Aktualności
PRZYPOMINAMY!!!
ROZGRYWKI KLASOWE
Uczniowie klas 5a,6a,7b w ramach lekcji matematyki zagrali w gry planszowe. Wszyscy doskonale wiedzą, że gry planszowe nie tylko wspomagają rozwój intelektualny, rozwijają spostrzegawczość, wyobraźnię, pamięć, orientację przestrzenną, logiczne myślenie, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play ale również uczą zasad komunikacji między sobą.
10Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera, smartfona. Wśród gier popularnością cieszyły się warcaby, chińczyk, memory, puzzle, "czwórka", szachy, gra w "Państwa i miasta".
SZYFROWANIE I DESZYFROWANIE ZWIĄZKÓW FRAZEOLOGICZNYCH NA JĘZYKU POLSKIM
Na lekcji języka polskiego również można się uczyć kodowania. Tym razem zaproponowałam moim uczniom stworzenie własnego szyfru. Zależało mi na tym, aby na lekcji powtórzyć alfabet. Dzięki temu praca ze słownikami okaże się dla uczniów łatwiejsza.
15Pamiętajmy, że szyfrowanie to po prostu metoda zapisu tekstu jawnego w taki sposób, by stał się on nieczytelny dla osób trzecich. Proces ten nazywany jest szyfrowaniem, a proces odwrotny, czyli zamiana tekstu zaszyfrowanego w możliwy do odczytania, deszyfrowaniem. Uczniowie indywidualnie wymyślali szyfr dla każdej litery alfabetu. Szyfru nie ujawnialiśmy. Zachowywaliśmy go w tajemnicy, aby wykorzystać do kolejnego etapu pracy. Uczniowie w "Słowniku frazeologicznym języka polskiego" wybierali jeden związek frazeologiczny, który zaszyfrowali według wcześniej opracowanego szyfru. Sens ukryty wybranego związku frazeologicznego wyjaśniali w ciszy z nauczycielem. Zaszyfrowaną informację przekazywali nauczycielowi. Deszyfrowanie odbyło się na kolejnych zajęciach. Początkowo uczniowie nie otrzymali kodów, co uniemożliwiło im deszyfrowanie. Znajomość kodu ułatwiła odczytanie związku, który potem został zapisany w zeszycie i wyjaśniony. Zajęcia z wykorzystaniem szyfru uczą twórczego i krytycznego myślenia. Angażują uczniów, którzy zmotywowani i skoncentrowani podejmują się wykonania zadania. Pomagają sprawdzić, czy uczniowie potrafią dzielić wyrazy na litery, znają zasady pisowni (ortografia i interpunkcja). Uczą się bawiąc, a ich aktywność sprawia, że zapamiętują przekazywane treści.
Wioletta Rafałowicz
KONKURS MOJA OJCZYZNA
Międzkolny konkurs recytatorski "Moja Ojczyzna” odbył się 08.11.2021r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębnie. Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Mazur z klasy 1a i Liwia Kopaszewska z klasy 2a którzy zaprezentowali wiersz Elżbiety Krystek - Jones "Polska" oraz Maria Makulska z klasy 3a, która wyrecytowała wiersz Wisławy Szymborskiej " Gawęda o miłości ziemi ojczystej".
Dawid Mazur zajął drugie miejsce w kategorii klas I a Liwia 3 miejsce w kategorii klas 2. Gratulujemy uczestnikom i ich instruktorom.
Archiwum Aktualności