• EDUKACJA O PSZCZOŁACH W KLASACH SZÓSTYCH

• 16.05.2022 17:05
        • Udział w warsztatach edukacyjnych w Centrum Pszczelarskim Łukaszewicz w Suchlicy zainspirował grupę uczniów z klasy 5a, do zgłębienia tematu i wyszukania ciekawostek o pszczołach. Następnie uczestnicy projektu przygotowali ciekawą prelekcję z prezentacją multimedialną, z którą wystąpili w klasie 6a i 6b. Widzowie mogli zajrzeć do ula i  zobaczyć jak wygląda on od środka . Odpowiedzieli  także na kilka zagadek związanych z życiem pszczół.

Mamy nadzieję, że  dzięki takim spotkaniom wzrośnie zainteresowanie ekologią i więcej młodych ludzi będzie angażować się w działania mające na celu ochronę naszego środowiska.

• PROJEKT „CZY  ŚWIAT MOŻE  ISTNIEĆ BEZ PSZCZÓŁ?” – WYSTAWY PRAC UCZNIÓW

• 11.05.2022 18:24
        • Jednym z założeń projektu edukacyjnego „ Czy  świat może  istnieć bez pszczół?” jest propagowanie informacji o tym, jak pożyteczne są te owady i jaką rolę odgrywają w przyrodzie. Kolejny etap w/w projektu to wystawy prac uczniów. Wychowawcy z dziećmi z klas nauczania początkowego przygotowali prace, które dotyczą pszczół i ich środowiska życia. Uczniowie z klasy  5b w czasie pogadanki na prelekcji edukacyjnej w bibliotece szkolnej ustalili „ 5 zasad przyjaciół pszczół” . Następnie w grupach wykonali plakaty promujące działania, które pomagają przeżyć pszczołom w ich środowisku. Klasa 5a  wykonała plakaty dotyczące ciekawostek o pszczołach oraz produktów pszczelich.

Dnia 11 maja na wystawę zostali zaproszeni  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie z nauczycielką bibliotekarką, panią Małgorzatą Dziedziuch, która współpracuje z naszą szkołą w ramach projektu. Uczestniczyli także w pogadance na temat zagrożeń dla pszczół jakie niesie działalność człowieka oraz wspólnie ustaliliśmy jak każdy z nas może stworzyć tym pracowitym owadom przyjazne środowisko.

Zapraszam do galerii zdjęć.

Organizator: Renata Kunisz

• WARSZTATY EDUKACYJNE W CENTRUM PSZCZELARSKIM W SUCHLICY

• 10.05.2022 11:17
        • W ramach  projektu  ekologicznego pt.  „Czy świat może istnieć bez pszczół?” dnia 5 maja 2022r. uczniowie z klas piątych uczestniczyli w warsztatach  edukacyjnych, w Centrum Pszczelarstwa Łukasiewicz w Suchlicy. Projekt jest objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta Dębno. Podczas  warsztatów pt. „Rola pszczół w przyrodzie” uczniowie uczestniczyli w pogadance  i prelekcji, zwiedzali pasiekę z  ulami, przebywali w domkach apiterapii, zwiedzili hurtownię sprzętu i innych akcesoriów pszczelarskich oraz wykonali ekologiczne świece z wosku pszczelego. Odwiedzili także sklep z produktami pszczelimi i kosmetykami na bazie produktów pszczelich.
          W warsztatach brało udział 44 uczniów. Uczestnicy dowiedzieli się jak ważną rolę spełniają w środowisku naturalnym pszczoły, wzrosła ich świadomość na temat wpływu działalności człowieka na ekosystemy. Zapraszam do galerii zdjęć.

• PROJEKT EKOLOGICZNY W BIBLIOTECE

• 26.04.2022 18:06
        • W ramach projektu  edukacyjnego pt. „Czy świat może istnieć bez pszczół” w bibliotece szkolnej realizowane są działania edukacyjne, których celem jest zapoznanie uczniów z klas 1-3 z informacjami dotyczącymi życia pszczół. Uczniowie z klasy 2b Filip Dull i Natalia Cygan oraz Aleksandra Bałko z klasy 2a w ciekawy sposób opowiadali o zwyczajach tych pożytecznych owadów. Bardzo pomocne okazały się rekwizyty wypożyczone przez rodziców Filipa z klasy 2b. Państwo Dull prowadzą pasiekę w Dolinie rzeki Myśli, w której znajduje się około 100 uli. Dzięki ich uprzejmości Filip, Natalka i Ola mogli zademonstrować budowę ula, pokazać węzę, na której robotnice budują plastry miodu  i ramki z plastrami po miodzie. Dzieci z bliska zobaczyły także „podkurzacz” czyli takie urządzenie, które pomaga uspokoić pszczoły, gdy pszczelarz chce wybrać miód z ula. Rodzice Filipa przygotowali dla dzieci produkty pszczele takie jak miód, pieżga oraz lizaki miodowe, którymi Filip poczęstował kolegów i koleżanki z klasy. Uczniowie z entuzjazmem odpowiadali na zagadki przygotowane przez prowadzących spotkanie i z zainteresowaniem oglądali, wąchali i dotykali  plastry, w których pszczoły umieszczają miód. Uczestniczący w spotkaniu mogli także zobaczyć z Filipa przebranego w strój pszczelarski. Dziękujemy Filipowi, Oli i Natalce za prezentację wiadomości o pszczołach. Mamy nadzieję, że dzieci zrozumiały dlaczego warto podjąć działania zmierzające do ich ochrony. Opis kolejnych działań w ramach projektu na temat pszczół już wkrótce na stronie internetowej.

Organizator: Renata Kunisz

• ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH W KLASACH 4-8

• 25.04.2022 16:50
        • Dnia 22 kwietnia 2022r. z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich nauczyciele bibliotekarze zorganizowali zabawy czytelnicze, których celem było przypomnienie i utrwalenie wiadomości o bohaterach i autorach szkolnych lektur.

Na każdej przerwie uczniowie losowali przygotowane na kartkach fragmenty książek, które  odczytywali na głos. Następnie uczestnik musiał podać tytuł i autora. Jeśli udzielił poprawnej odpowiedzi mógł poczęstować się cukierkiem. W klasach 7-8 oprócz odgadywania fragmentów książek, uczniowie wspólnie odpowiadali na pytania zawarte w Quizie z lektur szkolnych. I tak oto w formie zabawy mogli powtórzyć przed egzaminem wiadomości z języka polskiego.

O obchodach  Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w klasach 1-3 napiszemy w następnym artykule.