ĆWICZYMY WYMIANĘ WYRAZÓW I ZAPAMIĘTUJEMY ICH PISOWNIĘ
- 04.04.2023 20:42
- Podstawowym zadaniem nauczania ortografii jest opanowanie umiejętności poprawnego zapisywania wyrazów, w tym wyjaśnianie pisowni przy pomocy poznanych zasad ortograficznych. Czynnikami decydującymi o powodzeniu jest dobór i rozłożenie w czasie materiału, dobór metod, systematyczność, rytmiczność, indywidualizacja i stopniowanie trudności. Uczniom przypadła do gustu metoda polegająca na dobieraniu w pary wyrazów, w których zachodzi wymiana głosek. Dla młodszych uczniów przygotowuje kartę pracy nauczyciel, dla starszych klas zadanie może zaprojektować chętny uczeń. Zadanie dla uczniów nie jest trudne. Jego celem jest rozwijanie koncentracji uwagi uczniów na wykonaniu zadania, ćwiczenie spostrzegawczości. Uczeń zapamiętuje reguły dotyczące pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną. Uzasadnia pisownię wyrazów poprzez wyszukanie innej formy wyrazu lub wyrazu pokrewnego. Uczy się zasad ortograficznych z przyjemnością.
Wioletta Rafałowicz - więcej
ORTOGRAFICZNE TRIMINO NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
- 03.04.2023 16:27
- Do nauki ortografii polecam trimino. Ta metoda aktywizuje uczniów i pomaga zapamiętać pisownię wyrazów. Uczniowie zostali podzieleni na małe zespoły, a każda drużyna otrzymała wyciętą układankę. Innym razem uczniowie pracowali indywidualnie. Równoboczne trójkąty, przygotowane przy pomocy darmowego generatora, muszą do siebie pasować. Dlatego uczniowie na początku i przeczytali wszystkie znajdujące się na nich hasła. Zasada układania trimino przypomina nam grę w domino, czyli zestawiamy ze sobą pary (np. zgodnie z poznaną zasadą ortograficzną ). Jednak w przeciwieństwie do gry w domino każdy element ma kształt trójkąta, a zatem są trzy boki, do których należy odszukać pasujące elementy. Pod wykonanym ćwiczeniem uczniowie zapisywali zasadę ortograficzną, którą ilustruje ułożona gwiazda, trójkąt lub sześciokąt. Warto podkreślić, że układanie trimino wpływa pozytywnie na sferę intelektualną, emocjonalną, motywacyjną i społeczno-moralną. Doskonali operacje myślowe i skutecznie przyczynia się do rozwijania spostrzegawczości, wyobraźni oraz pamięci uczniów.Wioletta Rafałowicz
Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku. - więcej
SŁONECZNA ORTOGRAFIA
- 22.03.2023 20:00
- W pierwszym dniu wiosny uczniowie klasy 4b wykonali na lekcji języka polskiego niestandardowe ćwiczenie ortograficzne. Każdy uczeń zgromadził słownictwo z wylosowaną trudnością ortograficzną.
https://wheelofnames.com/pl/k24-b3e
Słoneczko wykonaliśmy z jednorazowych talerzyków, a na kolorowych promieniach zamieściliśmy trudne pod względem ortograficznym słowa.
Podczas pracy korzystaliśmy ze słownika ortograficznego, utrwalając znajomość alfabetu.
Uczniowie zapamiętywali pisownię trudnych wyrazów oraz poszerzali zasób aktywnego słownictwa.
Efekty pracy uczniów można zobaczyć w sali nr 14, jak na szkolnym facebooku.
Wioletta Rafałowicz - więcej
WYNIKI WIELKIEGO QUIZU ORTOGRAFICZNEGO DLA KLAS IV-VI
- 02.02.2023 16:34
- Dnia 1 lutego 2023 roku chętni uczniowie z klas IV-VI wzięli w turnieju ortograficznym. Celem zmagań było sprawdzenie znajomości polskiej ortografii i interpunkcji, stworzenie uczestnikom konkursu możliwości potwierdzenia własnych umiejętności związanych z opanowaniem zasad ortografii i interpunkcji, rozbudzanie ambicji uczniów oraz kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa, a także wyłonienie MISTRZA ORTOGRAFII.
Zadania dotyczyły znajomości zasad ortograficznych, ich praktycznego zastosowania, a także wiedzy o wyjątkach od reguły.
Zostały przygotowane na platformie quizizz, a uczniowie zgromadzeni w jednej sali w tym samym czasie udzielali odpowiedzi na pytania, korzystając z telefonów komórkowych.
W zmaganiach wzięli udział chętni uczniowie z klas IV-VI.
Najwyższe wyniki osiągnęli i kolejne miejsca zajęli:
Aleksander Fryntkowski - I miejsce,
Aleksander Pyro - II miejsce,
Hanna Niparko - III miejsce.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.
Wioletta Rafałowicz - więcej
JESTEŚMY AUTORAMI GIER ORTOGRAFICZNYCH
- 30.01.2023 15:22
- Nauczenie kogoś bezbłędnego pisania to nie lada wyzwanie. Warto w tym celu stosować różne metody pracy. Uczniowie klasy 6a na lekcji języka polskiego w grupach tworzyli autorskie gry ortograficzne. Samodzielne tworzenie gier kształtuje wyobraźnię, kreatywność, myślenie przyczynowo-skutkowe. Jednocześnie uczy współpracy w zespole.
Następnie uczniowie zademonstrowali swoją grę koleżankom i kolegom z klasy.
W trakcie tworzenia gry, jak i podczas jej użytkowania uczniowie uczyli się panowania nad sobą, zwłaszcza wtedy, gdy nie wszystko idzie tak, jak się chce.
Stosowali się do reguł gry, zapamiętywali pisownię trudnych wyrazów, logicznego myślenia.
Opracowane zasady, instrukcje do gry uzupełniły komplet materiałów i zostały zweryfikowane podczas gry na kolejnych zajęciach.
Wioletta Rafałowicz
Wszystkie zdjęcia na szkolnym Facebooku - więcej