• WYNIKI ANONIMOWEJ ANKIETY

• 02.02.2022 09:57
        • Bezpieczne i mądre korzystanie z sieci powinno być dla nas celem nadrzędnym. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Wiedza uczniów na temat bezpieczeństwa w Internecie prezentuje się na wysokim poziomie.

Uczniowie wymieniali, że nigdy nie podają następujących danych:

Nazwisko i imię, adres, dane osobowe, prywatne zdjęcia, pin i wszelkiego rodzaju hasła, numer telefonu, pesel, numer konta bankowego.

Pamiętajmy, że co raz zostało udostępnione, zostawi po sobie ślad. Oprócz tego sprawdzajmy, by podczas płatności przez Internet lub wpisywaniu ważnych haseł był włączony certyfikat bezpieczeństwa.

Kilkoro uczniów przyznało się, że obraziło kogoś w sieci, ale nie chcą o tym mówić,. Wspominają, że mieli inne intencje, a ktoś inaczej odebrał ich słowa. Przyznają się, że wzięli odwet za to, co ich spotkało.

Uczniowie udzielili następujących rad korzystającym z Internetu:

„Pamiętaj o szacunku, rozsądku, ostrożności i rozwadze.”,

„Bądź ostrożny, uważaj z kim korespondujesz, nie podawaj swoich danych!”,

„ Zapoznaj się z pojęciami : „Certyfikat SSL”, „Deep Web”, „AntyWirus” oraz „Sieć TOR”.”,

„Nie czuj się anonimowy.”

„Zawsze uważaj przy akceptowaniu regulaminu danej strony, czytaj go uważnie.”

„Nie podawaj swoich danych, jeśli nie jest to konieczne.”

„Spraw, żeby Internet był częścią Twojego życia, a nie całym życiem”

„Przestrzegaj netykiety!”

Podsumowując, społeczność szkolna jest dobrze poinformowane na temat  bezpieczeństwie w sieci, co nie oznacza, że nie należy podejmować żadnych działań edukacyjnych. Na zdjęcia prezentujemy nieskomentowane wyniki anonimowej ankiety.

Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Galeria zdjęć.

• POWIEDZ INNYM, JAK BYĆ BEZPIECZNYM W INTERNECIE

• 20.01.2022 20:34
        • W ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu uczniowie naszej szkoły  zgromadzili na wspólnej tablicy zasady, z którymi warto się zapoznać i przestrzegać ich podczas  codziennego  korzystania z INTERNETU. Naszym działaniom przyświecało hasło: “Żyj w świecie realnym a nie wirtualnym”. Przesłanie adresowaliśmy do tych, którzy ograniczają swój kontakt ze znajomymi do spotkań na portalach społecznościowych. Jeśli chcielibyście wzbogacić naszą tablicę nową zasadą, to zapraszamy do przyłączenia się do dyskusji.

Link do tablicy zamieszczam poniżej

• TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022

• 09.01.2022 15:22

• Termin: 24.-28.01.2022

Tradycją naszej szkoły jest włączenie się w światowe obchody Tygodnia Bezpiecznego Internetu. Poniżej prezentuję listę zaplanowanych aktywności dla uczniów. Zapraszam wszystkich chętnych do zaangażowania się i rozmów o bezpieczeństwie w sieci.

Proponowane zadanie

Przeprowadzenie  zajęć z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej

Klasy I-VIII

Dystrybucja materiałów edukacyjnych w ramach kampanii informacyjnej

Klasy I-VIII

Wykonanie lapbooków poświęconych bezpieczeństwu w sieci

Klasy IV-VIII

Powiedz innym, jak być bezpiecznym w Internecie- zgromadzenie zasad na wspólnej tablicy Lino

Klasy IV-VIII

Zaproponowanie bezpiecznego hasła i zapisanie go na wspólnej tablicy AnswerGarden

Klasy I-VIII

Jak wykorzystuję Internet na co dzień? (sondaż, ankieta itp.)

Klasy IV-VIII

Wymyśl hasło promujące dbałość o bezpieczeństwo w Internecie i zilustruj je  rysunkiem

Klasa I-III

Bardzo proszę o zamieszczenie krótkich relacji na stronie naszej szkoły.

Z góry dziękuję

• DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

• 01.12.2021 17:25

•

Sieć jest miejscem, gdzie uczniowie uczą się, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, ale także korzystają z dostępnej w sieci rozrywki. Warto więc temu ostatniemu elementowi poświęcić więcej uwagi. Obecnie dużą popularnością cieszą się patostreamy – relacje na żywo ukazujące patologiczne zachowania oraz filmy zamieszczane w mediach społecznościowych, zachęcające do zachowań szkodliwych dla zdrowia. Uczniowie oglądają z ciekawości, z nudów, przez przypadek, dla rozrywki, a także w wyniku polecenia przez znajomego.

Drogi Rodzicu! Jeśli zaobserwowałeś u swojego dziecka niepokój, lęk, obniżenie poczucia bezpieczeństwa, pogorszenie nastroju, wypaczony obraz rzeczywistości, zachowania sprzeczne z normami społecznymi, agresywną postawę wobec innych osób, znieczulenie na losy ofiar przemocy czy podejmowanie ryzykownych zachowań i działań antyspołecznych, reaguj.

Treści szkodliwe mogą destrukcyjnie wpływać na rozwój dziecka, jego psychikę, emocje i zachowanie. Tekst powstał na podstawie materiałów opracowanych przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.