• ORTOGRAFICZNY PRZEWODNIK PO DĘBNIE

• 20.04.2021 20:51
        • Projekt "Chwyć byki za rogi" motywuje uczniów do utrwalenia znajomości zasad ortograficznych i interpunkcyjnych oraz rozwijania umiejętności komputerowych.

Tym razem uczniowie opracowali  ORTOGRAFICZNY PRZEWODNIK PO SWOIM MIEŚCIE.

W wyniku podjętych działań:

• Uczeń posiada wysoką świadomość językową oraz ma poczucie odpowiedzialności za język, jakim się posługuje.

• Interesuje się kulturą języka, ortografią i interpunkcją.

• Zna zasady pisowni polskiej: reguły ortograficzne oraz zasady interpunkcyjne.

• Pisze poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.

• Dokonuje korekty ortograficznej i interpunkcyjnej własnych i cudzych tekstów.

• Samodzielnie uzasadnia pisownię wyrazów.

• Sprawnie i celowo posługuje się słownikiem ortograficznym.

• Korzysta z komputera i Internetu przy rozwiązywaniu problemów związanych z poprawnością ortograficzną i interpunkcyjną.

• Potrafi samodzielnie organizować efektywną pracę w grupie.

Poniżej prezentuję zadanie projektowe uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera w Dębnie- Ortograficzny przewodnik po Dębnie.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

• ORTOGRAFICZNE CHMURY WYRAZOWE

• 20.04.2021 20:52
        • Nauka ortografii koncentruje się na czytaniu i zapisywaniu. Jak więc podczas nauki zdalnej uczyć ortografii? Bardzo popularne są dyktanda online, rebusy, teksty z lukami. Zaproponowałam uczniom tworzenie kolorowych chmur wyrazowych.

Uczniowie gromadzili wyrazy o określonej trudności ortograficznej. Aby nie popełniać błędów, mogli sprawdzać pisownię wyrazów w słowniku ortograficznym. Zgromadzone słownictwo zapisywali ręcznie.

Następnie wybierali maksymalnie 10 wyrazów, które chcieli zamieścić w projektowanej przez siebie chmurze wyrazowej.

Kolejny etap pracy to posługiwanie się aplikacją. Uczniowie wpisywali wybrane przez siebie słowa, dokonywali wyboru kolorów i kształtów.

Szczególnie uważni musieli być przy wyborze czcionki. Nie wszystkie proponowane do wyboru czcionki miały polskie znaki.

Efekty pracy spodobały się uczniom. Odczytywali słowa zamieszczone w udostępnionych chmurach wyrazowych. Z przyjemnością układali z nimi zdania, wyjaśniali pisownię, posługując się poznanymi zasadami ortograficznymi.

Zapraszam do
          obejrzenia prac.

• ZASTANAWIAMY SIĘ, DLACZEGO NALEŻY ZNAĆ ORTOGRAFIĘ

• 20.04.2021 20:52
        • Ortografia jest piętą achillesową wielu ludzi. Warto jednak nie szczędzić wysiłków, aby pokonać swój słaby punkt.

Uczniowie biorący udział w projekcie "Chwyć "BYKI" za rogi" zastanawiali się, jakich argumentów użyć, aby  przekonać uczniów do nauki ortografii.

Zmagania z ortografią kształtują nasz charakter i rozwijają pozytywne cechy charakteru.

O- ODPOWIEDZIALNOŚĆ

R- ROZWAGA

T- TOWARZYSKOŚĆ

O- OPANOWANIE

G- GORLIWOŚĆ

R- REZOLUTNOŚĆ

F- FAJNOŚĆ

I- INTELIGENCJA

A- AMBICJA

Niech do nauki ortografii przekonają Was nasze wypowiedzi.

Zapraszam do
          obejrzenia prac.

• ZUZIA WYGRAŁA Z ORTOPISEM

• 20.04.2021 20:54
        • W dniach 1-2. 10. 2020 r. chętni uczniowie z  klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Dębnie wzięli udział w szkolnym konkursie ortograficznym “Zagraj z Ortopisem”. W związku z pandemią konkurs miał formę quizu, który uczniowie rozwiązywali przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. 17 śmiałków stanęło do pojedynku ortograficznego z Ortopisem. Nie był on łatwy, bo trzeba było odpowiedzieć na 65 pytań.

Zwyciężyła uczennica klasy 4a- Zuzanna Świtek, która rozwiązała test bezbłędnie i w najszybszym tempie. Gratulujemy zwyciężczyni.