Strona główna
Aktualności
Zabawa, nauka i integracja
W trakcie nauczania zdalnego klasy drugie realizują swoje plany imprez klasowych. Jedną z nich są andrzejki- słowiańska tradycja. Podczas klasowych andrzejek były wróżby i zabawy taneczne. Zgodnie z przysłowiem ludowym ,, Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”, uczniowie dowiedzieli się o przyszłym zawodzie, podróżach, szczęśliwej liczbie, ale również o imieniu męża lub żony. Krótko po andrzejkach przyszedł czas na klasowe mikołajki.
Dom marzeń
W ramach lekcji techniki "Pokój nastolatka" uczniowie klas szóstych mogli zaprezentować swoje pomysły i umiejętności manualne. Ich zadaniem było zaprojektowanie wnętrza pokoju swoich marzeń. Musieli przy tym pamiętać, aby był to pokój funkcjonalny i odpowiadał wielu potrzebom. W tych pokojach uczniowie wydzielili strefy: odpoczynku, nauki i zabawy.
Bohaterowie lektur szkolnych piszą listy do Świętego Mikołaja
Dzisiaj na lekcji powtórzyliśmy budowę listu i zredagowaliśmy listy prywatne do Świętego Mikołaja w imieniu wybranego bohatera literackiego. Staraliśmy się uwzględnić marzenia postaci z dwóch lektur: “Akademii pan Kleksa” oraz “Chłopcy z Placu Broni”. Dziewczęta musiały zwrócić uwagę na prawidłową formę językową, gdyż redagowały listy w imieniu chłopców lub szpaka Mateusza. Kreatywne pisanie pozwala na tworzenie najciekawszych i najbardziej angażujących tekstów, a najważniejsze w tej umiejętności wydaje się nieszablonowe myślenie.
Układamy przepis na szkolny sukces - zainspirowani kuchnią pana Kleksa
Kreatywność to zdolność nieszablonowego myślenia, umiejętność wychodzenia z ram, łamania schematów. Kreatywna osoba potrafi spojrzeć „inaczej” na dane zagadnienie, zejść z wydeptanej ścieżki myślenia, by wyznaczyć nowy szlak. O zdolność tę trzeba dbać, rozwijać ją i cieszyć się jej przejawami. Lekcje języka polskiego stwarzają wiele okazji, by rozwijać kreatywność uczniowską. Należy pamiętać, że zadania muszą być otwarte, dopuszczać wiele prawidłowych rozwiązań i zmuszać do korzystania z wyobraźni. Poznajcie prace kreatywnych uczniów, którzy układali przepis na szkolny sukces.
Wioletta Rafałowicz
Bierzemy udział w lekcji kleksografii
W tym tygodniu zaproponowałam uczniom nietypową lekcję kleksografii. Każdy uczeń chociaż przez jedną godzinę poczuł się tak, jak uczniowie pana Kleksa. "Kleksografia to nauka wyjątkowa"- jak mówi pan Kleks. Polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym arkusz składa się na pół i kleksy te rozmazują się na papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci. Niekiedy z rozgniecionych kleksów powstają całe obrazki, do których wymyślaliśmy historyjki. Nasze kleksy powstały z kolorowych farbek.
Co by było, gdyby książki nie istniały?- dyskusja podczas lekcji zdalnej
Zdalna dyskusja podczas lekcji języka polskiego to okazja do wypowiedzenia swojego zdania, podzielenia się swoją opinią, wymiany myśli, uzgodnienia stanowiska. Zdalna nauka i przesyłanie wypowiedzi uaktywnia uczniów nieśmiałych, którzy na forum nie mieliby odwagi wypowiedzieć się. Podczas lekcji poświęconej lekturze zadałam uczniom pytanie: Co by było, gdyby książki nie istniały?
Tydzień z Patronem Szkoły
Każdego roku w listopadzie, w rocznicę urodzin Arkadego Fiedlera, organizowany jest Tydzień Patrona Szkoły. Święto to ma na celu poznanie sylwetki patrona szkoły, szlaku jego podróży oraz twórczości. W okresie tym w naszej szkole organizowane są różne konkursy wiedzy oraz konkursy plastyczne. W tym roku obchodziliśmy to święto w „wyjątkowych” okolicznościach. Ze względu na nauczanie zdalne wszystkie zadania wykonywane były przez uczniów w domu.
Mój pomysł na zagospodarowanie terenu wokół szkoły
W ramach lekcji geografii uczniowie klas piątych wzięli udział w projekcie pt. „Mój pomysł na zagospodarowanie terenu wokół szkoły” którego celem było poznanie terenu najbliższej okolicy.
11Zadaniem uczniów było wskazanie tego, co im się podoba i nie podoba w otoczeniu szkoły, a następnie zaproponowanie zmian, które uatrakcyjnią przestrzeń wokół szkolnego budynku. Prace można było wykonać różnymi technikami i metodami. Niektóre prace były zaskakujące, widać na nich wyraźnie czego oczekują uczniowie. Kto wie, może wkrótce te uczniowskie wizje zostaną zrealizowane.
Bawimy się na Placu Broni wraz z bohaterami książki F. Molnara
Na lekcji języka polskiego przenieśliśmy się na Węgry, a dokładnie do Budapesztu. Staliśmy się bohaterami książki "Chłopcy z Placu Broni". Akcja powieści rozgrywa się w marcu pod koniec XIX wieku – prawdopodobnie jest to rok 1889, co sugeruje data na pieczątce Związku Kitowców. Obejmuje około dziesięć dni: od chwili wybrania Boki na przewodniczącego związku chłopców do wiadomości o pogrzebie Erna Nemeczka.
Tworzymy makietę miejsca akcji - Chłopcy z Placu Broni
Tworzenie makiety to zaprojektowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów w określonej przestrzeni. Uczniowie rozwijają kreatywność, uczą się dokładności i staranności. Przygotowując makietę na podstawie fragmentów lektury, selekcjonują przydatne im informacje, uczą się uważności, ćwiczą orientację w przestrzeni. Taka aktywność sprzyja odkrywaniu talentów i zdolności. Może wpłynąć na wybór przyszłego zawodu. Lektura "Chłopcy z Placu Broni" to wspaniała okazja do przygotowania makiety. Ustaliliśmy, że Plac Broni znajduje się na Węgrzech, w Budapeszcie, jest wtłoczony w mury wysokich kamieni, pusty, przeznaczony pod budowę.
Przygotowujemy zagadki ortograficzne dla naszych rówieśników
W ramach innowacji ortograficznej uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera w Dębnie wybierali ze słownika ortograficznego wyrazy z trudnością. Następnie je wizualizowali, np. zdjęciem, plakatem, obrazkiem, filmikiem, fragmentem muzycznym, dramą...czymś kreatywnym. Wykorzystywali do tego zadania swoje umiejętności cyfrowe. Na kolejnych zajęciach odgadywali zagadki i zapamiętywali pisownię wyrazów.
Prezentujemy bohaterów lektury i rozwijamy umiejętności komputerowe
Prezentację postaci uczniowie wykonali w formie cyfrowej. Do wykonania zadania skorzystali z darmowej aplikacji, która jest bardzo prosta, a wszystkie informacje podane są w języku polskim. Poniżej prezentuję prace moich uczniów.
Wioletta Rafałowicz
1
Bezpieczna szkoła czeka na Uczniów
Nasza szkoła dzięki staraniom gminy biorącej udział w projekcie grantowym "Pomorze Zachodnie - Bezpieczna Edukacja", otrzymała środki ochrony osobistej a także sprzęt do utrzymania czystości i dezynfekcji pomieszczeń.
1Przy wejściach głównych do budynku szkoły umieszczone zostały termometry, a na korytarzach wolnostojące bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji dłoni, wszystkie toalety wyposażono w dozowniki wypełnione mydłem antybakteryjnym oraz płynem zwalczającym wirusy, sale lekcyjne poddano specjalnej technologii czyszczenia poprzez ozonowanie, pracownikom i uczniom zapewniono maseczki i rękawiczki jednorazowego użytku.
Światowy Dzień Walki z AIDS
Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS koło biologiczne przygotowało tablice informacyjne.
Andrzejki w klasie 1a
Ostatni dzień listopada to okazja do zabawy andrzejkowej. W tym dniu poznaliśmy tradycje związane z andrzejkami. Nasza pani była „wróżką”, która przepowiadała nam przyszłość. Każdy z nas poznał imię swojej sympatii i dowiedział się, kim będzie w przyszłości. Rodzice zadbali o ciekawe stroje i nasze ulubione przekąski. Choć zabawa odbyła się on-line, to było dużo śmiechu i radości.
Uczniowie klasy 1a
Wśród bohaterów lektury “Akademia pana Kleksa”
Podczas zdalnych lekcji poświęconych lekturze zaproponowałam uczniom uczestnictwo w akcji czytelniczej. W ten sposób uczniowie podejmowali różnorodne aktywności, przyjemnie spędzali czas, odkrywali swoje talenty zdolności, poszukiwali inspiracji. Wybierali fragment lektury i przygotowali jego czytanie. Ważnym elementem było zadbanie o modulację głosu. Uczniowie uczyli się projektowania strojów, właściwego doboru tkanin/ materiałów, korzystania z kolorów oraz dodatków. Niektórzy mieli okazję spróbowania techniki ręcznego szycia, a wszystko po to, aby samodzielnie wykonać swoje wymarzone projekty. Wybór fragmentu, jego przygotowanie sprzyjały nauce podejmowania umotywowanych decyzji, a czytanie na forum stało się okazją do pokonania tremy.
Newsy z Akademii pana Kleksa
Newsy z lektury to ciekawy sposób na zaprezentowanie treści lektury. Krótka treść i kolorowa fotografia na długo pozostają w pamięci uczniów. Wykonanie projektu zajmuje kilka minut, więc nasi uczniowie mogą je wykonać podczas lekcji zdalnych. Newsy mogą opowiadać o tym, co się zdarzyło w lekturze, a także nazywać emocje bohaterów lub czytelnika. Są lubiane przez uczniów, którzy nie lubią dużo pisać. Poniżej prezentuję newsy z lektury "Akademia pana Kleksa".
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych obchodzonego w październiku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursach plastycznych promującym książki i czytelnictwo. W klasach 1-3 w konkursie pt.” Jestem ilustratorem ulubionej książki” I miejsce na poziomie klas pierwszych zajął Michał Głodny z klasy 1a. W klasach drugich I miejsce przyznano Julii Barchanowicz z klasy 2b. Uczniowie z klas 4-8 wykonali ilustracje do tematu „ Zachęcamy do czytania”. Zwycięzcą został Dawid Wolański z klasy 4b – I miejsce. Wyróżniono także pracę Olafa Grabowskiego z klasy 5a, który zajął II miejsce w konkursie. Prace plastyczne oceniała komisja w składzie: pani D. Podbereska, pani D. Tołoczko i pani J. Łazorczyk. Wyżej wymienieni uczniowie otrzymają dyplomy i słodkie upominki po powrocie do szkoły. Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni ocenami z plastyki i techniki. Zapraszamy og
Nowy sprzęt dzięki środkom z EU
W ramach projektu językowego pt. „Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemiecki i Polski, jako język obcy” realizowanego w naszej szkole, zakupiono i zainstalowane sprzęt, który pozwoli stworzyć mini studia nagrań. Koszt przedsięwzięcia został pokryty ze środków unijnych. W związku z trwającą pandemią COVID-19 oraz ograniczeniami dotyczącymi jej następstw, a tym samym koniecznością zaproponowania i opracowania rozwiązań, które ułatwią realizację zadania gmina otrzymała zgodę na zakup dodatkowego wyposażenia do szkół.
Jesień w klasie 1a
Jesień to piękna pora roku i wcale nie musi być smutna. W tym tygodniu uczestniczyliśmy w „jesiennych” lekcjach, które zainspirowały nas do wykonania prac z darów jesieni. Z liści, kasztanów, żołędzi, mchu i jarzębiny stworzyliśmy piękne, jesienne kompozycje.
37Podczas zajęć przyrodniczych poznaliśmy zwyczaje i zachowania jeża, a następnie wykonaliśmy figurki zwierzątka z szyszek i plasteliny. Z wielką radością uczestniczyliśmy w zajęciach, a wykonane przez nas prace sprawiły, że w naszych domach „pachnie” jesienią.
Nasze media społecznościowe
Godziny dzwonków
Sobota 05.07.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych