• WYSTAWY Z OKAZJI DNIA ZIEMI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

          • W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie z klasy 5a, 6a uczestniczyli w  zajęciach bibliotecznych na temat zmian klimatu zachodzących na Ziemi i wpływu destrukcyjnej działalności człowieka na zachodzące na naszej planecie niekorzystne zmiany. 

            Uczniowie uczestniczyli w prelekcji i pogadance, podczas której podawali  przykłady rozwiązania problemu, wykonali także plakaty i prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece  pt. ”Jak pomóc naszej planecie?”  
            We współpracy z nauczycielką plastyki panią Małgorzatą Żarkowską- Miałszygrosz  powstała także wystawa prac plastycznych uczniów z klas 4-7, przy sali nr 1.

            Zapraszam do jej obejrzenia!
            Opracowanie: Renata Kunisz

          • JESTEŚMY POMYSŁOWI I OTWARCI

          • Światowy Dzień Zespołu Downa, znany również jako Dzień Kolorowej Skarpetki, to coroczne święto mające na celu zwiększenie świadomości na temat zespołu Downa. W tym dniu uczniowie na zajęciach pozalekcyjnych stworzyli historię opowiedzianą z perspektywy skarpetki. Ta kolorowa część garderoby stała się narratorem opowiadania, które poniżej prezentujemy. 

            Redagowanie opowiadania pozwala na wyeliminowanie błędów gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych, co zwiększa czytelność i zrozumiałość tekstu. Regularne układanie historii  pomaga w rozwijaniu umiejętności pisarskich. Pozwala zrozumieć, jakie błędy są najczęściej popełniane, a następnie pracować nad ich eliminowaniem. Umożliwia poszukiwanie własnego stylu pisarskiego. Redagowanie pomaga też w utrzymaniu spójności tekstu, dzięki czemu czytelnik  zrozumie przekaz i będzie z zainteresowaniem śledził rozwój fabuły. Proces redagowania może być satysfakcjonujący, gdy widzimy, jak nasz  tekst przekształca się w ciekawie napisane i przemyślane opowiadanie. Pamiętajmy, że redagowanie to nie tylko poprawianie błędów, ale także sztuka tworzenia lepszego tekstu. Dlatego warto poświęcić czas na redagowanie swoich kreatywnych opowiadań. To inwestycja, która przynosi korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości. Światowy Dzień Zespołu Downa to ważna okazja do zwiększenia świadomości i wsparcia dla osób z tym schorzeniem. Poprzez edukację, świętowanie różnorodności możemy wszyscy przyczynić się do budowania bardziej akceptującego i otwartego świata.
            Wioletta Rafałowicz

          • ZADANIA TYPU ,,PRAWDA- FAŁSZ” KRÓLUJĄ NA NASZYCH LEKCJACH

          • Zadania typu ,,prawda - fałsz” są popularnym narzędziem stosowanym w edukacji, które pomaga uczniom rozwijać różne umiejętności. Z tego powodu uczniowie z klasy 8a podczas lekcji z lekturą analizują treść utworu w celu ustalenia, czy twierdzenie na karcie jest prawdziwe, czy może fałszywe. Dowodzą słuszności swojego wyboru, przywołując cytaty z lektury.

            Każdy ósmoklasista posiada do swojej dyspozycji treść lektury i nieograniczony czas na znalezienie właściwego fragmentu. Tego typu zadania wymagają od uczniów dokładnego zrozumienia przeczytanego tekstu. Uczą uczniów analizy krytycznej, gdyż muszą oni ocenić, czy informacje są prawdziwe czy fałszywe, co wymaga zrozumienia i oceny dowodów przedstawionych w tekście. Wspomniane zadania wymagają od uczniów zwracania uwagi na szczegóły. Nawet drobne różnice w sformułowaniu mogą zmienić znaczenie zdania, co może wpłynąć na to, czy jest ono prawdziwe czy fałszywe.  Ponadto zadania pomagają w rozwijaniu pamięci. Uczniowie muszą pamiętać informacje, które przeczytali, aby poprawnie odpowiedzieć na pytania. Na przykład, jeśli uczniowie czytają długie opowiadanie, muszą pamiętać różne szczegóły fabuły i  dotyczące postaci. Ćwiczenia  typu “prawda - fałsz” uczą uczniów podejmowania decyzji na podstawie dostępnych informacji.
            Choć zadania typu “prawda - fałsz” mogą wydawać się proste, są one potężnym narzędziem edukacyjnym, które pomaga uczniom rozwijać ważne umiejętności. Dlatego warto poświęcić czas na ich wykonanie i zrozumienie.
            Wioletta Rafałowicz

          • WARSZTATY PROJEKTOWANIA BIŻUTERII

          • Warsztaty tworzenia biżuterii łączą w sobie zajęcia kreatywne, ale także czas praktycznego rzemiosła. Kto wie, może ktoś z uczniów właśnie w przyszłości będzie chciał projektować biżuterię zawodowo? Tworzenia biżuterii według własnego pomysłu to idealna przestrzeń, żeby dać popis swojej kreatywności. Jeśli czas projektowania pozwoli skupić się na detalach, produkt, który wyjdzie spod ludzkiej ręki, będzie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. 

            Na warsztatach w klasie 5b powstały oryginalne bransoletki i kolczyki. Instruktaż przeprowadziły: Hania, Malwina, Natalia i Amelia. Dziewczęta zadbały o potrzebne materiały i narzędzia. Zademonstrowały kolejne etapy pracy i udzielały praktycznych porad. Zajęcia, podczas których uczniowie uczą się wykonywania biżuterii, z pewnością rozwijają ich kreatywność i uczą cierpliwości, dokładności i panowania nad swoimi emocjami. Ponadto zajęcia rękodzielnicze pozwolą wyrazić siebie i własne emocje, kształtują charakter oraz uczą łączenia i dobierania różnych elementów pozornie do siebie niepasujących, a w efekcie dających niesamowite wrażenie. Warsztaty robienia biżuterii to nie tylko doskonała okazja do nauki, ale także świetny sposób na spędzenie czasu. Dzięki dostępowi do różnych narzędzi i materiałów, takich jak koraliki, żyłki uczniowie mieli okazję eksperymentować i tworzyć własne projekty. Po zakończeniu warsztatów każdy został właścicielem własnoręcznie wykonanego dzieła, które stanowi piękną i wyjątkową pamiątkę.
            Wioletta Rafałowicz

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

  • EduPage
  • GRANNA
  • Muzeum POLIN
  • Urząd Miejski w Dębnie
  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
  • Minister Edukacji i Nauki
  • Laboratoria Przyszłości
  • Biblioteka Publiczna w Dębnie
  • ZCDN Szczecin
  • WOM Gorzów Wlkp