• Zabawa, nauka i integracja
     • Zabawa, nauka i integracja
     • W trakcie nauczania zdalnego klasy drugie realizują swoje plany imprez klasowych. Jedną z nich są andrzejki- słowiańska tradycja. Podczas klasowych andrzejek były wróżby i zabawy taneczne. Zgodnie z przysłowiem ludowym ,, Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”, uczniowie dowiedzieli się o przyszłym zawodzie, podróżach, szczęśliwej liczbie, ale również o imieniu męża lub żony. Krótko po andrzejkach przyszedł czas na klasowe mikołajki. 

      Ubrani w czerwone stroje i w czapkach mikołajkowych na głowie lub innych świątecznych akcesoriach bawiliśmy się wspaniale. Najpierw przypomnieliśmy sobie historię św. Mikołaja i opisaliśmy jak wygląda ten ,,starszy pan”. Były śpiewy, tańce i różne zabawy. Mówiliśmy o swoich mikołajkowych marzeniach i prezentach. Największym zaskoczeniem było osobiste połączenie się Mikołaja z dziećmi, podczas którego opowiedział o swojej ciężkiej, ale przyjemnej pracy. Imprezy te zintegrowały zespoły klasowe i wzmocniły więzi między nami.

      Wychowawczynie klas drugich

    • Dom marzeń
     • Dom marzeń
     • W ramach lekcji techniki "Pokój nastolatka" uczniowie klas szóstych mogli zaprezentować swoje pomysły i umiejętności manualne. Ich zadaniem było zaprojektowanie wnętrza pokoju swoich marzeń. Musieli przy tym pamiętać, aby był to pokój funkcjonalny i odpowiadał wielu potrzebom. W tych pokojach uczniowie wydzielili strefy: odpoczynku, nauki i zabawy. 

      Wielu uczniów zadbało o najmniejsze detale. Widać na zdjęciach miniaturowe lampki, krzesła, książki, dywaniki, sprzęt multimedialny, półeczki, kwiaty, nawet obrazy i kolorowe firanki. Prace te wymagały dokładności i staranności oraz przemyślenia, w jaki sposób wykonać niewielkie elementy wystroju wnętrza. Uczniom tak bardzo spodobała się praca w projektanta, że postanowili wykonać jeszcze jeden projekt, tym razem łazienki lub kuchni. Podczas tych zajęć każdy uczeń mógł rozwijać swoją kreatywność i być twórczym. Wszyscy uczniowie bez wyjątku byli zaangażowani w pracę projektanta, która sprawiła im ogromną przyjemność.
      Pomysłowość naszych szóstoklasistów jest ogromna! Zapraszam do obejrzenia prac.

      Monika Kubica

    • Bohaterowie lektur szkolnych piszą listy do Świętego Mikołaja
     • Bohaterowie lektur szkolnych piszą listy do Świętego Mikołaja
     • Dzisiaj na lekcji powtórzyliśmy  budowę listu i zredagowaliśmy  listy prywatne do Świętego Mikołaja w imieniu wybranego bohatera literackiego. Staraliśmy się uwzględnić marzenia postaci z dwóch lektur: “Akademii pan Kleksa” oraz “Chłopcy z Placu Broni”. Dziewczęta musiały zwrócić uwagę na prawidłową formę językową, gdyż redagowały listy w imieniu chłopców lub szpaka Mateusza. Kreatywne pisanie pozwala na tworzenie najciekawszych i najbardziej angażujących tekstów, a najważniejsze w  tej umiejętności wydaje się nieszablonowe myślenie.

      Zapraszam do lektury listów

      Wioletta Rafałowicz

      Budapeszt, 04.12.1889 r.

      Kochany Mikołaju!

      Piszę do Ciebie, ponieważ chciałbym opowiedzieć trochę o sobie.  Nie jestem złym chłopcem, natomiast wiele złego wyrządziłem w tym roku
      i chciałbym to naprawić.

      Nazywam się Deżo Gereb, mam 9 lat i mieszkam w Budapeszcie. Muszę Ci się do czegoś przyznać, byłem nie fair wobec swoich kolegów.  Zdradziłem ich oraz przyczyniłem się do śmierci jednego z nich. Nie potrafię wyjaśnić, co mną wtedy kierowało. Myślę, że zrobiłem źle i chcę to zmienić.  Obiecuję, że
      w przyszłym roku będę starał się być lepszym człowiekiem. Myślę, że każdy błąd da się naprawić. Jeżeli jest to możliwe i uważasz, że jednak zasługuję na prezent, to chciałbym Cię prosić o koszulę, którą najczęściej nosił mój kolega Nemeczek oraz  piłkę nożną, w którą razem graliśmy.

      Mam cichą nadzieję, że przychylisz się do mojej prośby. Bardzo mi na tym zależy, ponieważ już zawsze będzie mi to przypominało mojego dobrego kolegę. 

      Pozdrawiam Cię i proszę  przyjdź

      Deżo Gereb

      PS. Pod choinką zostawię dla Ciebie ciasteczka.

       

      Akademia Pana Kleksa, 03.12.1983r.

      Drogi Święty Mikołaju!

      Mam nadzieję, że jesteś zdrowy i znajdujesz codziennie chwilę na odpoczynek. Podziwiam jak co roku wyruszasz saniami, aby obdarować dzieci na całym świecie. Bardzo Ci z to dziękuję.

      Nigdy Cię o nic nie prosiłem. W tym roku wyjątkowo mam świąteczne życzenia. Pragnę dostać w prezencie magiczny guzik, który pasuje do czapki, podarowanej mi przez Doktora Paj-Chi-Wo. Dzięki niemu będę mógł wrócić do ludzkiej postaci. Nie chcę być dłużej szpakiem. Chciałbym być zwykłym chłopcem, tak jak pozostali uczniowie Akademii Pana Kleksa. Chciałbym też posiadać zmieniacz czasu, który pozwoliłby mi cofnąć czas i cieszyć się znów obecnością rodziców. Bardzo za nimi tęsknię. Chciałbym móc przytulić się do mamy i taty. Obiecuję, że już nigdy im się nie sprzeciwię.

      Ostatnie życzenie nie dotyczy mojej osoby. Spraw proszę, aby dziewczynka z zapałkami znalazła schronienie  u dobrych, życzliwych ludzi, którzy pokochają ją jak własną córkę. Niech już nigdy nie zazna głodu i zimna.

      Mam nadzieję, że mój list dotrze do Ciebie, a życzenia będą możliwe do spełnienia.

      Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Wesołych Świąt

      Szpak Mateusz

    • Układamy przepis na szkolny sukces - zainspirowani kuchnią pana Kleksa
     • Układamy przepis na szkolny sukces - zainspirowani kuchnią pana Kleksa
     • Kreatywność to zdolność nieszablonowego myślenia, umiejętność wychodzenia z ram, łamania schematów. Kreatywna osoba potrafi spojrzeć „inaczej” na dane zagadnienie, zejść z wydeptanej ścieżki myślenia, by wyznaczyć nowy szlak. O zdolność tę trzeba dbać, rozwijać ją i cieszyć się jej przejawami. Lekcje języka polskiego stwarzają wiele okazji, by rozwijać kreatywność uczniowską. Należy pamiętać, że zadania muszą być otwarte, dopuszczać wiele prawidłowych rozwiązań i zmuszać do korzystania z wyobraźni. Poznajcie prace kreatywnych uczniów, którzy układali przepis na szkolny sukces.
      Wioletta Rafałowicz

      Mózgopotrawa
      Składniki: 1 kg liter, 1 kg cyfr, 2 litry wrzątku, 2 łyżeczki radości, 1 szklanka kleju, szczypta pozytywnego nastawienia, szczypta skoczności.

      Do garnka z wrzątkiem wsypujemy litery i cyfry. Chwilę gotujemy i wyłączamy. Dodajemy radość i klej, a następnie mieszamy dokładnie. Na koniec dodajemy pozytywne nastawienie i skoczność. Zjedzenie łyżeczki potrawy przed sprawdzianem gwarantuje sukces.

      Smacznego!

      Sukces wyborny
      Składniki: 500 g pomocy od bliskich,  2 łyżeczki motywacji,  2 szklanki pewności siebie, 250 g życzliwości, 5 kropli obowiązkowości, szczypta uśmiechu.

      Sposób przygotowania:
      500 g pomocy od bliskich wymieszać w misce razem z 2 łyżeczkami motywacji. W piekarniku roztopić 250 g życzliwości. Roztopioną życzliwość dodać do wymieszanych w misce motywacji oraz pomocy od bliskich. Do masy dodać pewności siebie oraz 5 kropli obowiązkowości. Całość dokładnie wymieszać i włożyć do piekarnika na 25 minut. Gotowe danie możemy posypać szczyptą uśmiechu.

      Smacznego !

      Ciasto piątkowego ucznia

      Składniki: 2 szklanki przyjaciół, 5 łyżeczek koncentracji, 1 kilogram inspiracji, 1 dawka miłych nauczycieli, jedna łyżka konsekwencji, cennych rad i 6 gram złości, 1000 gram życzliwości i uśmiechu, 3 łyżki pośpiechu, 350 mililitrów pracy domowej, 10 łyżeczek nauki kolorowej, 7 szklanek wsparcia rodziców i dziadków, 1500 gram dobrych ocen 5, 6 czasem 4, 3 krople nieśmiałości, 2 łyżki punktualności, a w szczególności poczucia humoru, 3 gramy smutku, a w tego skutku zostaniesz piątkowym uczniem!

      Sposób przygotowania:
      Na początek rozgrzewamy piekarnik na 2500 C. Do miski wsypujemy wszystkie składniki sypkie czyli: 2 szklanki przyjaciół, 1 kg inspiracji, 1 dawkę miłych nauczycieli, 1 łyżkę konsekwencji, 5 gram złości, 1000 gram życzliwości i uśmiechu, 3 łyżki pośpiechu, 10 łyżeczek nauki i trochę poczucia humoru, 3 gramy smutku. Mieszamy i dodajemy 2 szklanki zaczarowanej wody i odstawiamy na chwilkę, przygotowujemy drugą miskę. Do drugiej miski wlewamy pozostałe składniki, czyli ciecze: 5 łyżeczek koncentracji, 1 łyżkę cennych rad, 350 mililitrów pracy domowej, 7 szklanek wsparcia rodziców i dziadków 1500 gram dobrych ocen 5, 6 czasem 4, 3 krople nieśmiałości i 2 łyżeczki punktualności. Szykujemy trzecią miskę i mieszamy wszystkie składniki. Powstałą masę przelewamy na blachę do pieczenia i wstawiamy do rozgrzanego wcześniej piekarnika. Po 35 minutach możemy wyjąć ciasto.

      Smacznego!

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

 • EduPage
 • GRANNA
 • Muzeum POLIN
 • Urząd Miejski w Dębnie
 • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
 • Minister Edukacji i Nauki
 • Laboratoria Przyszłości
 • Biblioteka Publiczna w Dębnie
 • ZCDN Szczecin
 • WOM Gorzów Wlkp