• TEATR KSZTAŁCI, WYCHOWUJE I POMAGA ZROZUMIEĆ SAMYCH SIEBIE ORAZ INNYCH

• 08.02.2024 21:12
      • Dnia 7 lutego 2024 r. klasy 5a, 5b i 5c wybrały się na wycieczkę do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Bąk, Renata Kunisz, Małgorzata Zalech  i Wioletta Rafałowicz. Uczniowie obejrzeli spektakl pt.,,Opowieść wigilijna”, którego reżyserem jest Andrzej Ozga. Przedstawienie powstało na motywach utworu Charlesa Dickensa. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami, podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, uwrażliwienie na piękno.
        Spektakl opowiadał o przemianie skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącej w czasie nocy wigilijnej. Temu nielubiącemu ludzi samotnikowi ukazuje się duch zmarłego wspólnika, który ostrzega go przed skutkami życia, jakie wiedzie. Wspomniana wizyta ma uchronić Scrooge’a przed podobnym losem. Początkowo nieufny Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt Przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia. Ta poetycka przypowieść o starym, zgorzkniałym skąpcu, tak jak i powstające na jej podstawie niezliczone adaptacje teatralne i filmowe, prowokują do odpowiedzi na pytania: Na czym polega szczęśliwe życie? Co jest w życiu najważniejsze?
        Uczniom podobały się kreacje aktorskie oraz sposób zwizualizowania duchów. Na pewno spektakl pozostanie długo w ich pamięci.
        W drodze powrotnej uczniowie integrowali w McDonaldzie.