskie znaki. Efekty pracy spodobały się uczniom. Odczytywali słowa zamieszczone w udostępnionych chmurach wyrazowych. Z przyjemnością układali z nimi zdania, wyjaśniali pisownię, posługując się poznanymi zasadami ortograficznymi.

• Czy wiecie z ilu mięśni składa się język?

• Ta mała część naszego ciała złożona jest aż z ośmiu mięśni! Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z Waszym językiem, kiedy nie jecie, nie pijecie i nic nie mówicie? Wasz język przyjmuje wtedy pozycję, którą nazywamy pozycją spoczynkową - język ułożony swobodnie w jamie ustnej powinien dotykać czubkiem górnego wałka dziąsłowego. Sprawdźcie, czy Wasz język jest na górze. Odpowiednia pozycja spoczynkowa języka, jest bardzo ważna.

Ma wpływ na jedzenie, picie, oddychanie i mówienie. Na zajęciach proponuję zabawę – za każdym razem, kiedy zobaczysz ozdobę świąteczną, sprawdź, gdzie leży Twój język. Jeżeli jest na dnie jamy ustnej, popraw jego położenie. W procesie mówienie bierze udział wiele innych elementów: wargi, podniebienie, policzki, szyja, żuchwa. Wszystkie wymienione części ciała, muszą być silne, a więc musimy je trenować. Dzisiaj swoje ćwiczenia prezentuje Wojtek. Wojtek pokazuje ćwiczenia warg i języka oraz ćwiczenia artykulacyjne - utrwalenie głosek s/sz w sylabach oraz wyrazach.
            Magda Łączkowska

• Konkurs Kolęd

• W naszej szkole, jak co roku zadbaliśmy o kultywowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Dnia 10 grudnia odbył się Konkurs Kolęd, oczywiście w formie innej niż zazwyczaj. Zmuszenie sytuacją korzystaliśmy z łącz internetowych. Dzieci korzystały z platformy "Meet" wykonując kolędy i pastorałki a komisja słuchała i oceniała wykonawców. Ocenie podlegał nie tylko śpiew uczniów ale również ich stroje świąteczny wystrój wnętrza. Po naradzie wyłoniono zwycięzców oraz osoby wyróżnione. Zapraszamy do obejrzenia występów uczniów na naszym szkolnym Facebook-u.

W kategorii klas 1-3:
            I miejsce- Maja Cząstka z klasy III B
            II miejsce - Barbara Buko z klasy II C
            III miejsce - Marta Zubala z klasy II C
            Wyróżnienie:
            Hania Madera z klasy II A
            Małgorzata Kowalewska z klasy III A
            Antoni Malec z klasy III A
            W kategorii klas 4-6
            I miejsce - Amelia Kożuszek z klasy V A
            II miejsce - Lena Bladyniec z klasy IV A
            III miejsce - Hanna Taracińska z klasy VI A
            Wyróżnienie:
            Dawid Wolański z klasy IV B
            Dziękujemy wykonawcom za piękny śpiew a rodzicom za serce włożone w przygotowanie swoich pociech do konkursu. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok w szkole i będziemy wspólnie cieszyć się talentami naszych dzieci i nadchodzącymi świętami.
            Do zobaczenia za rok!