• MÓJ ZESZYT POMAGA (SIĘ) UCZYĆ

• 30.12.2023 15:49
        • Inspiracją do wprowadzenia tej innowacji była książka Danuty Sterny pt. Ocenianie kształtujące i Merrilla Harmina pt. Jak motywować uczniów do nauki. Obie książki wydane były przez CEO Centrum Edukacji Obywatelskiej. Innowacja jest moją odpowiedzią na szukanie najlepszych metod ułatwiających naukę uczniowi, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego. Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz w pracy w szkole można zauważyć, że uczniom najbardziej brakuje motywacji do uczenia się. Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji była potrzeba zachęcenia ich do tego procesu.
          OK zeszyt jest jedną z najlepszych metod ułatwiających naukę. Jest miejscem, w którym zebrane są najważniejsze informacje z danego działu. Utrwalenie wiadomości z OK zeszytem jest o wiele łatwiejsze niż nauka z książką, ponieważ wszystkie wiadomości zebrane są w jednym miejscu. Dzięki łatwym sposobom prowadzenia OK Zeszytu nie jest to męczące ani czasochłonne. Mapa myśli oraz refleksja, które zwykle znajdują się w tym zeszycie jest zbiorem informacji na jednej stronie. Dzięki OK zeszytowi uczeń się uczy, a nie jest nauczany i to jest sedno idei OK zeszytu. Zmienia to również podejście nauczyciela do nauczania, wymaga od niego większego przygotowania, ale również daje mu szansę na towarzyszenie uczniowi w procesie uczenia się.
          Wpływ na uczniów:
          a) widzą swoje postępy w nauce,
          b) wiedzą, że warto korzystać wzajemnie ze swojej wiedzy i umiejętności,
          c) obiektywnie oceniają pracę swoją i innych,
          d) dbają o estetykę prowadzenia zeszytów.

Monika Kubica