• AIDS ... KAŻDY ROK WYMAGA UŚWIADAMIANIA!

• Każdego roku, grudniowy miesiąc, to czas kampanii z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS. Uświadomienie faktów na temat choroby, rozwianie popularnych mitów oraz solidaryzowanie się z osobami chorymi, stanowi cel akcji. Świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.

Tegoroczne hasło - Wyrównujmy (ang. Equalize)  jest wezwaniem do działania w celu zmniejszenia nierówności ekonomicznych, społecznych, kulturowych i prawnych, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa! Mają prawo do normalnego życia!

Światowy Dzień Walki Z AIDS rozpoczęliśmy od przypomnienia symbolu walki z AIDS, czerwonej wstążki, którą umieściliśmy na drzwiach pomieszczeń szkolnych. Przygotowaliśmy gazetkę informacyjną, aby każdy mógł przypomnieć sobie jakie są drogi rozprzestrzeniania wirusa HIV i  jak nigdy nie zarazimy się tym pasożytem. Podczas grudniowej kampanii odbyły się pogadanki tematyczne na lekcjach biologii i godzinach wychowawczych. Chętne drużyny z klas 5-8 zmierzyły się w konkursie wiedzy, rozwiązując test tematyczny.  Poziom był bardzo wyrównany, świadczący o konieczności dalszej popularyzacji wiedzy na ten temat. Oczywiście liczy się chęć udziału, dlatego wszyscy uczestnicy otrzymali oceny z aktywności!

Iwona Olobry/koło biologiczne-LOP

• TURLANE HISTORIE

• Kostki do grania to bardzo przydatny rekwizyt na lekcji języka polskiego. Jest on bardzo pożądany szczególnie podczas pracy w grupie. Uczniowie czują się sprawczy i bardziej się angażują w realizację wspólnego zadania. Wyturlany bohater, miejsce i czas zdarzenia, rekwizyty itp. wprowadzają element zaskoczenia i zaciekawienia.

Uczniowie puszczają wodze fantazji bez obawy, że zadanie wykonają nieprawidłowo. Chętnie czytają autorskie historie, wzmacniając poczucie własnej Wartości. Wspomniana metoda jest jednym z najskuteczniejszych sposobów pobudzania wyobraźni uczniów. Wspólne opowiadanie historii świetnie sprawdza się jako językowa rozgrzewka, jak i na zakończenie zajęć. W czasie tworzenia opowieści służę uczniom pomocą, podpowiadając im słowa czy nawet całe zwroty, kiedy tylko tego potrzebują. Pozwalam także na korzystanie ze słowników w czasie takiej aktywności. Największą zaletą redagowania turlanych opowieści jest fakt, że nawet najbardziej milczący uczniowie angażują się we wspólne tworzenie opowieści i dzięki temu nabierają coraz większej pewności i swobody w mówieniu. To również świetna zabawa!

• MOJE KOŁO EMOCJI

• Uczniowie z klasy 5b w ramach innowacji ,,Ja w świecie emocji” wzięli udział w miesięcznym projekcie. W ramach przygotowania do projektu poznali kilkanaście  emocji: obojętność, bezradność, zdziwienie, wzruszenie, zachwyt, gniew, zainteresowanie, trwoga, zadowolenie, radość, smutek, zdenerwowanie.

Wyjaśniali, jakie są przyczyny ich odczuwania. Wskazywali, jakie są zewnętrzne przejawy emocji, a więc jak rozpoznać, co ktoś czuje. Dyskutowali, jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Najważniejszym jednak zadaniem była obserwacja samego siebie przez 30 dni oraz uzupełnianie koła emocji. Codziennie uczniowie, zgodnie z przygotowaną przez siebie legendą, określali, co czują.. Dzięki systematycznej obserwacji zauważyli, która emocja w tym okresie dominowała. Zrozumieli, że należy słuchać swoich emocji, gdyż one nie pozwalają zrobić sobie krzywdy i prowadzą we właściwym kierunku.

• MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W TENISIE STOŁOWYM

• W dniu 14.12.2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Województwa w Tenisie Stołowym 🏓 które odbyły się w Bierzwniku.

Nasi uczniowie spisali się na medal i zajęli bardzo dobre 3 miejsce🥉.
            Zanim dotarli do finału przeszli jak burza 😉  przez zawody powiatowe i rejonowe. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Zornig, Paweł Kunisz i Marcel Myśko.
            Opiekun Benedykt Psiuk
            Gratulujemy 👏💪👍