LEKTUROWE PUDEŁKA STAŁY SIĘ NASZYMI SKARBAMI
- 18.12.2023 19:23
- Czytając „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, uczniowie gromadzili różne przedmioty związane z lekturą i światem przedstawionym w utworze. Zebrane eksponaty czekały w pudełkach po butach na ustalony termin omawiania lektury. W środku pudełkowych szaf znalazło się prawie całe królestwo Narnii, ze śniegiem z waty, ubrankami i futerkami, z lwem-figurką, lalką-czarownicą, z postaciami bohaterów pierwszo-, drugoplanowych, z flakonikiem eliksiru, plastikowymi mieczami, tarczami i różnymi innymi elementami treści tego niezwykłego utworu. Samodzielnie wykonana pomoc naukowa do omawiania lektury motywowała do aktywności, zachęcała do przeczytania kolejnych tomów wspomnianej serii. Wiele radości dało uczniom samo sporządzanie i wypełnianie szaf rekwizytami powieściowymi, bo mogli zrealizować wiele swoich pomysłów, o których mówili na zajęciach. Mogli też wykazać się sprawnością manualną, umiejętnościami plastycznymi, własną wyobraźnią oraz znajomością powieści fantasy. Każdy z dumą prezentował swoje wytwory pracy i bardzo chętnie o nich opowiadał. W ten sposób wykazywał się znajomością lektury, ćwiczył wypowiadanie się na forum i słuchanie z uwagą innych. Wspomniana metoda pracy z lekturą bardzo spodobała się uczniom, pobudziła ich wyobraźnię i sprawiła, że treść omawianego utworu stała się im bliższa. Uczniowie przyznali, że praca nad projektem przysporzyła im wielu emocji, a w niektórych nawet przypadkach zaangażowane były całe rodziny.
Wioletta Rafałowicz
GALERIA - więcej
PRZEDŚWIĄTECZNA LEKCJA Z LEKTURĄ OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
- 11.12.2023 20:18
- Klimat świąteczny i lektura nawiązująca do świąt Bożego Narodzenia to okazja do pięknej przygody czytelniczej. Chętni uczniowie z klasy 7a w małych grupach przygotowali czytanie najciekawszych fragmentów lektury ,,Opowieść wigilijna”. Samodzielnie dokonali ich wyboru, podzielili się rolami, zadbali o kostiumy, rekwizyty i scenerię. Dzięki przygotowaniom, uczestnictwu w zajęciach, uczniowie lepiej zapamiętali treść lektury, zaangażowali się emocjonalnie oraz zrozumieli jej przesłanie. Warto pamiętać, że wspólne czytanie na głos zwiększa poczucie pewności siebie, pomaga bardziej skoncentrować się na tekście.
Wiele osób uważa, że przeczytawszy książkę na głos, lepiej zapamiętały jej treść. Głośne czytanie uczy także panowania nad głosem. Uczniowie mogą zmieniać jego barwę i ton, przypisując je różnym bohaterom. Mogą dopasować ton głosu do swojego nastroju. To także dobre ćwiczenie na rozpoznawanie własnych emocji. Czytając powoli rytmicznym i spokojnym głosem, uspokajamy oddech i wyciszamy tętno. W ten sposób redukujemy poziom stresu, który jest obecny w naszym życiu na co dzień.
Dlatego czytajmy na głos swoim bliskim, czytajmy na głos także dla siebie.
Wioletta Rafałowicz
GALERIA - więcej
PRZEDSTAWIAMY TREŚĆ LEKTURY ,,KATARYNKA” W FORMIE KOMIKSU
- 26.10.2023 18:53
- Klasa 5b na lekcji języka polskiego projektowała autorskie komiksy powstałe na kanwie lektury ,,Katarynka”. Tworzenie komiksu to fascynująca przygoda, dostępna dla każdego. Wystarczy kartka papieru, kredki i... wyobraźnia pozwalająca na wykreowanie postaci, którą uczniowie poznali podczas czytania lektury. Podczas zajęć uczniowie stworzyli komiks: narysowali relacje bohatera z jego towarzyszami, ustawili kadr oraz zaplanowali dymki z wypowiedziami bohaterów. W tym celu wcielili się w role scenarzystów, kolorystów, rysowników i redaktorów, poznając tym samym różne zawody i ich obowiązki. Zajęcia kształciły u uczniów umiejętność tworzenia i redagowania tekstów przy jednoczesnym rozwijaniu ich wyobraźni oraz myślenia kreatywnego, innowacyjnego i krytycznego. Uczniowie doskonalili umiejętność odczytywania komiksów, wskazywali elementy komiksu, odpowiednio dobierali dymki i rozmieszczali je w ramce, odczytywali zapisy w dymkach w odpowiedniej kolejności, tworzyli krótką wypowiedź narratora. Na zakończenie zajęć uczniowie przypinali swoje prace do tablicy i oglądali prace kolegów. Zwracali uwagę na użycie zróżnicowanych elementów komiksu, które zostały omówione na lekcji. Oceniali prace i uzasadniali swoje zdanie.Zajęcia uczniom bardzo się spodobały i na pewno pozostaną na długo w ich pamięci, a umiejętności określone w podstawie programowej zostały w praktyczny sposób opanowane.
Wioletta Rafałowicz
GALERIA - więcej
SUDOKU NA LEKCJACH POŚWIĘCONYCH LEKTURZE
- 24.10.2023 19:44
- Sudoku literackie polega na wpisywaniu terminów/haseł/ pojęć z lektury w specjalną tabelę. Układanie słów we właściwej kolejności niesie ze sobą wiele korzyści dla mózgu. Takiego sudoku nie kupimy w żadnym sklepie. Przy ich tworzeniu skorzystaliśmy z możliwości, jakie daje nowoczesna technologia. Sudoku o umiarkowanym stopniu trudności układali uczniowie klasy 5b, 7a i 8a. Logiczna układanka dotyczyła lektur omawianych na lekcjach języka polskiego: ,,Katarynki”, ,,Małego Księcia”, ,,Kamieni na szaniec”. Podczas pracy na lekcji wyjaśnialiśmy znaczeniu słów zamieszczonych w sudoku i porządkowaliśmy wiedzę o lekturze szkolnej. Układanie sudoku to świetny trening postrzegania, pamięci, logiki i koordynacji. Ponadto sudoku uczy radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, rozwija zdolności matematyczne i analityczne.
Wioletta Rafałowicz
GALERIA - więcej
NIEZWYKŁA PODRÓŻ Z MAŁYM KSIĘCIEM - PROJEKT NA LEKCJI POŚWIĘCONEJ LEKTURZE SZKOLNEJ
- 19.10.2023 19:22
- Jedną z ciekawszych, literackich wędrówek jest pełna przygód podróż opisana w dziele A. de Saint-Exupery’ego pt. „Mały Książę”. Dzięki niej bohater poznaje, czym jest miłość, przyjaźń i śmierć. Wędrówka Małego Księcia jest poszukiwaniem prawdy o świecie i własnej tożsamości. Bohater, odbywając swą podróż, przekonuje się, jakim można być i jakim być z pewnością nie chce.
W ramach podsumowania rozważań na temat lektury uczniowie klas 7a przygotowali projekt „Niezwykła podróż z Małym Księciem”.
Na początku zajęć uczniowie wykonali ćwiczenie pt. „ Czy nie jestem zbyt dorosły, by zrozumieć tok myślenia głównego bohatera”. W tym celu każdy z nich narysował „zamkniętego” węża i dorysował to, co mogło się w nim skryć. Efekty zaskoczyły samych twórców. Następnie wspólnie zastanawialiśmy się, czego symbolem mogą być nasze rysunki. Siódmoklasiści odwzorowywali szlak, którym podążał Mały Podróżnik. Prześledzili rozmowy z nowo poznanymi postaciami i wyciągnęli z nich wnioski na przyszłość.
Po wspomnianą książkę powinien sięgnąć zarówno nastoletni czytelnik, jak i dorosły odbiorca, by zrozumieć, że współcześni ludzie zagubili się w pogoni za dobrami materialnymi i przestali dostrzegać to, co w życiu jest najważniejsze i najbardziej wartościowe. Mały Książę uczy, że "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Podróż z Małym Księciem pozwala spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy i jest to bardzo pouczająca lekcja. Podjęte działania uzupełniły i jednocześnie urozmaiciły lekcje języka polskiego, podczas których omówiono najważniejsze problemy współczesnego świata ukazane w lekturze.
Wioletta Rafałowicz
GALERIA - więcej