• Szkoła Przyjazna Osobom Niewidomym

• 16.06.2021 08:28

• Po raz kolejny włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski pod hasłem „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” w celu upowszechniania informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku.  Na lekcjach zostały przeprowadzone prelekcje przybliżające uczniom  w/w problematykę. Dodatkowo kształcono postawy społeczne oparte na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzroku. Na zajęciach uczniowie próbowali odczytać teksty zapisane alfabetem Braille`a, wykonali wypukłe okładki wybranych książek umożliwiające rozróżnianie elementów przez dotyk.

Dzięki współpracy z Fundacją Świat Według Ludwika Braille’a szkoła pozyskała interesujące broszury informacyjne pt. „Zaprzyjaźnij się z OSOBĄ NIEWIDOMĄ”.

Zamieszczone w niej teksty o nowym niewidomym uczniu czytaliśmy głośno na lekcji języka polskiego, a potem dyskutowaliśmy na temat przygotowania naszej szkoły na przyjęcie uczniów niewidomych.

Uczniowie przygotowali życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski w formie tradycyjnej i z wykorzystaniem technologii komputerowej.  Dostrzegliśmy, że brak stuprocentowego wzroku sprawia, że oczy serca i duszy zyskują, np. “Piękna świata nie widzę, jed­nak słyszę je bar­dzo wyraźnie.  Jes­tem niewidomy”, “Masz mnie na wy­ciągnięcie ręki, jed­nak w pat­rząc w moją stronę, jes­teś niewidomy”.

Mam nadzieję, że moi uczniowie przełamią lęk we wzajemnych kontaktach, a zdobyte  informacje na temat właściwej pomocy osobom niewidomym zaowocują zachowaniami wynikającymi z empatii i otwartości.

Organizator i realizator zadań