• GONITWA ZA JELENIEM

• 23.02.2024 09:41
        • Uczniowie klasy 5b puścili wodze swojej fantazji i zredagowali ciekawe historie wyjaśniające pochodzenie naszej rodzinnej miejscowości.  Zostały one zilustrowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Efekt pracy bardzo się nam spodobał. Prezentujemy opowiadanie Aleksandra wraz ze wspomnianymi ilustracjami. Redagując historie, rysując lub projektując przy pomocy sztucznej inteligencji, uczniowie  mają szerokie pole do rozwoju pomysłowości. Samodzielnie kształtują formy swoich wytworów, a autorskie opowiadania mają moc. Słuchając zredagowanych przez rówieśników historii, uczniowie  stają się bardziej empatyczni. Wzrasta poczucie więzi i wspólnoty. Rozwija się kultura słowa, kształtuje wyobraźnia. Wzrasta również wiedza o świecie i innych ludziach. Efekt artystyczny okazał się bardzo interesujący.
        • KOSTKI OPOWIEŚCI WSPIERAJĄ ROZWÓJ KREATYWNOŚCI

• 23.02.2024 09:36
        • Kostki opowieści to pomoc dydaktyczna szczególnie przydatna wówczas, gdy organizujemy zajęcia bez podręczników i ćwiczeń. Na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie lubią z nich korzystać, zwłaszcza, jak zaskoczymy ich aktywnościami. Taką pomocą dydaktyczną zachęcamy uczniów do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, opowiadania o sobie, wyrażania swoich opinii, myśli, poszerzania słownictwa, budowania zdań, tworzenia historyjek, wyjaśniania pisowni wyrazów itp. Kostki opowieści motywują do zabierania głosu, pomagają przezwyciężać stres, dodają odwagi i rozwijają wyobraźnię. Warto przy aktywnościach pozwolić uczniom na  swobodę w nazywaniu obrazków. Kostki story cubes aktywizują uczniów, motywują do działania, budzą emocje, z tego powodu chętnie po nie sięgamy.
        • SKŁADAMY ŻYCZENIA BOHATEROM NASZYCH LEKTUR

• 22.12.2023 16:40
        • Klasa 7a w ramach innowacji ,,Jak być kreatywnym autorem tekstu?” redagowała życzenia świąteczne dla wybranego bohatera lektury. Zadanie bardzo spodobało się uczniom, gdyż mogli wykazać się zarówno znajomością lektury, jak i umiejętnością redagowania życzeń.
          Świąteczny klimat sprzyjał twórczym poczynaniom uczniów. Przy okazji uczyliśmy się dostrzegać potrzeby innych i uwzględniać je w swoich życzeniach.
        • TURLANE HISTORIE

• 20.12.2023 20:28
        • Kostki do grania to bardzo przydatny rekwizyt na lekcji języka polskiego.
          Jest on bardzo pożądany szczególnie podczas pracy w grupie. Uczniowie czują się sprawczy i bardziej się angażują w realizację wspólnego zadania.
          Wyturlany bohater, miejsce i czas zdarzenia, rekwizyty itp. wprowadzają element zaskoczenia i zaciekawienia. Uczniowie puszczają wodze fantazji bez obawy, że zadanie wykonają nieprawidłowo. Chętnie czytają autorskie historie, wzmacniając poczucie własnej wartości. Wspomniana metoda jest jednym z najskuteczniejszych sposobów pobudzania wyobraźni uczniów. Wspólne opowiadanie historii świetnie sprawdza się jako językowa rozgrzewka, jak i na zakończenie zajęć. W czasie tworzenia opowieści służę uczniom pomocą, podpowiadając im słowa czy nawet całe zwroty, kiedy tylko tego potrzebują. Pozwalam także na korzystanie ze słowników w czasie takiej aktywności.
          Największą zaletą redagowania turlanych opowieści jest fakt, że nawet najbardziej milczący uczniowie angażują się we wspólne tworzenie opowieści i dzięki temu nabierają coraz większej pewności i swobody w mówieniu. To również świetna zabawa!
        • TWORZYMY I ILUSTRUJEMY AUTORSKIE OPOWIADANIA

• 18.12.2023 19:55
        • Uczniowie klasy 5b, w losowo podzielonych grupach, układali twórcze historie. Przed rozpoczęciem pracy wylosowali rysunkowe symbole, które wyznaczały kierunek rozwoju opowiadania. Puścili wodze swojej fantazji i zredagowali ciekawe opowiadania, które przepisali na komputerze, a następnie zilustrowali przy pomocy sztucznej inteligencji. Opowiadania zostały głośno odczytane, a ewentualne usterki usunięte. Uczniowie w praktyce wykazali się umiejętnością podziału tekstu na akapity, prawidłowym zapisem dialogu. Sprawdzali pisownię trudnych wyrazów w słowniczku ortograficznym.
          Efekt pracy bardzo się nam spodobał.