• LEKSYKON BOHATERÓW LITERACKICH

• 28.11.2022 18:02
        • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 realizują projekt ,,Pożeracze książek”,  w ramach którego poszukują ciekawych rozwiązań i aktywności podczas pracy z lekturą. Aby zrealizować wyznaczone cele, korzystają z technologii komputerowej do pracy z lekturą.
          Uczniowie klasy 6a i 7a opracowali karty prezentujące wybranych bohaterów na lektur szkolnych.
          Rezultaty pracy zostały zamieszczone w książeczce ,,Leksykon bohaterów naszych lektur szkolnych”.

Przygotowany przez nich materiał można wykorzystać także podczas powtórek do egzaminu ósmoklasisty.
        • ,,HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM” NA KOLOROWYCH PUDEŁKACH

• 15.11.2022 19:51
        • Praca z lekturą na lekcji powinna być atrakcyjna dla uczniów, dlatego warto proponować nowe aktywności. Tym razem zaplanowałam stworzenie na lekcji klocków do układania  poświęconych lekturze ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem". Moi uczniowie pracowali w grupach losowo podzielonych. Każda grupa przygotowała obrazki i informacje na klocki poświęcone konkretnej rasie Śródziemia. Przydział rasy odbył się przy pomocy ruletki. Losowali liderzy poszczególnych grup. Aby przygotować klocek, uczniowie wykonali 6 prac na kartce formatu A4, a następnie nakleili je na pola pudełka. Były wśród nich zarówno rysunki, jak i teksty opracowane przez zespół uczniów.
          Każda ścianka pudełka to rozbudowana odpowiedź na konkretne pytanie:
          KTO?
          JAKI?
          GDZIE?
          KIEDY?
          JAK?
          DLACZEGO?
          Po wykonaniu pudełek posłużyły nam one do opowiadania wydarzeń z udziałem ras Śródziemia ,,Opowiem Wam, jak..."
        • ZASZYFROWANE INFORMACJE Z LEKTURY SZKOLNEJ - "KAJKO I KOKOSZ. SZKOŁA LATANIA"

• 07.11.2022 19:58
        • Kto myślał, że szyfrowanie na języku polskim jest niemożliwe, jest w błędzie. Uczniowie klasy 4b na lekcji języka polskiego szyfrowali hasła z lektury ,,Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Szyfrowanie służy do ukrywania informacji przed niepożądanym lub nieuprawnionym dostępem. Uczniowie kolorowali figury matematyczne według własnego pomysłu. Mieli więc swój udział w opracowaniu kodu. Zadanie wykonywaliśmy na podsumowanie cyklu lekcji. Czwartoklasiści samodzielnie wybierali 12 haseł, z którymi kojarzy im się lektura szkolna, a następnie je zaszyfrowali, aby inni mogli rozwiązać ich zagadkę. Wybór hasła uzasadniali ustnie zarówno szyfrujący, jak i Ci którzy rozszyfrowali zadanie. Największą popularnością cieszyły się imiona bohaterów, miejsca akcji, nazwa gatunku, rekwizyty.
          W ten sposób podsumowaliśmy pracę z lekturą szkolną i utrwaliliśmy znajomość alfabetu.

• STACJE ZADANIOWE NA LEKCJI POŚWIĘCONEJ LEKTURZE

• 10.10.2022 18:10
        • Czytanie lektur nie jest ulubionym zajęciem uczniów.  Warto więc zadbać o lekcje z tekstem literackim i zorganizować je tak, aby nawet ten uczeń, który nie przeczytał utworu, jak najwięcej z niego zapamiętał. Tak zwane stacyjki są niezawodne. Przekonała się o tym klasa 7a.
          Zadania  były dostosowane do możliwości klasy, dlatego zaangażowanie uczniów było wielkie. Uczniowie pracowali w ciszy. Motywacja do wykonania zadania była satysfakcjonująca, a dynamika pracy ogromna. Dlaczego warto stosować na lekcji taką formę pracy?
          • Uczniowie mają więcej pomysłów,
          • wspólnie dokonują wyboru najciekawszego, najlepszego, najtrafniejszego,
          • wszyscy są odpowiedzialni za wykonania zadania,
          • podział zadań odbywa się według talentów, możliwości, umiejętności w ramach grupy,
          • uczniowie uświadamiają sobie, jakie posiadają zalety,
          • następuje poprawa relacji pomiędzy uczniami,
          • uczniowie wykonują obszerniejszą pracę niż w przydatku indywidualnej realizacji zadania,
          •  pracują w otoczeniu innych osób i otrzymują od nich wsparcie.
          Polecam!
        • NARODOWE CZYTANIE NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

• 13.09.2022 18:12
        • Okazjonalne lekcje wnoszą w szkolne życie element odmiany od zwykłej, szarej, do końca zaplanowanej codzienności. ,,Coś się dzieje". Uczniom  udziela się twórczy klimat, a towarzyszy temu poczucie, że dzieje się coś wyjątkowego.
          Z tego powodu uczniowie chętnie zgłaszają się do zadania, przygotowują stroje i poszukują rekwizytów. Klasy 6a i 7a wzięły udział w Narodowym Czytaniu ballad A. Mickiewicza. Przygotowały się do głośnego czytania ,,Świtezianki”, dzieląc role, ćwicząc głośne czytanie i modulowanie głosem. Pomysłowość była niezbędna, by zainteresować kolegów i koleżanki, skłonić do koncentracji uwagi na tym, co się dzieje. Uczniowie uczyli się odpowiedzialności nie tylko za siebie, za swoje przygotowanie, lecz również za każdego kolegę i koleżankę. Uczyli się, jak radzić sobie ze stresem, z nieśmiałością.
          Dokonali również analizy treści ballady i podzielili się przemyśleniami.
          Taka lekcja z pewnością pozostanie na dłużej w pamięci uczniów.
          Galeria zdjęć.