• ARCHITEKTURA I PIĘKNO. DĘBNOWSKIE KAMIENICE W OBIEKTYWIE

• Dzisiaj klasa 8a uczestniczyła w wystawie pt. „Architektura i piękno. Dębnowskie kamienice w obiektywie fotograficznym”. Wystawa została zorganizowana przez pracowników Biblioteki Publicznej MiG w Dębnie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Na wystawie mieliśmy możliwość zobaczenia fotografii  starych kamienic znajdujących się w Dębnie, porównać ich wygląd kiedyś i dziś. Była to cenna lekcja historii związana z Naszą Małą Ojczyzną.

D.P.

• RZUĆ KOSTKĄ I STWÓRZ WŁASNĄ HISTORIĘ

• Zwykła kostka do gry oraz karta z tabelarycznymi informacjami na temat bohatera, miejsca zdarzeń i wydarzeń to gwarancja zaangażowania uczniów.
            Z radością obserwowałam, jak uczniowie chętnie piszą autorskie opowiadania, a potem odczytują na głos swoje prace podczas zajęć. Jak się z uwagą słuchają i wymieniają pomysłami.

Wiele emocji budził każdy rzut kostką i mimo wylosowania identycznych wyznaczników historii, nie powstała identyczna praca. Tworzenie historii to zarówno nauka, jak i zabawa. Towarzyszyło jej wiele emocji. Wspomniana aktywność pobudzała kreatywność i rozwijała wyobraźnię uczniów. Przełamywała impas twórczy i wpływała na rozwój mowy i bogacenie słownictwa. Uczestnicy zajęć ćwiczyli sprawne komunikowanie się, wzmocnili samoocenę, a także rozwijali  motywację wewnętrzną. Zadowoleni z siebie, docenieni przez rówieśników i nauczyciela obiecali, że ich historie będą kontynuowane.

• MISTRZOSTWA SZKOŁY W BILARDZIE

• W świetlicy szkolnej odbyły się II Mistrzostwa Szkoły w Bilardzie. Wzięło w nich udział 24 uczniów z klas I - VIII. W ramach rozgrywek odbyły się eliminacje, ćwierćfinały oraz półfinały i finały.  Do finału awans uzyskało trzech uczniów. Grano w nim systemem „każdy z każdym”. Nagrody oraz okazjonalne dyplomy otrzymał każdy uczeń, który uczestniczył w zawodach.

Ponadto pierwsza trójka mistrzostw otrzymała medale. Nagrody rzeczowe, dyplomy oraz medale wręczała Pani Dyrektor Magdalena Umińska. Finansowo wsparła nas Rada Rodziców. Za co bardzo dziękujemy.

W finale uzyskano następujące wyniki:

• Paweł Kunisz – Justyna Lesiuk 2:0
            • Justyna Lesiuk – Jakub Wróblewski 2:0
            • Paweł Kunisz – Jakub Wróblewski 2:0

Klasyfikacja końcowa:
            1 miejsce -  Paweł Kunisz – kl. VII a
            2 miejsce – Justyna Lesiuk – kl. V
            3 miejsce – Jakub Wróblewski – kl. II b
            Miejsca od 4 do 6 :

• Nikola Marciniak – kl. VI a
            • Julian Kopaniecki – kl. IV a
            • Karol Krzewina – kl. I b

Miejsca od 7 do 12 :

• Marcel Niparko – kl. I b
            • Wiktor Andrzejewski – kl. VI a
            • Igor Wachowski – kl. VII a
            • Maksymilian Mazurkiewicz – kl. VII b
            • Michał Nowak – kl. VI a
            • Lena Budnik – kl. II b

Ponadto udział wzięli następujący uczniowie :

• Maciej Sawulak – kl. VI b
            • Filip Wieczorek – kl. V c
            • Wiktor Mielimączka – kl. VI b
            • Dawid Moskalik – kl. VI a
            • Mateusz Cygan – kl. V c
            • Sebastian Mikulski – kl. V b
            • Jakub Cabaj – kl. II b
            • Katarzyna Maciocha – kl. V c
            • Oliwier Kopaniecki – kl. II b
            • Szymon Wilczyński – kl. I b
            • Maksymilian Psiuk – kl. IV a
            • Lara Serafin – kl. II b

Organizator:
            Waldemar Pożarycki

• KLASA 4B WZIĘŁA UDZIAŁ W AKCJI #SZKOŁAPAMIĘTA

• Podczas lekcji wychowawczej uczniowie klasy 4b  rozwiązywali karty pracy dotyczące rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Czwartoklasiści utrwalali symbole narodowe oraz wykonywali ćwiczenia w zakresie skojarzeń z Polską i patriotyzmem. Karty pracy pochodziły z bloga edukacyjnego Specjalni.pl. Uczniowie obejrzeli  także film edukacyjny przygotowany przez kanał na Yoytube dla dzieci Edukredka.

Materiał prezentował historię dotyczącą rozbiorów oraz drogę Polski do odzyskania niepodległości. Wyjaśnione zostały takie słowa, jak: rozbiory, zabory, emigracja itp. Opowiadano o Legionach Polskich i Józefie Piłsudskim. Dzieciom przybliżono symbole narodowe i przedstawiono historię powstania polskiego hymnu.
            Na koniec rozwiązywali quiz sprawdzający wiedzę zdobytą podczas lekcji oraz śpiewali piosenkę Jestem Polakiem.

Monika Kubica