• MATEMATYCZNE GRY I ZABAWY W KLASIE 4B Z KROPKĄ W TLE!

• 22.09.2023 21:30
        • Dzieci chętniej się uczą, gdy mogą łączyć naukę z zabawą. Podczas lekcji matematyki w klasie 4b uczniowie łącząc się w pary grali w gry planszowe i rozwiązywali zadania, ćwicząc rachunki pamięciowe. Oczywiście gry i karty pracy były pełne kółek. Uczniowie pracowali wzorowo, kształcili umiejętności matematyczne, byli bardzo zaangażowani, a do pracy zachęcała ich radosna piosenka Emily Arrow napisana z okazji Dnia Kropki.

Monika Kubica
        • KREATYWNE HISTORIE W DZIEŃ KROPKI PRZYGOTOWANE

• 18.09.2023 19:33
        • Klasa 7a lubi nietypowe święta. Na lekcji języka polskiego pracowała w losowo dobranych parach. Uczniowie rzucali kostkami opowieści i fotografowali wylosowany układ obrazków. Dokonywali starannej redakcji tekstu napisanego ręcznie, który głośno na kolejnej lekcji odczytali.
          Wspólnie decydowali, czy narrator będzie pierwszoosobowy czy trzecioosobowy. Uwzględniali w swojej wypowiedzi następujące elementy: czas wydarzeń, miejsce wydarzeń, opis, np.  bohaterów, krajobrazu, przedmiotów, charakterystykę postaci (wygląd zewnętrzny i wewnętrzny), zwroty akcji, punkt kulminacyjny, puentę, monolog bohatera, dialogi, retrospekcję. Wykazali się pomysłowością i kreatywnością, a słowa odnoszące się do wyrzuconych kostek zaznaczali wybranym kolorem.
          Z ciekawością słuchaliśmy autorskich opowieści. Wskazaliśmy elementy twórcze  opowiadania. Doceniliśmy humor autorów, jak również podkreśliliśmy, że modulowanie głosem ma ogromny wpływ na rozbudzenie ciekawości słuchaczy.
          Dzień Kropki stał się okazją do redagowania niezapomnianych historii, bogacenia słownictwa, powtórzenia zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
        • KREATYWNY ALFABET I ZABAWA W UKŁADANIE SŁÓW, CZYLI DZIEŃ KROPKI W KLASIE 5B

• 13.09.2023 16:43
        • W Międzynarodowy Dzień Kropki pokazaliśmy, że każda osoba może być kreatywna, a prosta kropka może sprawić, że odkryje w sobie niezwykłe pokłady twórczej inwencji. Uczniowie klasy 5b dowiedli, że każdy uczeń  jest kreatywny, potrafimy uczyć się od innych, jesteśmy silni w grupie, wierzymy we własne siły i chętnie zdobywamy wiedzę. Lekcję rozpoczęliśmy od zadania, które zostało ukryte w kropce. W spirali zostało zapisane polecenie, które wymagało znajomości alfabetu. Każdy uczeń zaprojektował kropkę z wybraną literą w roli głównej. Litery nie mogły się powtarzać, co przyczyniło się do wielokrotnego powtórzenia alfabetu. Zapisaliśmy je na tablicy, aby były widoczne dla całej klasy. Następnie pracowaliśmy indywidualnie, ozdabiając według własnego pomysłu literę i  wypisując wyrazy, które się od tej litery zaczynają. Na tym jednak nie zaprzestaliśmy. Każdy piątoklasista zaprezentował swoją literę i rozpoczęliśmy wspólne układanie wyrazów. Wtedy dopiero uczniowie zorientowali się, że mają do dyspozycji tylko trzy samogłoski.  Często im ich brakowało. Zobaczcie na fotografiach, jakie wyrazy udało się im ułożyć.
          Lekcja bardzo się uczniom podobała, a nauka stała się przyjemnością.