• JAK POLUBIĆ SIEBIE?- DOSTRZEGAMY ZALETY WŁASNE I UCZYMY SIĘ O NICH MÓWIĆ

• 23.02.2024 09:20
      • Lekcja wychowawcza to czas, który trzeba dobrze wykorzystać. Dziś na zajęciach zadałam uczniom następujące pytania: Czy łatwo jest mówić o sobie?, Jakie są ich mocne strony?, Jakie zalety podaliby w autoprezentacji? Udzielenie odpowiedzi przysporzyło wielu kłopotów. Piątoklasiści zauważyli, że najtrudniej wypowiadać się o sobie. Łatwiej jest też podawać wady niż zalety. Z tego powodu uczniowie wzięli udział w tworzeniu klasowego drzewa zalet. To pierwszy krok w nauce autoprezentacji. Nie myślcie, że było łatwo. Wielu uczniom napisanie swoich pozytywnych cech charakteru sprawiło wiele problemów. Niektórzy potrzebowali pomocy rówieśników. Dopytywali się, czy są tacy, jak o sobie myślą. Prosili o wskazanie mocnej strony, gdyż nie potrafili jej w sobie odnaleźć. Celem ćwiczenia było pokazanie uczniom, że każdy z nas może mieć zupełnie inne mocne strony, talenty i zalety, a wszystkie są  tak samo ważne i wyjątkowe. W ten sposób uczyliśmy się szacunku do innych i odwagi w mówieniu na swój temat. Umiejętność autoprezentacji przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym, zawodowym oraz publicznym. W każdej dziedzinie ludzkiej działalności jest podstawowym czynnikiem sukcesu. Od niej zależy to, czy w ogóle otrzyma się szansę wykazania swoimi zaletami.