• MEDIACJE RÓWIEŚNICZE W I-III

• W dniu wczorajszym uczniowie klas I-III uczestniczyli w projekcie ,,Mediacje rówieśnicze w gminie Dębno”. Projekt miał na celu upowszechnienie idei mediacji rówieśniczej, zwłaszcza po czasie pandemii, izolacji oraz stresu związanego z wojną, które mogą powodować powstawanie konfliktów rówieśniczych w szkole.

Podczas spotkania uczyli się o konstruktywnych sposobach rozwiązywania konfliktów wśród dzieci i młodzieży. Odgrywali scenki sytuacyjne i próbowali wejść w rolę mediatorów. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności.

Wychowawczynie

• WSPOMNIENIE Z BIWAKU

• Na początku czerwca klasy 7a, 7b i 6a wyjechały w końcu na trzydniowy biwak do ośrodka „Kadet-Ok.”. Czekało tam na uczniów mnóstwo atrakcji na wodzie i na lądzie między innymi: kajaki, żaglówka, ścianka wspinaczkowa, Laser Tag oraz gra terenowa. Pogoda dopisała a w pamięci zostaną cudowne chwile, szczególnie wspólne tańce. Okazało się, że nasi uczniowie potrafią się świetnie razem bawić. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym ponownie gdzieś wyjedziemy.

• ZREALIZOWALIŚMY PROJEKT SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO

• Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Fiedlera w Dębnie w roku szkolnym 2021/22 brała udział w innowacyjnym projekcie  edukacyjnym SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO (SOC), realizowanym przez Fundację Dbam o Mój Zasięg. Głównym celem projektu było przygotowanie uczniów, nauczycieli i rodziców do bezpiecznego, higienicznego i kreatywnego korzystania z zasobów sieci.

Jednym z ważniejszych osiągnięć był pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz relacje z innymi uczniów, rodziców i nauczycieli. W ogólnopolskiej społeczności szkół zrzeszonych w projekcie poszukiwaliśmy równowagi między światem cyfrowym i tym rzeczywistym. W ramach projektu przygotowanego przez Fundację Dbam o Mój Zasięg zostały przeprowadzone gruntowne badania uczniów dotyczące oceny jakości relacji szkolnych, darmowe webinaria, konferencje naukowe. Uczniowie uczyli się kompetencji przyszłości oraz poznali alternatywę dla świata cyfrowego. Na zakończenie projektu szkoła otrzymała certyfikat, a koordynator zaświadczenie.

• WYCIECZKA EDUKACYJNA DO CENTRUM PSZCZELARSTWA W SUCHLICY

• W ramach projektu edukacyjnego pt. „Czy może istnieć świat bez pszczół?” uczniowie klasy 5a udali się na wycieczkę do Centrum Pszczelarstwa w Suchlicy. Dzieci z mojej klasy pracując nad realizacją projektu tj. przygotowując prezentacje i plakaty zdobyły już podstawową wiedzę teoretyczną na temat pszczół.

Poznali też rolę tych niesamowitych owadów w środowisku naturalnym oraz produkty pszczele i ich znaczenie w trosce o nasze zdrowie. Tutaj uczniowie mieli okazję teorię zamienić na praktykę. Oglądali jak zbudowany jest ul, podstawowe sprzęty używane w hodowli pszczół, obrania ochronne, całą gamę produktów pszczelich oraz nowoczesne centrum dystrybucji, jak się okazuje największego tego typu magazynu w kraju. Korzystali też z apiterapii w drewnianych domkach pod, którymi znajdowały się ule. Na warsztatach próbowali miody, pyłek i pierzgę oraz mieli okazję wykonać własne świeczki. Ognisko było ostatnim punktem wycieczki. Pieczenie kiełbasek, pianek i beztroskie chwile na świeżym powietrzu wyjątkowo spodobały się uczestnikom wycieczki.

Danuta Fossa