• Sukces Agaty

• W maju odbył się konkurs poetycki „Wiersz o kwarantannie” organizowany przez Burmistrza Dębna. Konkurs miał charakter otwarty i adresowany był do uczniów szkół podstawowych klas I-VIII, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych z terenu miasta i gminy Dębno.  Uczestnicy Konkursu mieli za zadanie napisać tekst poetycki związany tematycznie z czasem epidemii, kwarantanny, koronawirusa.

Uczennica klasy 4 a Agata Grefling zajęła II miejsce w kategorii klas I-IV.  Gratulujemy Agacie, życzymy dalszych sukcesów, a poniżej prezentujemy jej wiersz.

„Koronawirus”

Przyszedł do nas z Chin.

Taki mały, malusieńki,

niewidoczny naszym okiem.

Jest przyjazny? Chyba nie.

Cały świat pozostał w domu.

Ani spacer do lodziarni,

ani w piłkę nie pogramy.

Ani mojej fajnej szkoły,

oraz w szkole ulubionej Pani.

Siedzę, myślę, kiedy wyjdę z domu.

A za oknem ciepłe słońce.

A  my w domu z mamą,

bratem i tatą na kanapie.

Kiedy świat mój znów zobaczę?

Elżbieta Bąk

• Czy uczniowie mogą być autorami inwokacji?

• Inwokacja to rozbudowana apostrofa otwierająca utwór literacki, w której zwykle autor zwraca się do muzy, bóstwa lub duchowego patrona z prośbą o natchnienie, pomoc w tworzeniu dzieła.

Po omówieniu epopei narodowej "Pan Tadeusz" zaproponowałam uczniom zadanie polegające na  zredagowaniu własnej inwokacji i  zilustrowaniu inwokacji rozpoczynającej "Pana Tadeusza".

Tak prezentuje się praca Oli:

Zadanie wyzwala kreatywność i motywuje do poszukiwania własnych talentów.

• Dyplom dla Szkolnego Klubu Ortograffiti

• W bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębnie działał Szkolny Klub Ortograffiti, prowadzony przez panią Wiolettę Rafałowicz. Do Klubu należeli uczniowie, którzy uczęszczali  na zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego oraz wszyscy chętni. Pracowaliśmy w oparciu o Metodę Ortograffiti oraz realizowaliśmy zadania projektowe. Dzięki temu szkoła zapewniła profesjonalną pomoc uczniom z trudnościami w uczeniu się, realizowała zadania wymagane przez MEN, a także budowała relacje między wszystkimi członkami społeczności szkolnej. Uczniowie osiągali lepsze wyniki w nauce i  pokonywali trudności w uczeniu się. Na zakończenie otrzymali dyplom, który prezentujemy z dumą na stronie naszej szkoły.

Kluby Ortograffiti objęło swoim patronatem Polskie Towarzystwo Dysleksji.