• ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

          • Dnia 02.04.2024 r. cała Polska obchodziła Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczęły się również obchody Światowego Miesiąca Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem.Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układy nerwowego, lecz należy pamiętać, że nie jest on chorobą. Nasza szkoła w tym roku również przyłączyła się do obchodów tej wyjątkowej akcji.

            Dnia 04.04.2024 r. klasa 1b wraz z wychowawczynią p. Anią Wierzbicką oraz pedagogiem p. Martyną Kalicką spotkała się uczniami ze Szkoły Towarzystwa Salezjańskiego im. Jana Bosko, aby wspólnie w ramach integracji świetować ten wyjątkowy dzień. Na początku wszystkie dzieci przywitały się w kole, przedstawiając swoje imię. Następnie wspólnie bawiły się gumą sensoryczną i chustą animacyjną. Następnie razem pokonywały obwody stacyjne intory przeszkód. Pani Ania Pączko - wychowawczyni w Szkole Salezjańskiej oraz mama naszego ucznia opowiedziała dzieciom czym jest Autyzm i co czują dzieci dotknięte tym zaburzeniem rozwojowym. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Z uwagi na cały miesiąc poświecony Świadomosci Autyzmu uczniowie ze świetlicy szkolnej oraz z klasy 5a również przyłączyli się do obchodów. Pani pedagog wyjaśniła dzieciom pojęcie autyzmu i że pomimo wielu różnic rozwojowych tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami i równi względem siebie. Uczniowie wykonali piękne, kolorowe plakaty symbolizujące solidarność z osobami że Spektrum Autyzmu.

            Pedagog szkolny Martyna Kalicka

          • ODWRÓCENIE RÓL NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

          • Uczniowie klasy 8a zostali zaangażowani w przygotowywanie i prowadzenie lekcji powtórzeniowych dotyczących lektur obowiązkowych. Stali się nauczycielami i poza przekazywaniem swojej wiedzy innym, starali się zaangażować rówieśników w proces uczenia, proponując im różne aktywizujące metody pracy i ćwiczenia. Samodzielne poprowadzenie zajęć wymagało od uczniów nie tylko wcześniejszego opanowania materiału, ale też przemyślenia sposobu pracy tak, aby dopasować do nich formę prezentacji i ćwiczeń. 

            Wcześniejszy namysł nad zajęciami i przygotowania były równie ważne, jak ich przeprowadzenie. Zobaczyli, ile pracy wymaga przygotowanie lekcji. Jednogłośnie przyznali, że podczas przygotowań ugruntowali swoją wiedzę o lekturze, co z pewnością wykorzystają podczas egzaminu ósmoklasisty. Przygotowując się do zajęć, sięgnęli po lekturę, własnoręcznie wykonali pomoce dydaktyczne, zaplanowali kolejność aktywności, wykorzystali technologię komputerową. Metoda uczymy innych pozwoliła rozwinąć umiejętności komunikacji, prezentacji i przekazywania wiedzy w prosty i zrozumiały sposób. Mimo, że wypowiadanie się na forum jest stresujące, pokonali swój strach.
            Uczniowie poprzez samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji przejmowali więcej odpowiedzialności za to, czego, jak i po co się uczą.
            Wioletta Rafałowicz

          • DZIEŃ WIOSNY TO DZIEŃ RADOSNY

          • 21 marca 2024 roku klasa 5b  radośnie powitała wiosnę. Dzień ten ubarwiliśmy oryginalnymi fryzurami, niestandardowymi lekcjami oraz muzyką i zabawami w trakcie przerw. Chętni uczniowie w tym dniu przyszli ubrani w zaprojektowanym przez siebie stroju, inni ubrali się zgodnie z ustalonym kluczem. W szkole dominowały kolory: żółty, różowy, fioletowy, beżowy, czerwony, niebieski, pomarańczowy i biały. Lekcje przebiegały w swobodnej atmosferze, a nauka miała charakter zabawowy i rozwijający uzdolnienia. Uczniowie wykonali portret PANI WIOSNY. 

            Podczas przerw brali udział w animacjach przygotowanych przez samorząd uczniowski i nauczycieli. Na korytarzach szkolnych bawiliśmy się i i słuchaliśmy muzyki. Na boisku szkolnym podczas  każdej przerwy uczniowie korzystali z uciech,  korzystając z  możliwości, jaką daje duża skakanka i grali w piłkę.
            Czas ten wykorzystaliśmy przede wszystkim  na integrację klasy.
            Wioletta Rafałowicz

          • SKARBIEC WIEDZY O LEKTURZE, CZYLI LEKTURA W PUDEŁKU

          • Myślenie obrazami to  element efektywnego uczenia się. Z tego powodu na lekcji języka polskiego wielokrotnie stosujemy wspomnianą metodę pracy. W ramach innowacji ,,Z książką przez rok szkolny” uczniowie klasy 7a i 5b  przygotowywali lekturę w pudełku. 

            Poszukując materiałów, wykonując elementy pudełka, uczniowie angażowali się, czytali ze zrozumieniem, szukali cytatów, aby w sposób ciekawy i zgodnie z treścią lektury zaprezentować wydarzenia, bohaterów, miejsce akcji itp. Prezentując swoje zadanie, każdy uczeń wypowiadał się na forum, uzasadniał swój wybór, ćwicząc argumentowanie. Podczas lekcji odgadywaliśmy skojarzenia, rozpoznawaliśmy motywy,  przypisując je do postaci i wątków. Sięgaliśmy do treści lektury, odpowiadając na pytania, przywoływaliśmy  fragmenty powieści. Dzięki temu wchodziliśmy wspólnie w sferę symboliki, pogłębiając rozumienie lektury.
            Wioletta Rafałowicz

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

  • EduPage
  • GRANNA
  • Muzeum POLIN
  • Urząd Miejski w Dębnie
  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
  • Minister Edukacji i Nauki
  • Laboratoria Przyszłości
  • Biblioteka Publiczna w Dębnie
  • ZCDN Szczecin
  • WOM Gorzów Wlkp