• Bierzemy udział w lekcji kleksografii
     • Bierzemy udział w lekcji kleksografii
     • W tym tygodniu zaproponowałam uczniom nietypową lekcję kleksografii. Każdy uczeń chociaż przez jedną godzinę poczuł się tak, jak uczniowie pana Kleksa. "Kleksografia to nauka wyjątkowa"- jak mówi pan Kleks. Polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym arkusz składa się na pół i kleksy te rozmazują się na papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci. Niekiedy z rozgniecionych kleksów powstają całe obrazki, do których wymyślaliśmy historyjki. Nasze kleksy powstały z kolorowych farbek.

      Przygotowaliśmy farbki w kilku wybranych przez siebie kolorach. Zadbaliśmy, aby miały konsystencję na tyle rzadką, by można było przy ich pomocy zrobić kleksa. Zrobiliśmy dowolną ilość kolorowych kleksów, a następnie złożyliśmy arkusz na pół. Potem rozłożyliśmy i przyjrzeliśmy się dokładnie swojej pracy. Pozwoliliśmy jej wyschnąć. Następnie wkleiliśmy ją do lekturownika. Wymyślaliśmy ciekawe historie lub wierszyki na temat obrazka, który powstał z kleksów.

      Zobaczcie efekty naszej pracy.

      Wioletta Rafałowicz

      Na mojej kartce rozlała się zielona i czerwona farba i powstało aż sześć kleksów. Patrzę i nie wierzę w to, co widzę. Na kartce podskakują dwa krasnale. Mają czerwone spodenki i czapeczki, a na plecach czerwone worki. Od razu pomyślałem, że są to pomocnicy Świętego Mikołaja. Tak się rozmarzyłem nad tymi kleksami, że chciałbym, aby święta były już dzisiaj, (Łukasz)

      Żółto-niebieski motylek lata po łące,

      siada na kwiatki pachnące.

      Są czerwone,żółte i różowe oraz różnokolorowe.

      Motylek lata z kwiatka na kwiatek,

      a jego imię to Bławatek .

      Cały rysunek do lekturownika trafi,

      bo powstał na lekcji kleksografii . (Lena B.)

      Proszę państwa, oto motyl.

      Motyl jest miejscami złoty.

      Ma też barwy kolorowe i,

      jak widać, czarną głowę.

      W piękne barwy się ubiera

      i nas wszystkich rozwesela. (Lena G.)

      "Kleksowe życie motylka"

      Motylek powstał z moich kleksów. Jest delikatny i bardzo kolorowy. Skrzydełka ma fioletowo-niebieskie. Główka z czułkami jest czerwona, a tułów pomarańczowo-żółty. Zdobi go także kilka kropek. Wygląda tak, jakby był gotowy do lotu, np. ma rozpostarte skrzydła. Niestety, nie może jednak odlecieć, bo stworzony jest z kleksów i mojej wyobraźni. Bardzo mi się podoba i znajdzie miejsce na moim biurku. Pokażę go Wam wszystkim, bo warto się z nim zapoznać. (Oliwier)

      Gdy księżyc się chowa, a słońce wschodzi

      świat kolorów się budzi.

      Czerwień, pomarańcze i żółć radością zachwycają.

      Zieleń spokojem otula, a błękit niebo okrywa.

      Wtedy w naszej szkole radość rozkwita.

      Tu kleksy barwne robimy

      i bardzo się z tego cieszymy. (Filip)

      "Kleksik"

      Na karteczkę wpadł raz kleks,

      kleks to bardzo śmieszna rzecz.

      Najpierw kleksik był czerwony,

      potem zrobił się zielony,

      a po chwili z różnych kleksów

      powstał obraz z piękną tęczą. (Natalia)

      "Motylki"

      Na skrzydełkach kolorowe pyłki,

      Jakie piękne te motylki.

      Fruwają machając wachlarzem,

      Spełniając każde z moich marzeń. (Zuzia)

      Na kartce z bloku kleksy zrobiłam,

      po czym kartkę w pół złożyłam,

      a gdy kleksy się zmieszały ,

      pięknego motyla ukazały. (Lena)

    • Co by było, gdyby książki nie istniały?- dyskusja podczas lekcji zdalnej
     • Co by było, gdyby książki nie istniały?- dyskusja podczas lekcji zdalnej
     • Zdalna dyskusja podczas lekcji języka polskiego to okazja do wypowiedzenia swojego zdania, podzielenia się swoją opinią, wymiany myśli, uzgodnienia stanowiska. Zdalna nauka i przesyłanie wypowiedzi uaktywnia uczniów nieśmiałych, którzy na forum nie mieliby odwagi wypowiedzieć się. Podczas lekcji poświęconej  lekturze zadałam uczniom pytanie: Co by było, gdyby książki nie istniały? ​​​​​​

      Poniżej zgromadziliśmy wyniki naszej dyskusji.

      https://www.mentimeter.com/s/cb563b6517616cb80ef404c678c95219/79d5e08504dc

      (<div style='position: relative; padding-bottom: 56.25%; padding-top: 35px; height: 0; overflow: hidden;'><iframe sandbox='allow-scripts allow-same-origin allow-presentation' allowfullscreen='true' allowtransparency='true' frameborder='0' height='315' src='https://www.mentimeter.com/embed/cb563b6517616cb80ef404c678c95219/79d5e08504dc' style='position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%;' width='420'></iframe></div>)

      Zapraszam uczniów, rodziców i nauczycieli do przyłączenia się i podzielenia się swoją opinią.
      Wioletta Rafałowicz

    • Tydzień z Patronem Szkoły
     • Tydzień z Patronem Szkoły
     • Każdego roku w listopadzie, w rocznicę urodzin Arkadego Fiedlera, organizowany jest Tydzień Patrona Szkoły. Święto to ma na celu poznanie sylwetki patrona szkoły, szlaku jego podróży oraz twórczości. W okresie tym w naszej szkole organizowane są różne konkursy wiedzy oraz konkursy plastyczne. W tym roku obchodziliśmy to święto w „wyjątkowych” okolicznościach.  Ze względu na nauczanie zdalne wszystkie zadania wykonywane były przez uczniów w domu.  

      Uczniowie klas I-III w ramach edukacji plastycznej i technicznej, przy wsparciu swoich pań wychowawczyń, wykonali piękne motyle, którymi fascynował się Arkady Fiedler. Wszystkie prace były piękne i wyjątkowe. Chętni uczniowie klas czwartych rozwiązywali quiz, po wcześniejszym zapoznaniu się z sylwetką patrona. Prawie wszyscy wykonali testy bezbłędnie.  Uczniowie klas IV-VI na lekcjach techniki wykonali zakładki do książek o tematyce związanej z twórczością lub podróżami Arkadego Fiedlera. Uczniowie klas VI i VII mogły wykazać się znajomością informatyczną, wykonując prezentacje o życiu, twórczości oraz podróżach Arkadego Fiedlera. Biblioteka szkolna również zaangażowała się w nasze święto organizując konkurs wiedzy o patronie dla chętnych osób. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy pomogli w organizacji „Tygodnia z Patronem Szkoły” zachęcając dzieci do różnych działań.

      Dorota Podbereska

    • Mój pomysł na zagospodarowanie terenu wokół szkoły
     • Mój pomysł na zagospodarowanie terenu wokół szkoły
     • W ramach lekcji geografii uczniowie klas piątych wzięli udział w projekcie pt. „Mój pomysł na zagospodarowanie terenu wokół szkoły” którego celem było poznanie terenu najbliższej okolicy.

      Zadaniem uczniów było wskazanie tego, co im się podoba i nie podoba w otoczeniu szkoły, a następnie zaproponowanie zmian, które uatrakcyjnią przestrzeń wokół szkolnego budynku. Prace można było wykonać różnymi technikami i metodami. Niektóre prace były zaskakujące, widać na nich wyraźnie czego oczekują uczniowie. Kto wie, może wkrótce te uczniowskie wizje zostaną zrealizowane.

      Dorota Podbereska

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

 • EduPage
 • GRANNA
 • Muzeum POLIN
 • Urząd Miejski w Dębnie
 • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
 • Minister Edukacji i Nauki
 • Laboratoria Przyszłości
 • Biblioteka Publiczna w Dębnie
 • ZCDN Szczecin
 • WOM Gorzów Wlkp