• WIELKI QUIZ ORTOGRAFICZNY DLA KLAS IV-VI

• 23.01.2023 19:01
        • Zachęcam wszystkich uczniów z klas IV-VI do uczestnictwa w Wielkim Quizie Ortograficznym.
          Odbędzie się on 1 lutego 2023 r. o godzinie 8:00 w sali nr 9.
          Aby wziąć udział w konkursie szkolnym, należy zgłosić się punktualnie w miejscu przeprowadzenia konkursu z własnym telefonem komórkowym. Niezbędny jest dostęp do internetu.
          Czas wykonywania zadania- około 20 minut.
          Serdecznie zapraszam
        • ŚWIĄTECZNE CHMURY WYRAZOWE POMAGAJĄ UCZYĆ SIĘ ORTOGRAFII

• 06.12.2022 21:26
        • Chmury wyrazowe to graficznie  uporządkowany zbiór słów. Niosą wiele informacji,  wyzwalają kreatywność, pobudzają wyobraźnię, inspirują oraz uczą krytycznego myślenia. Uatrakcyjniają lekcje i zadania domowe,  a nudne do tej pory zadania zaczynają sprawiać  uczniom frajdę. Mogą być też punktem wyjścia do omawiania lektury na lekcji lub powtórzenia.
          Tym razem wykorzystałam ich potencjał do pracy ze słowniczkiem ortograficznym.
          Uczniowie klasy czwartej najpierw wypisywali hasła wyszukane w słowniczku ortograficznym w zeszycie przedmiotowym, a następnie projektowali chmury wyrazowe. Pracowali w parach, pilnując się wzajemnie podczas ćwiczeń ortograficznych. Zadanie bardzo im się podobało i wszyscy chętnie je wykonywali.
          Nie ingerowałam ani w wybór słów, ani wybór czcionki czy kształtu chmury.
          Warto obejrzeć efekty pracy uczniów.
        • TWORZYMY AUTORSKIE KARTY DO ORTOGRAFICZNEGO PIOTRUSIA

• 24.10.2022 18:24
        • Na lekcjach języka polskiego wspólnie stworzyliśmy  ORTOGRAFICZNEGO PIOTRUSIA, w którego zagramy, a karty staną się środkiem dydaktycznym wykorzystywanym podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych. Gracze sami wybiorą wariant gry - czy rozdają wszystkie karty i losują je od sąsiada, czy przeznaczają do losowania część talii. Uczniowie zapamiętają pisownię wyrazów, ale też poszerzą swoją wiedzę, na przykład na temat zwierząt. W ten sposób wykorzystają swoją wiedzę i umiejętności z różnych przedmiotów szkolnych. Zaprezentowane w galerii karty przygotowali uczniowie z klasy 6a i 7a. Zadanie miało charakter interdyscyplinarny. Wykonaliśmy je przy pomocy telefonów komórkowych. Przy okazji porozmawialiśmy o przestrzeganiu praw autorskich i bezpiecznym korzystaniu z zasobów internetowych.
        • POJEDYNEK Z ORTOPISEM

• 13.10.2022 17:16
        • Dnia 12 października 2022 roku chętni uczniowie z klas IV-VIII wzięli udział w innowacyjnym konkursie ortograficznym. Zadania były różnorodne i zostały podzielone na trzy rundy. Uczniowie wypełniali tekst z lukami, rozwiązywali rebusy ortograficzne i objaśniali, którymi znakami interpunkcyjnymi i w jakich okolicznościach należy się posługiwać.Wykazali się więc wiedzą teoretyczną i praktyczną. Każdy uczestnik pojedynku otrzymał pamiątkowy ołówek i teczkę od Szkolnego Klubu Ortograffiti.
          W pojedynku z Ortopisem zwyciężyła Hanna Witkowska, której serdecznie gratulujemy.
          W kolejnym roku szkolnym ponownie staniemy do rywalizacji z Ortopisem.
        • ORTOGRAFICZNE MOTYLKI

• 06.10.2022 18:49
        • Kolorowanki ortograficzne to świetna zabawa i nauka, zwłaszcza dla młodszych uczniów. Z tego powodu nie mogło ich zabraknąć podczas realizacji innowacji ortograficznej. Uczniowie klasy 4b utrwalili w ten sposób pisownię wyrazów z ,,ó” i ,,u”. Zanim jednak zaczęli kolorować, sprawdzali pisownię wyrazów w słowniczku ortograficznym i uzupełniali luki w słowach. Kolorowanki sprawdzały znajomość pisowni wyrazów, zachęcały do sięgnięcia po słowniczek ortograficzny, dostarczając jednocześnie przyjemności.