• DZIEŃ WIOSNY TO DZIEŃ RADOSNY

• 21 marca 2024 roku klasa 5b  radośnie powitała wiosnę. Dzień ten ubarwiliśmy oryginalnymi fryzurami, niestandardowymi lekcjami oraz muzyką i zabawami w trakcie przerw. Chętni uczniowie w tym dniu przyszli ubrani w zaprojektowanym przez siebie stroju, inni ubrali się zgodnie z ustalonym kluczem. W szkole dominowały kolory: żółty, różowy, fioletowy, beżowy, czerwony, niebieski, pomarańczowy i biały. Lekcje przebiegały w swobodnej atmosferze, a nauka miała charakter zabawowy i rozwijający uzdolnienia. Uczniowie wykonali portret PANI WIOSNY.

Podczas przerw brali udział w animacjach przygotowanych przez samorząd uczniowski i nauczycieli. Na korytarzach szkolnych bawiliśmy się i i słuchaliśmy muzyki. Na boisku szkolnym podczas  każdej przerwy uczniowie korzystali z uciech,  korzystając z  możliwości, jaką daje duża skakanka i grali w piłkę.
            Czas ten wykorzystaliśmy przede wszystkim  na integrację klasy.

• SKARBIEC WIEDZY O LEKTURZE, CZYLI LEKTURA W PUDEŁKU

• Myślenie obrazami to  element efektywnego uczenia się. Z tego powodu na lekcji języka polskiego wielokrotnie stosujemy wspomnianą metodę pracy. W ramach innowacji ,,Z książką przez rok szkolny” uczniowie klasy 7a i 5b  przygotowywali lekturę w pudełku.

Poszukując materiałów, wykonując elementy pudełka, uczniowie angażowali się, czytali ze zrozumieniem, szukali cytatów, aby w sposób ciekawy i zgodnie z treścią lektury zaprezentować wydarzenia, bohaterów, miejsce akcji itp. Prezentując swoje zadanie, każdy uczeń wypowiadał się na forum, uzasadniał swój wybór, ćwicząc argumentowanie. Podczas lekcji odgadywaliśmy skojarzenia, rozpoznawaliśmy motywy,  przypisując je do postaci i wątków. Sięgaliśmy do treści lektury, odpowiadając na pytania, przywoływaliśmy  fragmenty powieści. Dzięki temu wchodziliśmy wspólnie w sferę symboliki, pogłębiając rozumienie lektury.

• NA ŁONIE NATURY W TAJEMNICZYM OGRODZIE

• Klasa 5b po omówieniu lektury ,,Tajemniczy ogród” zrealizowała projekt interdyscyplinarny ,,Tworzymy własny tajemniczy ogród”. Na parapecie szkolnym uczniowie założyli ogródek, w którym pielęgnowali wysiane lub posadzone rośliny. Codziennie inny uczeń odpowiadał za ich zraszanie lub podlewanie. Każdego dnia uczniowie obserwowali zmiany, które ich cieszyły i motywowały do uzupełniania dzienniczka obserwacji.

Dzięki temu uczniowie zrealizowali następujące cele:

• Poznanie sposobów uprawy roślin w warunkach szkolnych.
            • Poznanie pochodzenia uprawianych roślin i możliwości ich uprawy w doniczkach.
            • Poznanie warunków koniecznych do wzrostu.
            • Obserwacja wzrostu.
            • Rozwijanie umiejętności opisywania obserwacji i prowadzenia notatek.
            • Wykorzystanie uprawianych roślin.
            • Poszukiwanie informacji w różnych źródłach.

W dzienniczku nie zabrakło rysunków, fotografii, wycinków prasowych lub wydruków internetowych. Uczniowie uczyli się odpowiedzialności za powierzone zadanie, systematyczności i dokładności. Ponadto ćwiczyli wyszukiwanie informacji w różnych źródłach informacji. Obecnie rośliny znalazły swoje miejsce w gruncie i wierzymy, że dostarczą wielu wrażeń oraz pobudzą nasz zmysł wzroku i węchu.

• KARTY LEKTUROWE NA LEKCJACH POŚWIĘCONYCH LEKTURZE SZKOLNEJ

• Na lekcje poświęcone lekturom szkolnym warto przygotować takie zadania, które zaangażują uczniów oraz stworzą sytuację, w której będą się uczyć od siebie wzajemnie. Zaproponowałam uczniom pracę z tekstem lektury. Zadaniem uczniów było ustalenie, czy informacja zapisana na karcie jest prawdziwa, czy może fałszywa.

Istotne było to, że na potwierdzenie słuszności wyboru trzeba było znaleźć cytat w lekturze.  Karty więc mobilizowały do pracy z tekstem, zachęcały do ćwiczeń w czytaniu ze zrozumieniem i przywoływaniu cytatów.  Ponadto pomagały powtórzyć treść lektury i  sprzyjały koncentracji uczniów na treści utworów.
            Wszyscy aktywnie przygotowywali odpowiedź i prezentowali ją koleżankom i kolegom.
            Uczniowie podczas pracy byli  zaangażowani, a karty bardzo się im podobały.