• SZKOŁA PAMIĘTA 2021 NA LOGOPEDII

• 27 października na zajęciach logopedycznych uczniowie w ramach akcji "Szkoła Pamięta 2021" rozmawiali na temat Rejonu Pamięci Narodowej oraz historii ludzi z nim związanych. Inspiracją do rozmów była książka wydana przez Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej "Na straży pamięci.

60 lat Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego”, w której opisane są między innymi losy osadników polskich nad Odrą po II wojnie światowej. Dzięki zbiorom Muzeum w Starych Łysogórkach uczniowie poznali między innymi historię żołnierki 1. Armii Wojska Polskiego, Zofii Cygan, która jako jedna z trzech kobiet została pochowana na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach. Celem akcji „Szkoła Pamięta 2021” jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Jednym z zadań uczniów była interpretacja tytułu książki prezentowanej na zajęciach - „Na straży pamięci”. Poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Dodatkowo uczniowie wzbogacali słownictwo, powtarzali wyrazy, zdania trudne artykulacyjnie, ćwiczyli znajomość kolejności alfabetycznej w praktyce, korzystając z indeksu nazwisk, który jest zawarty w książce. Podczas słuchania fragmentów czytanych przez nauczycielkę, uczniowie mieli pilnować prawidłowej spoczynkowej pozycji języka oraz prawidłowego toru oddychania – przez nos. Lekcja oraz związana z nią pogadanka była również okazją do pracy uczniów nad staranną mową spontaniczną.
            Magda Łączkowska

• SZKOŁA PAMIĘTA - 4B

• W piątek 29 października, uczniowie klasy 4b uczestniczyli w akcji „Szkoła pamięta 2021”, w ramach której uczcili pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej oraz poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Uczniowie zapalili znicze przy kamieniach pamięci i poznali związane z nimi wydarzenia historyczne.

Iwona O.

• SZKOŁA PAMIĘTA - 4A

• Uczniowie klasy 4a w ramach akcji Szkoła pamięta przenieśli się w czasie do lat 70 i 80 XX wieku oglądając zdjęcia ówczesnego miasta. Zdjęcia wykonał mieszkaniec Dębna, miłośnik fotografii  pan Bronisław Olbiszewski. Fotografował on ludzi oraz przyrodę.

Sam wywoływał swoje zdjęcia w ciemni, którą zrobił u siebie w pokoju, sam również zrobił swój pierwszy powiększalnik. Zdjęcia te są prawdziwą pamiątką nie tylko dla rodziny, ale również dla mieszkańców Dębna. Podczas oglądania zdjęć w klasie było wiele emocji. Uczniowie byli zdziwieni jak zmieniło się miasto na przestrzeni 40 lat.

Uczniowie wybrali się również na cmentarz, gdzie zapalili znicz ku pamięci na symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza.