• ROZSTRZYGNIĘCIE TURNIEJU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM
     • Od kilku lat  organizuję w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębnie Turniej Wiedzy o Języku Polskim. Przygotowuję go w formie cyklu zadań wykonywanych przez chętnych uczniów. Liczba zadań jest różnorodna, stopień trudności także. Turniej zakłada nie tyle sprawdzenie wiedzy i umiejętności, co jej stopniowe nabywanie. Z tego powodu trwa kilka  tygodni, w zależności od liczby zaplanowanych przeze mnie zadań.

      Każdy chętny uczeń otrzymuje ode mnie pierwsze zadanie turniejowe, ale dopiero po jego wykonaniu może otrzymać kolejne. Punkty za cały cykl sumuję, aby wyłonić zwycięzcę. Podczas rozwiązywania zadań uczniowie mogą korzystać z dostępnych źródeł informacji, poszukiwać wiadomości na dany temat. Ważne, aby uczniowie się uczyli. W ścisłym finale Turnieju wzięło udział 13 uczniów. Oto laureatki tegorocznego konkursu:

      Anna Piątkowska

      Julia Kaliściak

      Natalia Rakowska

      Wszystkie wymienione wyżej uczennice uzyskały maksymalny wynik.

      Zwyciężczynie otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.

      Warto organizować takie formy aktywności, które motywują do nauki, a nie tylko sprawdzają wiedzę i umiejętności.

      Wioletta Rafałowicz

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU ŁADNEGO PISANIA
     • W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 16 uczniów. Każdy uczestnik konkursu przepisał na białej czystej kartce papieru, przy pomocy własnego pióra, wiersz ojca Franciszka Czarnowskiego pt. “Na Wigilię”. Na przepisanie tekstu uczniowie mieli 45 minut. Nie musieli się więc spieszyć.

      Prace uczniów zostały ocenione według następujących kryteriów:

      -bezbłędność przepisania tekstu,

      -kształt liter,

      -rozmieszczenie tekstu na kartce,

      -odstępy między wyrazami i wersami wiersza.

      Zwyciężyła w konkursie uczennica klasy IV Ewa Bobik, natomiast wyróżnienie otrzymała Luiza Bogusz z klasy II.

      Zwyciężczynie otrzymały nagrody i dyplomy z rąk pani dyrektor Magdaleny Umińskiej i organizatora pani Wioletty Rafałowicz: za zajęcie I miejsca- wieczne pióro, za wyróżnienie inna nagroda rzeczowa. Wieczne pióro dla zwycięzcy podarował burmistrz pan Grzegorz Kulbicki. Uczestnictwo w konkursie mobilizuje uczniów do uważności, zachęca do pracy nad sobą i pomaga wyznaczyć cele do realizacji.

      Wioletta Rafałowicz

     • NARADA NA OLIMPIE
     • Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 5a wcielili się w role bogów i bohaterów mitologicznych. Zadbali o swój wizerunek, przywiązując dużą wagę do kostiumów i rekwizytów. W różnych źródłach informacji wyszukali informacje o wybranej postaci, które pomogły w przygotowaniu autoprezentacji.

      Dzięki tak zorganizowanym zajęciom uczniowie: uczyli się odpowiedzialności za powierzone zadanie, potrafili rozpoznać mit i wskazać jego cechy, opowiadali o wydarzeniach fabuły, przedstawiali własne rozumienie utworu i je uzasadniali, wyrażali własny sąd o postaciach i zdarzeniach, określali wartości ważne dla bohatera, dokonywali odczytania tekstów poprzez przekład intersemiotyczny. 

      Lekcja minęła bardzo szybko, a uczniowie z entuzjazmem rozpoczęli przygotowania do kolejnych zajęć poszerzających ich wiedzę z zakresu mitologii.

      Wioletta Rafałowicz

     • "MOJA NAJPIĘKNIEJSZA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA" - WYNIKI I EDYCJI KONKURSU MIĘDZYSZKOLNEGO POD HONOROWYM PATRONATEM NADLEŚNICTWA DĘBNO
     • Kolejny raz w naszej szkole przeprowadzono konkurs rodzinny pt. "Moja najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa". Tym razem konkurs przyjął formę konkursu międzyszkolnego. Projektowanie szopek odbywało się w niecodziennych warunkach, bo podczas pandemii. Jednak wirus nie powstrzymał kreatywności uczniów naszej szkoły.

      Powstały piękne szopki wykonane z różnorodnych materiałów, głównie z naturalnych. Każda z nich inna, choć przedstawiająca to samo wydarzenie. Wybór najpiękniejszej był więc bardzo trudny,ale na szczęście w tym zadaniu pomogli jurorom również uczniowie, którzy wybierali swoich kandydatów do nagrody publiczności.

      Celem konkursu było przedstawienie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa, rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz uzdolnień plastycznych, wzmocnienie edukacji ekologicznej i integracja wspólnoty rodzinnej. Szopkę można było wykonać w dowolnej technice i razem z najbliższymi. Podczas oceny brano pod uwagę ogólne wrażenie artystyczne, wkład pracy, oryginalność pomysłu, a przede wszystkim dobór i wykorzystanie materiałów (w szczególności naturalnych i samodzielnie wykonanych).

      Dzięki hojności Pana Roberta Pankratowa, Nadleśniczego Nadleśnictwa w Dębnie nagrodzone zostały wszystkie prace zgłoszone do konkursu.

      A oto nagrodzeni uczniowie:

      LAUREACI:

      I miejsce Hanna Niparko z klasy 3b (nagroda: bon o wartości 400 zł)

      II miejsce Szymon Suski z klasy 6a (nagroda: bon o wartości 300 zł)

      III miejsce Lena Grzebalska z klasy 3c (nagroda: bon o wartości 200 zł).

      NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

      Lena Grzebalska z klasy 3c (nagroda: bon o wartości 100 zł).

      WYRÓŻNIENI (nagroda: bon o wartości 50 zł):

      Oliwia Jaworska z klasy 7a

      Klaudia Jaworska z klasy 3b

      Oliwia Lenartowicz z klasy 3c

      Aleksandra Bałko z klasy 2a

      Dawid Matuszkiewicz z klasy 2a

      Paweł Myśko z klasy 1b

      NAGRODA DODATKOWA dla głosującego na nagrodę publiczności:

      Wiktor Andrzejewski z klasy 4a (nagroda: bon o wartości 50 zł).

      Dziękujemy serdecznie uczniom i ich najbliższym za udział w konkursie. Dziękujemy naszemu sponsorowi Nadleśnictwu Dębno za ogromne zaangażowanie i wsparcie finansowe, Panu Maciejowi Kmicie z Nadleśnictwa Dębno za przybycie i uroczyste wręczenie uczniom nagród oraz dyplomów.

      A już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!

      Organizatorzy konkursu: Monika Kubica, Anna Węgier

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

 • EduPage
 • GRANNA
 • Muzeum POLIN
 • Urząd Miejski w Dębnie
 • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
 • Minister Edukacji i Nauki
 • Laboratoria Przyszłości
 • Biblioteka Publiczna w Dębnie
 • ZCDN Szczecin
 • WOM Gorzów Wlkp