• CZYTAMY FRAGMENTY ,,MIKOŁAJKA” I PROMUJEMY LEKTURĘ

• 10.01.2023 18:36
        • Klasa 4b w poniedziałek 9 stycznia 2023 r. wzięła udział w tzw. dniu głośnego czytania. Była to pierwsza akcja czytelnicza wymienionej klasy, która zapoczątkuje szereg działań promujących czytanie lektur szkolnych. Uczniowie wezmą udział w projekcie, którego celem będzie nauka myślenia, poprawa koncentracji, poszerzenie wiedzy, ułatwienie nauki, wskazywanie alternatywnego sposobu na spędzenie wolnego czasu. Podczas zajęć zaangażowani uczniowie zadbali o stroje i rekwizyty, które dość swobodnie łączą się z treścią książki, przenoszą nas w miejsce i czas trwania utworu. Uczniowie pamiętali o modulowaniu głosem i zwracaniu uwagi na znaki przestankowe, ćwiczyli dykcję i pokonywali swój strach przed publicznym wystąpieniem.  Czwartoklasiści podkreślali, że zajęcia stwarzały możliwość trenowania głośnego czytania, angażowały  ich w przygotowanie akcji, integrowały zespół klasowy i były urozmaiceniem codziennych lekcji.
          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które uwieczniły naszą akcję czytelniczą.
        • BOHATEROWIE LEKTURY ,,W PUSTYNI I W PUSZCZY" PRZESYŁAJĄ NAM KARTKI POCZTOWE Z AFRYKI

• 03.01.2023 18:12
        • Lektura ,,W pustyni i w puszczy" stwarza wiele okazji do ciekawych aktywności. Tym razem uczniowie wykorzystali darmową aplikację do projektowania kartek pocztowych i znaczków. Niewielka kartka z ciepłymi słowami i grafiką, przysłaną z drugiego końca kraju lub świata, to znak, że ktoś o nas myśli i pamięta. Zadaniem uczniów było zredagowanie krótkiej informacji, którą mogliby do nas/ do uczniów naszej szkoły przesłać bohaterowie lektury. Wcześniej zgromadziliśmy zdjęcia na wolnych licencjach, które  nas urzekły i sprawiły, że marzyliśmy o podróży do Afryki. Na otwartej kartce pocztowej zamieściliśmy je, dodając  zaprojektowany znaczek pocztowy. W zredagowanych wiadomościach uczniowie wykazywali się znajomością lektury, swobodnie nawiązując do wydarzeń przedstawionych na kartach powieści. Zadanie bardzo się uczniom spodobało i pochłonęło ich całkowicie. Wielu chciałoby w wolnym czasie fotografować, podglądać przyrodę, podróżować.
        • TWORZYMY FOLDER PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ ,,W PUSTYNI I W PUSZCZY”

• 21.12.2022 20:47
        • Podstawową metodą pracy na lekcjach języka polskiego jest
          praca z tekstem literackim.

Uczniowie podczas zajęć:
          • swobodne wypowiadają się na temat wrażeń z przeczytanej książki,
          • omawiają treść utworu w celu zweryfikowania stopnia jego zrozumienia,
          • wskazują najważniejsze zagadnienia zawarte w utworze,
          • charakteryzują postaci z uwzględnieniem oceny ich postępowania,
          • omawiają zagadnienia wychowawcze,
          • pogłębiają zrozumienie treści i problematyki utworu w celu  wydobycia sensu moralnego i ustalenia myśli przewodniej,
          • określają gatunek literacki, formę wypowiedzi oraz styl i język  utworu
          • wykorzystują ilustracje i zdjęcia.
          Ważne, aby uczeń nawiązał indywidualną relację z  tekstem, a będzie to możliwe, gdy będzie mógł spontanicznie mówić o utworze, dzielić się
          wrażeniami z jego lektury, zadawać pytania, opowiadać o swoich przeżyciach estetycznych w sposób wolny i nieograniczony. Tworzenie folderu podkreślającego walory lektury to okazja do wszystkich wymienionych aktywności. Jedyne, co nas ograniczało, to czas. Na stworzenie folderu uczniowie klasy 6a poświęcili dwie lekcje. Pracowali w losowo przydzielonych parach. Taka aktywność zachęcała do poszerzania wiedzy o Afryce, odczytywania fragmentów lektury, współpracy w planowaniu i podejmowaniu decyzji o zawartości folderu.
          Zajęcia z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczniów.

• JESTEŚMY TWÓRCAMI PLAKATÓW ZACHĘCAJĄCYCH DO PRZECZYTANIA LEKTURY ,,W PUSTYNI I W PUSZCZY”

• 12.12.2022 16:40
        • Klasa 6a realizuje projekt czytelniczy ,,Pożeracze lektur”,  w ramach którego promuje czytanie lektur szkolnych. Tym razem postanowiliśmy posłużyć się językiem plakatu, czyli uproszczonymi hasłami, znakami graficznymi, które mają za zadanie zainteresować, pobudzić wrażliwość odbiorców, odkryć przesłanie, zmotywować do sięgnięcia po lekturę.
          Do tej pory uczniowie oglądali w internecie plakaty adaptacji filmowych, przedstawień teatralnych lektur i je opisywali. Teraz stali się twórcami plakatu. Dla młodych twórców plakatu ważne było skupienie uwagi na prezentowanych elementach, znakach, postaciach.
          Uczniowie zwrócili uwagę, iż czytanie książek wzbogaca wyobraźnię, poszerza słownictwo, ćwiczy koncentrację, wyzwala kreatywność, wprowadza w nieznany, fantastyczny świat. Dzięki książce uczymy się we własnym tempie. Realizujemy swoje pasje i rozwijamy wyznaczone cele. Tworzenie plakatów to okazja do poznania swoich umiejętności i planowania kariery zawodowej.

• BIERZEMY UDZIAŁ W  LEKCJI PRZĘDZENIA LITER

• 05.12.2022 16:21
        • Uczniowie klasy 4b podczas lektury pt. „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy sami wcielili się w uczniów Akademii i wzięli udział w lekcji przędzenia liter. Wspomniana lekcja w lekturze polegała na rozplątywaniu zawartych w książkach liter, które łączono następnie w długie nitki. Nitki te nawijane były na szpulki, które przyśpieszyć miały proces czytania. Odczytywanie książek ze szpulek miało być nie tylko szybsze, ale i lepsze dla wzroku. Cały proces nadzorował Ambroży Kleks i tłumaczył chłopcom, co mają robić. Ubocznym skutkiem przędzenia liter były pozbawione tekstu książki, z pustymi stronami. W związku z tym, że na bieżąco uczniowie klasy 4b uczą się o czasownikach, powstały prace, na których  uprzędli bezokoliczniki. Zajęcia niczym z Akademii pobudzały wyobraźnię, rozwijały kreatywność i uczyły cierpliwości.