• LUTY MIESIĄCEM BEZPIECZNEGO INTERNETU

• W ramach „Dni Bezpiecznego Internetu” odbyły się zajęcia pod hasłem „Uwaga – fake news!”. Uczniowie poznali zagrożenia związane z "fake newsami" i dowiedzieli się, jakich metod i narzędzi użyć do rozpoznawania fałszywych wiadomości. Mieli też możliwość wcielenia się w twórców „fake newsów”, aby poznać mechanizmy ich powstawania. Dotyczyły one poznanych lektur szkolnych i były okazją do wykazania się znajomością książek. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas starszych postanowili zwrócić się do swoich młodszych koleżanek i kolegów. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu w korzystaniu z internetu, sformułowali kilka rad, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zaprojektowane karty graficzne wraz ze wskazówkami zostały przekazane nauczycielkom klas I-III i zostały zaprezentowane  uczniom podczas pogadanek na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie klasy 5b na lekcji wychowawczej zwizualizowali znane im zagrożenia, a powstałe prace zachęciły do dzielenia się wiedzą na temat niebezpieczeństw  w internecie. W wyniku dyskusji uczniowie doszli do wniosku, że należy zachować czujność i podczas korzystania z sieci nie klikać w linki od nieznanych nadawców i wyskakujące reklamy ani nie pobierać załączników z przesyłanych przez nich wiadomości. Ponadto  powinniśmy chronić komputer za pomocą programu antywirusowego, a także pamiętać o regularnych aktualizacjach. Warto zadać sobie trudu, by stworzyć trudne do rozszyfrowania hasła, składające się z wielu liter, cyfr oraz znaków specjalnych, a pliki należy pobierać jedynie  z wiarygodnych źródeł. Toczące się rozmowy, wymiana doświadczeń to okazja, by uczyć się od siebie.
            Na lekcjach z wychowawcą w   klasach I-VIII zostały przeprowadzone pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie klas starszych redagowali opowiadanie twórcze pt. ,,Wirtualna znajomość”, w których przestrzegali przed skutkami nawiązywania kontaktów  w sieci, podawaniem swoich danych, uleganiem wpływom i naciskom osób poznanych w sieci i nie tylko. Uczniowie obejrzeli reklamę społeczną ,,Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie”. Z kolei rodziców zaprosiliśmy do uczestnictwa w kampanii ,,DOMOWE ZASADY EKRANOWE”. Nadużywanie ekranów jest szkodliwe dla wzroku, może obniżać jakość snu, negatywnie wpływa na rozwój mózgu i rozwój mięśni dłoni. Zachęcaliśmy do  zastanowienia  się, jak regulować korzystanie z ekranów w rodzinie, tak by były one pozytywnym dodatkiem do życia rodzinnego, a nie jego centralnym punktem. Wszyscy rodzice otrzymali wiadomość w dzienniku elektronicznym dotyczącą szkolnej kampanii ,,Domowe zasady ekranowe”. Oprócz celów akcji szkolnej, przesłaliśmy rodzicom plakaty informacyjne, linki do ważnych artykułów, podcastów oraz wywiadów. Wierzymy, że w domu również został podjęty temat bezpieczeństwa w internecie, jak Również przedyskutowano i wspólnie ustalono, ile czasu można poświęcić na korzystanie z urządzeń  elektronicznych i zaplanowano  aktywne formy spędzania czasu, które pozytywnie wpłyną na relacje w rodzinie.

Życzymy wszystkim bezpiecznego korzystania z internetu.

• II ETAP MAŁEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

• Dnia 27 lutego 2024r. siedmioro uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w Małym Konkursie Recytatorskim w Myśliborzu. Na scenie Myśliborskiego Domu Kultury naszą szkołę zaprezentowali: Dawid Jenda z klasy 3a, Hubert Różański z kl. 2b, Marika Jachółkowska z kl. 1a, Aleksandra Bałko z kl. 4a, Hanna Niparko z kl. 5b, Antoni Wolski z kl. 6b oraz Amelia Kożuszek z kl. 8a.

Spośród 27 uczestników jury wyróżniło ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie: Aleksandrę Bałko i Antoniego Wolskiego. Do etapu wojewódzkiego mogło przejść tylko trzech  kandydatów. Każdy  z występujących na scenie zaprezentował wysoki poziom, dlatego komisja miała trudny orzech  do zgryzienia. Z naszej szkoły do etapu wojewódzkiego  awansowała Amelia Kożuszek, co wywołało naszą radość i dumę. Życzymy wszystkim uczestnikom wytrwałości i dalszych sukcesów. Spełniajcie swoje marzenia!
            Opracowanie: Renata Kunisz