• FAKE NEWSY DOTYCZĄCE WYDARZEŃ OPISANYCH W BALLADYNIE

• 12.03.2024 13:19
      • Na lekcji języka polskiego, po omówieniu lektury ,,Balladyna”, uczniowie tworzyli fake - newsy. Dotyczyły one świata przedstawionego i wydarzeń opisanych w lekturze.
        W tym celu korzystaliśmy z platformy canva, która stwarza nieograniczone możliwości.
        Tworząc nieprawdziwe wiadomości, uczniowie wykazywali się znajomość lektury obowiązkowej. Doskonalili rozwiązywanie zadań typu PRAWDA/ FAŁSZ. Wizualizowali bohaterów, miejsca akcji i zdarzenia przedstawione w utworze J. Słowackiego. Odpytywali się z treści utworu.
        Zadanie stało się też okazją do rozmowy na temat powstawania fake newsów. Warto pamiętać, że fake newsem może być zarówno tekst, jak i nieprawdziwe zdjęcie – prze­robione w programie graficznym lub wyjęte z kontekstu (semantycz­nego, czasowego) i opublikowane z nieprawdziwą informacją.
        Pamiętajmy, że celem fake newsa jest wywołanie dezinformacji lub dokonanie oszustwa.
        Bądźmy ostrożni!