• Memoteka lekturowa, czyli o lekturach szkolnych z nutką humoru
        • Memoteka lekturowa, czyli o lekturach szkolnych z nutką humoru

        • 29.03.2021 07:42
        • W projekcie czytelniczym nie może zabraknąć nuty humoru i okazji do rozwijania kreatywności. Warto więc sięgnąć po aplikacje i programy, które umożliwią stworzenie memów lekturowych.

          Mem to niewielki obrazek przedstawiający postać lub zdarzenie, opatrzony krótkim, zazwyczaj śmiesznym komentarzem.

          Memy mają ogromny potencjał ze względu na swoją popularność oraz prostotę przekazu. Kojarzą się z czymś zabawnym, przyjemnym. Mogą zatem posłużyć jako narzędzie do przekazywania określonych treści w łatwej, przystępnej formie.

          Poniżej prezentuję prace moich uczniów wykonane na tablicy jamboard.

          Wioletta Rafałowicz
          Zapraszam do
          galerii zdjęć.

        • więcej
        • Lektura "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" na kartach albumów uczniowskich
        • Lektura "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" na kartach albumów uczniowskich

        • 29.03.2021 07:42
        • Podczas lekcji zdalnych angażuję uczniów do aktywności z wykorzystaniem technologii komputerowej. Klasa 4 nauczyła się obsługi tablicy Jamboard, dzięki temu pracujemy metodą projektu, np. przy omawianiu lektur szkolnych. 

          Obsługa Jamboard jest intuicyjna. Do wyświetlacza zostały dołączone 2 pisaki oraz gumka do wycierania. Tablica umożliwia współpracę wielu osób w czasie rzeczywistym. Wszystkie zmiany są zapisywane automatycznie i nic nie zniknie. Nie trzeba się już o to martwić. Ponadto Jamboard rozpoznaje pismo ręczne i kształty, umożliwia współpracę ze smartphonami i tabletami, a także zapisuje się w chmurze.

          Zobaczcie, jak prezentują się wybrane karty do lektury "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło", utworzone na wspomnianej tablicy.

          Wioletta Rafałowicz

           

          Link do tablicy

          https://pl.padlet.com/wioletararafalowicz/x7jemmn150gknmav

        • więcej
        • Po lekturze "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa"
        • Po lekturze "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa"

        • 29.03.2021 07:42
        • W projekcie czytelniczym "Lektury szkolne na poważnie i z przymrużeniem oka" uczestniczy klasa 5. Podczas zdalnych lekcji języka polskiego uczniowie stworzyli tablice informacyjne, które prezentuję w poniższej książeczce elektronicznej.

          Do stworzenia tablic wykorzystaliśmy Jamboard  znajdujący się na dysku google.

          Przyświecały nam następujące cele:

           

          • rozwijanie kultury czytelniczej uczniów i przygotowanie młodzieży szkolnej do samokształcenia,
          • rozwijanie kompetencji takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość,
          • rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, zarówno cichego, jak i głośnego,
          • zachęcanie do pracy z lekturą poprzez rozwijanie kompetencji cyfrowych, nowatorskie formy pracy rozwijające kreatywność uczniów,
          • doskonalenie umiejętności korzystania z nowoczesnej technologii komunikacyjnej i informacyjnej,
          • wdrażanie uczniów do planowanej i efektywnej pracy grupowej i zespołowej, w tym prezentowanie efektów własnej pracy.   

          Oto link do książeczki elektronicznej

          https://www.flipsnack.com/jezykpolskipl/opowie-ci-z-narnii.html

           

          Wioletta Rafałowicz

           

        • więcej
        • Bohaterowie lektur szkolnych piszą listy do Świętego Mikołaja
        • Bohaterowie lektur szkolnych piszą listy do Świętego Mikołaja

        • 29.03.2021 07:43
        • Dzisiaj na lekcji powtórzyliśmy  budowę listu i zredagowaliśmy  listy prywatne do Świętego Mikołaja w imieniu wybranego bohatera literackiego. Staraliśmy się uwzględnić marzenia postaci z dwóch lektur: “Akademii pan Kleksa” oraz “Chłopcy z Placu Broni”. Dziewczęta musiały zwrócić uwagę na prawidłową formę językową, gdyż redagowały listy w imieniu chłopców lub szpaka Mateusza.

          Kreatywne pisanie pozwala na tworzenie najciekawszych i najbardziej angażujących tekstów, a najważniejsze w  tej umiejętności wydaje się nieszablonowe myślenie.

          Zapraszam do lektury listów

          Wioletta Rafałowicz

           

           

           

          Budapeszt, 04.12.1889 r.

           

          Kochany Mikołaju!

          Piszę do Ciebie, ponieważ chciałbym opowiedzieć trochę o sobie.  Nie jestem złym chłopcem, natomiast wiele złego wyrządziłem w tym roku
          i chciałbym to naprawić.

          Nazywam się Deżo Gereb, mam 9 lat i mieszkam w Budapeszcie. Muszę Ci się do czegoś przyznać, byłem nie fair wobec swoich kolegów.  Zdradziłem ich oraz przyczyniłem się do śmierci jednego z nich. Nie potrafię wyjaśnić, co mną wtedy kierowało. Myślę, że zrobiłem źle i chcę to zmienić.  Obiecuję, że
          w przyszłym roku będę starał się być lepszym człowiekiem. Myślę, że każdy błąd da się naprawić. Jeżeli jest to możliwe i uważasz, że jednak zasługuję na prezent, to chciałbym Cię prosić o koszulę, którą najczęściej nosił mój kolega Nemeczek oraz  piłkę nożną, w którą razem graliśmy.

           

          Mam cichą nadzieję, że przychylisz się do mojej prośby. Bardzo mi na tym zależy, ponieważ już zawsze będzie mi to przypominało mojego dobrego kolegę. 

          Pozdrawiam Cię i proszę  przyjdź

          Deżo Gereb

           

          PS. Pod choinką zostawię dla Ciebie ciasteczka.

           

           

           

          Akademia Pana Kleksa, 03.12.1983r.

          Drogi Święty Mikołaju!

          Mam nadzieję, że jesteś zdrowy i znajdujesz codziennie chwilę na odpoczynek. Podziwiam jak co roku wyruszasz saniami, aby obdarować dzieci na całym świecie. Bardzo Ci z to dziękuję.

          Nigdy Cię o nic nie prosiłem. W tym roku wyjątkowo mam świąteczne życzenia. Pragnę dostać w prezencie magiczny guzik, który pasuje do czapki, podarowanej mi przez Doktora Paj-Chi-Wo. Dzięki niemu będę mógł wrócić do ludzkiej postaci. Nie chcę być dłużej szpakiem. Chciałbym być zwykłym chłopcem, tak jak pozostali uczniowie Akademii Pana Kleksa. Chciałbym też posiadać zmieniacz czasu, który pozwoliłby mi cofnąć czas i cieszyć się znów obecnością rodziców. Bardzo za nimi tęsknię. Chciałbym móc przytulić się do mamy i taty. Obiecuję, że już nigdy im się nie sprzeciwię.

          Ostatnie życzenie nie dotyczy mojej osoby. Spraw proszę, aby dziewczynka z zapałkami znalazła schronienie  u dobrych, życzliwych ludzi, którzy pokochają ją jak własną córkę. Niech już nigdy nie zazna głodu i zimna.

          Mam nadzieję, że mój list dotrze do Ciebie, a życzenia będą możliwe do spełnienia.

           

          Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Wesołych Świąt

          Szpak Mateusz

        • więcej
        • Układamy przepis na szkolny sukces - zainspirowani kuchnią pana Kleksa
        • Układamy przepis na szkolny sukces - zainspirowani kuchnią pana Kleksa

        • 08.12.2020 13:29
        • Kreatywność to zdolność nieszablonowego myślenia, umiejętność wychodzenia z ram, łamania schematów. Kreatywna osoba potrafi spojrzeć „inaczej” na dane zagadnienie, zejść z wydeptanej ścieżki myślenia, by wyznaczyć nowy szlak. O zdolność tę trzeba dbać, rozwijać ją i cieszyć się jej przejawami. Lekcje języka polskiego stwarzają wiele okazji, by rozwijać kreatywność uczniowską. Należy pamiętać, że zadania muszą być otwarte, dopuszczać wiele prawidłowych rozwiązań i zmuszać do korzystania z wyobraźni.

          Poznajcie prace kreatywnych uczniów, którzy układali przepis na szkolny sukces.
          Wioletta Rafałowicz

           

          Mózgopotrawa
          Składniki: 1 kg liter, 1 kg cyfr, 2 litry wrzątku, 2 łyżeczki radości, 1 szklanka kleju, szczypta pozytywnego nastawienia, szczypta skoczności.

          Do garnka z wrzątkiem wsypujemy litery i cyfry. Chwilę gotujemy i wyłączamy. Dodajemy radość i klej, a następnie mieszamy dokładnie. Na koniec dodajemy pozytywne nastawienie i skoczność. Zjedzenie łyżeczki potrawy przed sprawdzianem gwarantuje sukces.

          Smacznego!

          Sukces wyborny
          Składniki: 500 g pomocy od bliskich,  2 łyżeczki motywacji,  2 szklanki pewności siebie, 250 g życzliwości, 5 kropli obowiązkowości, szczypta uśmiechu.

          Sposób przygotowania:
          500 g pomocy od bliskich wymieszać w misce razem z 2 łyżeczkami motywacji. W piekarniku roztopić 250 g życzliwości. Roztopioną życzliwość dodać do wymieszanych w misce motywacji oraz pomocy od bliskich. Do masy dodać pewności siebie oraz 5 kropli obowiązkowości. Całość dokładnie wymieszać i włożyć do piekarnika na 25 minut. Gotowe danie możemy posypać szczyptą uśmiechu.

          Smacznego !

          Ciasto piątkowego ucznia

          Składniki: 2 szklanki przyjaciół, 5 łyżeczek koncentracji, 1 kilogram inspiracji, 1 dawka miłych nauczycieli, jedna łyżka konsekwencji, cennych rad i 6 gram złości, 1000 gram życzliwości i uśmiechu, 3 łyżki pośpiechu, 350 mililitrów pracy domowej, 10 łyżeczek nauki kolorowej, 7 szklanek wsparcia rodziców i dziadków, 1500 gram dobrych ocen 5, 6 czasem 4, 3 krople nieśmiałości, 2 łyżki punktualności, a w szczególności poczucia humoru, 3 gramy smutku, a w tego skutku zostaniesz piątkowym uczniem!

          Sposób przygotowania:
          Na początek rozgrzewamy piekarnik na 2500 C. Do miski wsypujemy wszystkie składniki sypkie czyli: 2 szklanki przyjaciół, 1 kg inspiracji, 1 dawkę miłych nauczycieli, 1 łyżkę konsekwencji, 5 gram złości, 1000 gram życzliwości i uśmiechu, 3 łyżki pośpiechu, 10 łyżeczek nauki i trochę poczucia humoru, 3 gramy smutku. Mieszamy i dodajemy 2 szklanki zaczarowanej wody i odstawiamy na chwilkę, przygotowujemy drugą miskę. Do drugiej miski wlewamy pozostałe składniki, czyli ciecze: 5 łyżeczek koncentracji, 1 łyżkę cennych rad, 350 mililitrów pracy domowej, 7 szklanek wsparcia rodziców i dziadków 1500 gram dobrych ocen 5, 6 czasem 4, 3 krople nieśmiałości i 2 łyżeczki punktualności. Szykujemy trzecią miskę i mieszamy wszystkie składniki. Powstałą masę przelewamy na blachę do pieczenia i wstawiamy do rozgrzanego wcześniej piekarnika. Po 35 minutach możemy wyjąć ciasto.

          Smacznego!

           

        • więcej

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

  • EduPage
  • GRANNA
  • Muzeum POLIN
  • Urząd Miejski w Dębnie
  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
  • Minister Edukacji i Nauki
  • Laboratoria Przyszłości
  • Biblioteka Publiczna w Dębnie
  • ZCDN Szczecin
  • WOM Gorzów Wlkp