• NA ŁONIE NATURY W TAJEMNICZYM OGRODZIE

• Klasa 5b po omówieniu lektury ,,Tajemniczy ogród” zrealizowała projekt interdyscyplinarny ,,Tworzymy własny tajemniczy ogród”. Na parapecie szkolnym uczniowie założyli ogródek, w którym pielęgnowali wysiane lub posadzone rośliny. Codziennie inny uczeń odpowiadał za ich zraszanie lub podlewanie. Każdego dnia uczniowie obserwowali zmiany, które ich cieszyły i motywowały do uzupełniania dzienniczka obserwacji.

Dzięki temu uczniowie zrealizowali następujące cele:

• Poznanie sposobów uprawy roślin w warunkach szkolnych.
            • Poznanie pochodzenia uprawianych roślin i możliwości ich uprawy w doniczkach.
            • Poznanie warunków koniecznych do wzrostu.
            • Obserwacja wzrostu.
            • Rozwijanie umiejętności opisywania obserwacji i prowadzenia notatek.
            • Wykorzystanie uprawianych roślin.
            • Poszukiwanie informacji w różnych źródłach.

W dzienniczku nie zabrakło rysunków, fotografii, wycinków prasowych lub wydruków internetowych. Uczniowie uczyli się odpowiedzialności za powierzone zadanie, systematyczności i dokładności. Ponadto ćwiczyli wyszukiwanie informacji w różnych źródłach informacji. Obecnie rośliny znalazły swoje miejsce w gruncie i wierzymy, że dostarczą wielu wrażeń oraz pobudzą nasz zmysł wzroku i węchu.

• KARTY LEKTUROWE NA LEKCJACH POŚWIĘCONYCH LEKTURZE SZKOLNEJ

• Na lekcje poświęcone lekturom szkolnym warto przygotować takie zadania, które zaangażują uczniów oraz stworzą sytuację, w której będą się uczyć od siebie wzajemnie. Zaproponowałam uczniom pracę z tekstem lektury. Zadaniem uczniów było ustalenie, czy informacja zapisana na karcie jest prawdziwa, czy może fałszywa.

Istotne było to, że na potwierdzenie słuszności wyboru trzeba było znaleźć cytat w lekturze.  Karty więc mobilizowały do pracy z tekstem, zachęcały do ćwiczeń w czytaniu ze zrozumieniem i przywoływaniu cytatów.  Ponadto pomagały powtórzyć treść lektury i  sprzyjały koncentracji uczniów na treści utworów.
            Wszyscy aktywnie przygotowywali odpowiedź i prezentowali ją koleżankom i kolegom.
            Uczniowie podczas pracy byli  zaangażowani, a karty bardzo się im podobały.

• Z MYŚLĄ O WIELKANOCY

• Wielkanoc  to  piękne i urokliwe święta, wyjątkowy czas, łączący świat przyrody z tradycją ludową oraz obrzędami religijnymi. Wtedy natura zaczyna żyć na nowo. Każde państwo, a nawet regiony w poszczególnych państwach, mają swoje własne tradycje świąteczne. Staramy się je pieczołowicie kultywować z myślą o kolejnych pokoleniach.

Zajęcia przed świętami wielkanocnymi to okazja, aby poszerzyć słownictwo, porozmawiać o zwyczajach i tradycjach świątecznych, poszukiwać informacji w różnych źródłach, posłuchać pieśni wielkanocnych, obejrzeć ilustracje, które wizualizują to, co dla nas ważne. Na lekcjach języka polskiego uczniowie- oprócz umiejętności redagowania wypowiedzi- kształcili umiejętności cyfrowe, plastyczne i techniczne, matematyczne (logiczne myślenie, np. podczas rozwiązywania krzyżówek). Wspólne aktywności wpłynęły pozytywnie na relacje międzyludzkie oraz uczyły uczniów kooperacji.
            Wspólna aktywność wzmacniała wiarę uczniów we własne siły, pobudzała wyobraźnię i ekspresję, służyła pokonywaniu lęków oraz wprowadzeniu świątecznej atmosfery w rodzinie szkolnej.

• EUROWEEK- SUMMARY

• Grupa uczniów z naszej szkoły realizująca innowację pedagogiczną, English Through the Train Window, w dniach 18-22 marca 2024 roku wzięła udział w obozie językowym EuroWeek - Szkoła Liderów w Międzygórzu. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim, dzięki czemu młodzież uczestnicząca w warsztatach znacznie usprawniła swoje umiejętności językowe.

Warsztaty prowadzili wolontariusze praktycznie z całego świata. Uczestnicy mogli poznać muzykę, tańce narodowe, obyczaje i inne ciekawostki z krajów wolontariuszy goszczonych przez Fundację EuroWeek. Ponadto, uczniowie znacznie poszerzyli swój światopogląd oraz podnieśli kompetencje kulturowe i społeczne. Z podróży pociągiem uczestnicy nagrali, kilka scenek w języku angielskim wykorzystując słownictwo związane z podróżą. Podczas Closing Ceremony, która była podsumowaniem naszego pobytu na warsztatach, wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty, a opiekunowie, szkoła i dyrekcja podziękowania.
            Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Magdalenie Umińskiej za umożliwienie nam realizacji tak ciekawych projektów.
            Wielkie podziękowania kierujemy w stronę Burmistrza Dębna Pana Grzegorza Kubickiego za wsparcie finansowe projektu oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Marcina Krzysiaka za pomoc i wsparcie w organizacji obozu językowego.
            Danuta Fossa