• KONKURS Z PIERWSZEJ POMOCY

• Zapraszam chętnych uczniów z klas 7-8 do wzięcia udziału w konkursie z pierwszej pomocy. Konkurs odbędzie się 8.05.2024 na 6 lekcji w czytelni. Chętni mogą się zgłaszać do p. Beaty Dziadul.

• Z REWIZYTĄ W STRAUSBERGU

• Niezmiernie miło nam poinformować, iż współpraca naszych siostrzanych szkół tj. Anne Frank Oberschule w Strausbergu i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Dębnie, rozwija się dynamicznie. W dniu dzisiejszym 29 kwietnia 2024 roku nasza młodzież, w ramach wspólnie realizowanego zadania jakim jest Ogólnoeuropejski Konkurs Języka Angielskiego Big Challenge, spędziła czas z rówieśnikami z Niemiec integrując się w zmaganiach językowych i sportowych.

Wszyscy mieliśmy możliwość rozwijania naszych umiejętności lingwistycznych zarówno w języku niemieckim, angielskim jak i polskim. Miłym zaskoczeniem dla nas jest fakt, że młodzież niemiecka uczy się języka polskiego i chętnie się nim posługuje. Wizyta Strausbergu przebiegała w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, za co bardzo dziękujemy naszym niemieckim gospodarzom. Ten fantastyczny wyjazd możliwy był dzięki wsparciu organu prowadzącego.

Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Dębna Pana Grzegorza Kulbickiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Marcina Krzysiaka.

Małgorzata Zalech
            Danuta Fossa

• ODKRYWAMY PIĘKNO SŁOWA I WYRAŻAMY EMOCJE

• Przygotowanie do konkursu recytatorskiego wymaga zgłębienia tekstu, zrozumienia jego kontekstu historycznego i literackiego. Uczniowie uczą się doceniać piękno poezji i odkrywają różnorodność stylów literackich. Recytacja to przede wszystkim interpretacja i wyrażanie własnych emocji, szukania własnego sposobu na przekazanie treści i nadanie im osobistego charakteru.

Dnia 20 kwietnia 2024 r. w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu odbył się etap wojewódzki Małego Konkursu Recytatorskiego, do którego zakwalifikowali się finaliści powiatowych eliminacji. Uczennica z klasy 8a, Amelia Kożuszek, reprezentowała szkołę i gminę Dębno, uzyskując wyróżnienie. Zaprezentowała utwór Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.: „Bajka o siedmiu kwiatuszkach głupich” i fragment prozy Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”. Jesteśmy dumni z sukcesu Amelki i życzymy jej kolejnych sukcesów. Wzięcie udziału w konkursie recytatorskim to świetny trening umiejętności występowania przed publicznością. Sukcesy w konkursach budują poczucie własnej wartości i motywują do dalszego działania.

• WARSZTATY PRZYRODNICZE

• We wtorek, 15 kwietnia klasa 4b, 7a oraz 8a miała możliwość wzięcia udziału w warsztatach przyrodniczych poprowadzonych przez panią Natalię Duer. Zajęcia były podsumowaniem projektu "Odtwarzanie mokradeł" realizowanego przez Fundację Zielonej Doliny Odry i Warty.

Na lekcji rozmawialiśmy o roli terenów podmokłych - ważnych dla przyrody i ludzi. Omówiliśmy niektóre zwierzęta występujące nad wodami, obejrzeliśmy eksponaty. Uczniowie dowiedzieli się również co Fundacja robi, żeby chronić ptaki gniazdujące na bagnach w okolicy Dębna, na Pomyślu. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody.

D.P.