• REDAGUJEMY FIKCYJNE DIALOGI Z BOHATERAMI LEKTUR SZKOLNYCH

• 08.03.2023 17:34
        • Powtórki na lekcji języka mogą mieć różną formę. Poszukując nowego pomysłu na utrwalenie prawidłowego zapisu dialogu, zaplanowałam lekcję, podczas której uczniowie zredagowali fikcyjną rozmowę z bohaterem lektury, o której mówiliśmy na lekcjach języka polskiego, począwszy od klasy czwartej.
          Przygotowałam polecenia na paskach, które uczniowie klasy szóstej wylosowali.
          Podczas redagowania pracy korzystaliśmy z tzw. lekturowników, które prowadzimy od klasy czwartej.
          Schemat pracy ucznia:
          1. Wstęp- prezentacja bohatera.
          2. Dialog/ wywiad.
          3. Podsumowanie rozmowy.
          Dzięki opisanej formie pracy uczniowie ćwiczyli zapis rozmowy, jak również powtórzyli treść lektur szkolnych.
          Wszystkie prace na szkolnym facebooku.

• ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI - SZKOLNY KONKURS POETYCKI

• 24.01.2023 17:00
        • Z okazji Światowego Dnia Poezji zapraszam do uczestnictwa w konkursie szkolnym na wiersz, którego motywem jest rodzina.
          Cel konkursu:
          - inspirowanie uczniów do aktywności twórczej, rozwijania talentów literackich, rozbudzania wyobraźni oraz kreatywności,
          - stworzenie uczniom możliwości prezentacji autorskich pomysłów.
          W konkursie mogą wziąć udział jedynie prace autorskie, dotąd niepublikowane w Internecie, w książkach i czasopismach, nienagradzane w innych konkursach.
          Praca może być wzbogacona ilustracją/-ami wykonaną/ -ymi przez autora wiersza.
          Pracę należy przepisać na kartce formatu A4 ręcznie lub na komputerze.
          Oceny prac dokona komisja konkursowa, przyznając nagrody w dwóch grupach wiekowych:
          • Klasy I-III,
          • Klasy IV- VIII.
          Decyzje komisji są ostateczne.
          Prace uczniów zostaną opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły oraz w szkolnej gazecie "Arkadia".
          Termin dostarczenia pracy: 10.03.2023
          Zapraszam
        • BOHATEROWIE Z NASZEJ WYOBRAŹNI

• 02.01.2023 17:49
        • W ramach autorskiego projektu rozwijającego sztukę twórczego redagowania tekstu. zaproponowałam uczniom narysowanie fikcyjnej postaci, którą uczyniliby bohaterem autorskiego opowiadania. Przed realizacją tego etapu pracy powtórzyliśmy, co oznacza termin ,,fikcyjny" i podawaliśmy przykłady. Przy okazji powróciliśmy do zagadnień związanych z prawem autorskim. Aby przestrzegać prawa własności intelektualnej, każda postać musiała być przez uczniów wymyślona. Następnie wykonaliśmy zdjęcia naszych prac i stworzyliśmy kolekcję kart z wymyślonymi bohaterami. Uczniowie oprócz rysunku posługiwali się też słowem: wymyślali imię dla postaci i krótko ją prezentowali, np. opisując wygląd, nazywając cechy charakteru, określając zachowanie. Karty stworzyli przy pomocy aplikacji, która nie wymagała podawania żadnych danych ani rejestrowania. Posłużyły nam do tego telefony. Zadanie spodobało się uczniom. Bardzo chętnie pracowali, a dodatkowym atutem była cisza i skupienie. Przy okazji rozwijaliśmy też kompetencje cyfrowe.
        • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE Z OKAZJI BOŻEGO NARODZENIA DLA BOHATERÓW LITERACKICH

• 21.12.2022 20:52
        • Klasa 4b w ramach innowacji ,,Wędrówki do świata wyobraźni, czyli sztuka kreatywnego pisania” redagowała życzenia świąteczne dla wybranego bohatera lektury. Uczniowie dokonywali wyboru postaci spośród dwóch lektur: ,,Kajko i Kokosz. Szkoła latania” oraz ,,Akademia pana Kleksa”. Zadanie bardzo spodobało się uczniom, gdyż mogli wykazać się zarówno znajomością lektury, jak i umiejętnością redagowania życzeń. Świąteczny klimat sprzyjał twórczym poczynaniom uczniów. Przy okazji uczyliśmy się dostrzegać potrzeby innych i uwzględniać je w swoich życzeniach.

• TWORZYMY KOMIKS WYBRANEJ BAJKI

• 12.12.2022 16:40
        • Uczniowie klasy 7a na lekcji języka polskiego czytali bajki, wskazywali cechy gatunkowe, formułowali pouczenie lub cytowali morał wypowiedziany wprost. Następnie dokonywali wyboru bajki, której treść przedstawili w formie komiksu. Uczniowie mogli wykonać parafrazę utworu lub przedstawić bajkę zgodnie z oryginałem.  W ten sposób uczniowie powtórzyli wiadomości o komiksie i zastosowali je w praktyce. Dokonali selekcji informacji i przełożyli je na język komiksu. Pokazali, że rozumieją swoistość różnych tekstów kultury. Komiks jest fantastycznym przykładem na  niesztampowe działania i uczenie się. Uczeń w kreatywny sposób, bawiąc się, tworząc, może się uczyć, a przy okazji rozwijać wyobraźnię.