• Bohaterowie literaccy wysyłają do siebie wiadomości sms

• 04.11.2019 16:54
        • W tym roku szkolnym, oprócz bieżącego analizowania lektur szkolnych, zapanowałam różne aktywności mobilizujące uczniów do powtarzania treści lektur już omówionych na lekcjach w bieżącym i poprzednim roku szkolnym. Zaplanowałam lekcję, na której uczniowie  korzystali z własnych telefonów komórkowych oraz lektur szkolnych.

• Projekt Lektury.gov.pl

• 04.11.2019 16:55
        • Projekt Lektury.gov.pl został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Serwis Lektury.gov.pl upowszechnia dobre praktyki pokazujące, jak w ciekawy i inspirujący sposób podejść do lektur szkolnych.

• Rejent Milczek kontra Cześnik Raptusiewicz

• 04.11.2019 17:10
        • Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów do redagowania charakterystyki porównawczej. Z tego powodu działania uczniów były skoncentrowane za zgromadzeniu materiału przydatnego do zredagowania w/w formy wypracowania.

Zaczęłam od podziału uczniów na dwie drużyny. Zrobiłam to w najprostszy sposób - pocięłam na centymetrowe kawałeczki plastikowe słomki, które miałam pod ręką.
          Następnie każda drużyna wybrała swojego lidera, który dokonał wyboru zbioru liter. Grupa miała za zadanie z otrzymanego zestawu liter utworzyć nazwę związaną z treścią lektury.
          Przygotowałam, korzystając z makulatury, imiona i nazwiska głównych bohaterów "Zemsty" A. Fredry.
        • Jak przybliżyć postać autora tekstu?

• 04.11.2019 17:10
        • Niewielu uczniów z przyjemnością zagłębi się w lekturze biografii czy życiorysu pisarza/ poety. Co zrobić, aby przełamać opór uczniów i zaktywizować ich do pracy na lekcji?
          Tym razem każdy z uczniów został współtwórcą swoistej osi czasu Jana Kochanowskiego, która powstała na jednej ze ścian w sali lekcyjnej.

Na wykonanie zadania uczniowie mieli jedynie jedną lekcję, ale ich zadaniem domowym było wyszukanie informacji na temat Jana Kochanowskiego w różnych źródłach informacji i przyniesienie ich na lekcję.
          Zajęcia przyczyniły się do tego, że odwołanie do faktów z życia Jana Kochanowskiego, przy omawianiu jego twórczości, nie sprawiło uczniom trudności. Zachęciły do interesowania się biografią także innych twórców. Sprawiły, że uczniowie zadali wiele pytań i z uwagą słuchali odpowiedzi.