• JAK POLUBIĆ SIEBIE?- DOSTRZEGAMY ZALETY WŁASNE I UCZYMY SIĘ O NICH MÓWIĆ

• 23.02.2024 09:20
        • Lekcja wychowawcza to czas, który trzeba dobrze wykorzystać. Dziś na zajęciach zadałam uczniom następujące pytania: Czy łatwo jest mówić o sobie?, Jakie są ich mocne strony?, Jakie zalety podaliby w autoprezentacji? Udzielenie odpowiedzi przysporzyło wielu kłopotów. Piątoklasiści zauważyli, że najtrudniej wypowiadać się o sobie. Łatwiej jest też podawać wady niż zalety. Z tego powodu uczniowie wzięli udział w tworzeniu klasowego drzewa zalet. To pierwszy krok w nauce autoprezentacji. Nie myślcie, że było łatwo. Wielu uczniom napisanie swoich pozytywnych cech charakteru sprawiło wiele problemów. Niektórzy potrzebowali pomocy rówieśników. Dopytywali się, czy są tacy, jak o sobie myślą. Prosili o wskazanie mocnej strony, gdyż nie potrafili jej w sobie odnaleźć. Celem ćwiczenia było pokazanie uczniom, że każdy z nas może mieć zupełnie inne mocne strony, talenty i zalety, a wszystkie są  tak samo ważne i wyjątkowe. W ten sposób uczyliśmy się szacunku do innych i odwagi w mówieniu na swój temat. Umiejętność autoprezentacji przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym, zawodowym oraz publicznym. W każdej dziedzinie ludzkiej działalności jest podstawowym czynnikiem sukcesu. Od niej zależy to, czy w ogóle otrzyma się szansę wykazania swoimi zaletami.
        • UCZYMY SIĘ MÓWIĆ O EMOCJACH I ROZUMIEĆ SWOJE UCZUCIA

• 03.01.2024 20:40
        • Rozmowy o emocjach są bardzo potrzebne. Warto w nich wskazywać uczniom sygnały, jakie płyną z naszego ciała, ale też zwracać uwagę na myśli, które poprzedzają dane emocje. Na pojawiające się w nas uczucia mamy niewielki wpływ, ale na dalsze nasze zachowanie mamy  znaczący.
          Uczniowie klasy 5b na cyklu lekcji wychowawczych poszukiwali  sposobów i strategii radzenia sobie z emocjami. Podpowiadali sobie wzajemnie, co można zrobić, żeby wrócić do równowagi. Wchodzili w role upersonifikowanych emocji. Potrafili zaprezentować wylosowaną emocję przy pomocy rysunku i wypowiedzi, w której wskazali, kiedy dane uczucie jest przez ludzi nielubiane i dlaczego.  Uczyli się świadomie wypowiadać się na temat przeżywanych emocji.
          Dzięki temu przyglądali się własnym uczuciom i wiązali je z konkretną sytuacją.
          Poszerzyli słownik emocji i uczymy się zasad, które rządzą relacjami międzyludzkimi. Uświadomili sobie, że nie wszyscy myślą i czują tak jak oni, co pokazują przez odmienność w zachowaniach i reakcjach oraz w różnicach w pragnieniach i marzeniach.
          Dzięki rozmowie o emocjach odkryliśmy, że każdy posiada swój wewnętrzny świat uczuć i myśli, który jest niezależny i  niepowtarzalny.
        • MOJE KOŁO EMOCJI

• 20.12.2023 20:15
        • Uczniowie z klasy 5b w ramach innowacji ,,Ja w świecie emocji” wzięli udział w miesięcznym projekcie. W ramach przygotowania do projektu poznali kilkanaście  emocji: obojętność, bezradność, zdziwienie, wzruszenie, zachwyt, gniew, zainteresowanie, trwoga, zadowolenie, radość, smutek, zdenerwowanie. Wyjaśniali, jakie są przyczyny ich odczuwania. Wskazywali, jakie są zewnętrzne przejawy emocji, a więc jak rozpoznać, co ktoś czuje. Dyskutowali, jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Najważniejszym jednak zadaniem była obserwacja samego siebie przez 30 dni oraz uzupełnianie koła emocji. Codziennie uczniowie, zgodnie z przygotowaną przez siebie legendą, określali, co czują.. Dzięki systematycznej obserwacji zauważyli, która emocja w tym okresie dominowała. Zrozumieli, że należy słuchać swoich emocji, gdyż one nie pozwalają zrobić sobie krzywdy i prowadzą we właściwym kierunku.
        • RADZIMY SOBIE Z GNIEWEM I ZŁOŚCIĄ

• 15.11.2023 19:16
        • Gniew jest obecny w życiu każdego z nas. To niszczące uczucie potrafi przybrać rozmaite oblicza: wściekłości, rozdrażnienia, wycofywania się z kontaktów z innymi, depresji, stałego poczucia bycia ofiarą, skłonności do uzależniania się od innych, a nawet choroby.
          Klasa 5b na zajęciach z wychowawcą poszukiwała skutecznych sposobów na uspokojenie emocji, analizowała przyczyny gniewu, a także opisywała, jak reaguje nasze ciało, gdy odczuwamy gniew.
          Nasze zajęcia rozpoczęły cykl warsztatów, których celem jest  nauka  rozpoznawania emocji, mówienia o nich i ich opisywania, okazywania pozytywnego stosunku do wyrażania emocji.
        • POWAKACYJNE BINGO SPOSOBEM NA INTEGRACJĘ ZESPOŁU KLASOWEGO

• 22.09.2023 20:42
        • Bingo to zabawa, która  zaangażowała całą klasę 5b.
          Każdy uczestnik zabawy otrzymał wydrukowaną kartę, na której znalazły się pytania  dotyczące wakacji, np. Kto odwiedził rodzinę?, Kto zmienił fryzurę?, Kto nauczył się czegoś nowego? Zadanie zachęcało uczniów do wyjścia z ławek i porozmawiania ze sobą. Ustaliliśmy, że jednej osobie w klasie możemy zadać tylko dwa pytania.
          Piątoklasiści z entuzjazmem zbierali informacje o swoich rówieśnikach.  Kiedy minął czas wykonywania zadania, wrócili na swoje miejsca i relacjonowali, czego dowiedzieli się o swoich koleżankach i kolegach. Z zainteresowaniem słuchali siebie wzajemnie i doszli do wniosku, że wspomniana aktywność otworzyła ich na całą klasę. Dostrzegli wartość rozmowy, a wyjście z ławek przyczyniło się do zacieśnienia relacji między uczniami.