Aktualności
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA W SP2
W związku ze świętem Konstytucji 3 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji, która upamiętniała te wydarzenie. Uczniowie klas 1-3 mieli do wykonania kolorowankę i labirynt, a uczniowie klas 4-8 musieli ułożyć zdania i rozwiązać krzyżówkę.
3
PROJEKT „CZY ŚWIAT MOŻE ISTNIEĆ BEZ PSZCZÓŁ?” – WYSTAWY PRAC UCZNIÓW
Jednym z założeń projektu edukacyjnego „ Czy świat może istnieć bez pszczół?” jest propagowanie informacji o tym, jak pożyteczne są te owady i jaką rolę odgrywają w przyrodzie. Kolejny etap w/w projektu to wystawy prac uczniów. Wychowawcy z dziećmi z klas nauczania początkowego przygotowali prace, które dotyczą pszczół i ich środowiska życia.
EKO MODA NA LEKCJACH TECHNIKI
Pracując w zespołach uczniowie klas 4-6 projektowali niecodzienne stroje i elementy garderoby. Prace te charakteryzowały się tym, że wykonane były z różnego rodzaju materiałów przeznaczonych do recyklingu, które można było znaleźć w każdym domu (torebki foliowe, papier, torby papierowe, gazety, worki na śmieci, reklamówki, kapsle, zakrętki plastikowe i wiele innych).
WARSZTATY EDUKACYJNE W CENTRUM PSZCZELARSKIM W SUCHLICY
W ramach projektu ekologicznego pt. „Czy świat może istnieć bez pszczół?” dnia 5 maja 2022r. uczniowie z klas piątych uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, w Centrum Pszczelarstwa Łukasiewicz w Suchlicy.
7Projekt jest objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta Dębno. Podczas warsztatów pt. „Rola pszczół w przyrodzie” uczniowie uczestniczyli w pogadance i prelekcji, zwiedzali pasiekę z ulami, przebywali w domkach apiterapii, zwiedzili hurtownię sprzętu i innych akcesoriów pszczelarskich oraz wykonali ekologiczne świece z wosku pszczelego. Odwiedzili także sklep z produktami pszczelimi i kosmetykami na bazie produktów pszczelich. W warsztatach brało udział 44 uczniów. Uczestnicy dowiedzieli się jak ważną rolę spełniają w środowisku naturalnym pszczoły, wzrosła ich świadomość na temat wpływu działalności człowieka na ekosystemy. Zapraszam do galerii zdjęć.
JAK ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA?
Po raz kolejny uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera w Dębnie obchodzili Dzień Pozytywnego Myślenia. Pozytywne myślenie o sobie daje nam siłę, pozwala uwierzyć we własne możliwości, osiągać założone cele. Wzmacnia też wytrwałość w drodze do celu.
58Nastawia nas na znajdowanie dobrych rozwiązań, zalet, mocnych stron swoich, innych ludzi i zdarzeń oraz wzmacnia nasze dążenie do nich. Roztacza też dobrą energię wokół. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się w głowie i warto myśleć pozytywnie. Na korytarzach naszej szkoły zostały wywieszone plakaty motywacyjne, przygotowane przez grupę uczniów pod kierunkiem organizatora. Chętne klasy wykonały projekt koszulki z humorystycznym hasłem, emotikoną itp., gdyż święto to okazja, aby przypomnieć, że warto patrzeć na świat, szukając w nim pozytywów. Dokonywaliśmy też symbolicznego zakupu wybranej koszulki. Wszyscy uczniowie i pracown
SPOTKANIE Z FRYZJERKĄ
Uczniowie klas 3 gościli niezwykłych gości. Były to panie Jolanta Nowakowska i Natalia Gucwa z salonu fryzjerskiego Jola. Dzieci poznały drogę zawodową fryzjera. Panie zaciekawiły uczniów opowieścią o specyfice swojej pracy. Opowiedziały o nowinkach i trendach we fryzjerstwie.
30Dzieci miały możliwość samodzielnego wykonania fryzury oraz uczestnictwa w fryzjerskiej metamorfozie. Spotkanie było dla nas niezwykle inspirujące.
ROGALE, KOZIOŁKI I ……DACHOWANIE
Klasa 8a wzięła udział w wycieczce do Poznania. Zwiedzanie stolicy Wielkopolski rozpoczęliśmy od starego rynku, gdzie przewodnik przybliżył nam historię miasta, pokazując najważniejsze zabytki. O godz. 12:00 mogliśmy wraz z licznie przybyłymi turystami obejrzeć „trykające” koziołki. To pamiątka po tym, jak pewnego dnia dwa koziołki, czując zbliżający się ich koniec, uciekły na ratuszową wieżę.
ZDROWO I KOLOROWO W 8A
Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Podczas godziny wychowawczej udowodnili to moja klasa. Okazało się, że 8a nie tylko lubi zdrowo zjeść, ale też potrafi „wyczarować” niezłe pyszności. Uczniowie pracowali w kilku grupach. Ich zadaniem było przygotowanie kilku zdrowych przekąsek.
2Jedna grupa zrobiła sałatkę do której baza była kasza kuskus, druga grupa sałatkę owocową z arbuza, ananasa, mango, kiwi, banana i truskawek. Przygotowaliśmy również wiosenne kanapki bez grama tłuszczu oraz ciasto na chlebek bananowy bez dodatku cukru. Chlebek upiekła w domu Wiktoria i przyniosła na następny dzień do szkoły. Było smaaaacznie!
POZNAJCIE “ARKADIĘ”
Szkolny miesięcznik zaprasza do systematycznej lektury. W bieżącym numerze powracamy do wspomnień i opisujemy nasz udział w dniu bez plecaka, uczestnictwo w akcji charytatywnej “Wszystkie Kolory Świata” oraz relacjonujemy pasowanie pierwszoklasistów na czytelników.
Ponadto publikujemy wywiad z Amelią Kożuszek, która odniosła sukces w Małym Konkursie Recytatorskim w Szczecinie.
ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA
3 maja obchodziliśmy 231 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Uroczystości w Dębnie rozpoczęła msza święta w Kościele św. Ap. Piotra i Pawła. Udział w tej uroczystej mszy wzięli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera.
Słowem wstępnym do mszy były wiersze wygłoszone przez uczniów klasy 2 b: Patrycję Straszak i Nikodema Muszalika. Patrycja recytowała wiersz: „Twój dom” Wandy Chotomskiej, a Nikodem „Tu wszędzie Polska” Tadeusza Kubiaka. Był to niezwykły zaszczyt dla naszych uczniów móc uczestniczyć czynnie w tak uroczystym wydarzeniu. Dzieciom towarzyszyły rodziny, wszyscy byli dumni z pięknego występu. Potem dzieci uczestniczyły w obchodach święta pod Pomnikiem Orła Białego.
SERCE DLA DZIECIAKA I KOSZYK KARMY DLA ZWIERZAKA
Akcja,, Zbieramy nakrętki” organizowana była w szczytnym celu- pozyskanie funduszy na leczenie i rehabilitację Marcysi i Filipka. Włączyli się do niej uczniowie i pracownicy szkoły.
Po raz drugi w tym roku szkolnym, przynosili do mobilnego serca nakrętki zbierane przez siebie czy też całe rodziny. Z każdym dniem było ich coraz więcej. W piątek 29 kwietnia zostały one przekazane potrzebującym. Zbiórka ta, poza oczywistym celem charytatywnym, w doskonały sposób uświadomiła uczniom czym jest recykling i jaki można dzięki niemu osiągnąć pożytek. Przyczyniła się do pomocy chorym dzieciom oraz troski o środowisko. Miała więc także aspekt ekologiczny. Równocześnie ze zbiórką nakrętek dla podopiecznych fundacji, trwała zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska, która przekazana zostanie do OTOZ Animals.
MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM DLA KLAS I - IV
W dniach 04 – 25.04.2022 roku w świetlicy szkolnej odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym dla klas I - IV. Wzięło w nich udział 18 uczniów. W ramach rozgrywek odbyły się eliminacje, ćwierćfinały oraz półfinały i finały. Do finału awans uzyskało trzech uczniów.
WARSZTATY KULINARNE: LEKKIE CIACHO - LEKKA PRZEKĄSKA
26 kwietnia - to słodki dzień dla wszystkich uczniów klas I – III SP 2. W tym dniu odbyły się w szkole warsztaty kulinarne. Podczas warsztatów uczniowie poznali zasady zdrowego żywienia oraz samodzielnie zrobili słodkie przekąski ze zdrowych produktów. Każdy uczeń został wyposażony w jednorazowy fartuszek i miseczkę do wykonania słodkości.
TRIMINO NA JĘZYKU POLSKIM
Podczas realizacji innowacji “Matematyka na języku polskim” uczniowie wykonywali zadania z wykorzystaniem trimino.Ta metoda aktywizuje uczniów i pomaga zapamiętać pisownię wyrazów, pojęcia, daty i miejsca, bohaterów lektury itp.
12Jednakże trimino sprawdziło się szczególnie na lekcjach poświęconych gramatyce i ortografii. Uczniowie najczęściej pracowali w grupach lub w parach, a zadanie z wykorzystaniem "trójkątów" było jednym z wielu przygotowanych na daną lekcję.
JESTEŚMY AUTORAMI TRIMINO POLONISTYCZNEGO
Metody i techniki nauczania oparte na mechanizmach gier dydaktycznych mogą być stosowane zarówno podczas lekcji powtórzeniowych, jak również przy realizacji nowego materiału nie tylko na lekcjach języka polskiego.
16Gry dydaktyczne wspomagają proces nauczania – uczenia się i przekładają się na efektywność kształcenia, rozwijają wyobraźnię i uczą kreatywności w działaniu. Gry dydaktyczne wpływają na sferę: intelektualną, emocjonalną, motywacyjną i społeczno-moralną. Doskonalą wszystkie operacje myślowe i skutecznie przyczyniają się do rozwijania spostrzegawczości, wyobraźni, pamięci, zaś przez swoją atrakcyjność dostarczają wielu przyjemnych doznań, które budzą pozytywną motywację do nauki. Z tego powodu- po etapie rozwiązywania trimino opracowanego przez nauczyciela- uczniowie projektowali własne trimino. Zaczynali od opracowania układu/ siatki trimino. Następnie- zgodnie z ustalonymi
SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE
Dnia 20 kwietnia odbyło się spotkanie klas siódmych z przedstawicielem Policji, Panią A. Bubak oraz Promotorem Zdrowia z Sanepidu, Panią R. Giniewicz. Spotkanie związane było z realizacją programu „Porozmawiajmy o Zdrowiu i Nowych Zagrożeniach”.
Poruszana tematyka dotyczyła substancji psychoaktywnych, skutków ich oddziaływania na zdrowie i życie psychiczno-zdrowotne człowieka oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Prelekcja miała charakter warsztatowy. Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania, angażując się w tok dyskusyjno-poglądowy. Poszerzanie wiedzy w zakresie zagrożeń stosowania substancji psychoaktywnych pozwala na kształtowanie postaw prewencyjnych i asertywnych.
ZNAMY LEKTURY W SP 2!!!
25 kwietnia w naszej szkole gościliśmy uczniów klas VIII, którzy wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie “Znamy lektury”. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy wszystkie szkoły podstawowe z Gminy Dębno. Na zaproszenie odpowiedziały 4 szkoły razem z naszą.
4Nad właściwym przebiegiem konkursu pieczę sprawowała komisja w składzie: pani Bożena Ferkaluk- nauczycielka języka polskiego i pracownik poradni, pani Małgorzata Jokiel – nauczycielka w SP 2, pani Renata Kunisz- nauczyciel- bibliotekarz w SP 2. Uczestnicy stawili czoła niełatwym konkurencjom, w których musieli wykazać się znajomością lektur przewidzianych podstawą programową. Rozwiązywali test oraz odpowiadali na wylosowane pytania. Poziom był bardzo wyrównany, a różnice między zespołami minimalne. W efekcie zmagań najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Cychrach, na drugim miejscu uplasowali się uczniowie ze Szkoły Pods
EMOCJE GÓRĄ!
W dniu 28.04.2022 w klasie 4b odbyły się warsztaty pt.,, Emocje pod kontrolą". Uczniowie mieli za zadanie dopasować uczucia do określonych sytuacji. Poznali emocje przyjemne oraz nieprzyjemne.
Dowiedzieli się również w jaki sposób nad nimi panowac i radzić sobie w trudnych chwilach. Praca w grupach okazała się też świetną integracja zespołu klasowego.
WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH W "DZIEŃ ZIEMI"
22 kwietnia, w wyjątkowy dzień - „Dzień Ziemi”, uczniowie klas czwartych wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Szczecina. Pierwszym punktem naszej podróży była „Eureka główna”- interaktywna wystawa oferująca ok. 50 eksponatów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów z nauki i techniki.
4Naszą grupę przywitał opiekun centrum, który wyjaśniał poszczególne doświadczenia i angażował do niej chętnych uczniów. Zainteresowanie było ogromne! Po części wprowadzającej, każdy uczestnik mógł samodzielnie badać i eksperymentować. Akustyczny telefon, odśrodkowa siła czyli koła rowerowe i żyroskopy, rower przetwarzający energię mięśni w elektryczność, równoważnia i siłownie bez wysiłkowe to tylko przykłady atrakcji centrum. Wszyscy doskonale się bawili, odkrywając tajniki nauki. Po przerwie regenerującej spożytą energię- lunch w centrum „Galaxy”, wyruszyliśmy na podbój kosmosu. „Astronomiczna Eur
Nasze media społecznościowe
Godziny dzwonków
Poniedziałek 28.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych