• Przeprowadziliśmy wywiad z bohaterem lektury obowiązkowej
     • Przeprowadziliśmy wywiad z bohaterem lektury obowiązkowej
     • W ramach innowacji pedagogicznej “Zaczytaj się” każdy zespół uczniowski redagował pytania otwarte adresowane do wybranej postaci z lektury obowiązkowej. Były one tak sformułowane, aby uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą o bohaterach.  Zespół udzielał odpowiedzi w 1 osobie l. pojedynczej lub mnogiej i zapisywał je innym kolorem. Uczniowie wspólnie zredagowali wstęp- prezentację wybranej postaci  oraz zakończenie.

      Zapraszam do zapoznania się z przykładową pracą.
      Wioletta Rafałowicz

      Dzisiaj rozmawialiśmy z Jackiem Soplicą. Tego bohatera zna każdy z nas, bo któż nie czytał “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. To postać niezwykle barwna, zawiła, która w swoim życiu wiele przeszła. Dzisiaj Pan Jacek znalazł czas i zgodził się z nami porozmawiać.

      Redaktor: Witam Pana Jacka Soplicę i cieszę się bardzo, że zgodził się Pan udzielić wywiadu dla naszej gazety.

      Jacek Soplica: Dzień dobry, witam Pana redaktora. Ja również cieszę się z naszego spotkania.

      Redaktor: Czy mógłbym zadać Panu kilka pytań, które dręczą mnie od pewnego czasu ?

      Jacek Soplica: Pewnie, niech Pan pyta, podzielę się z Panem swoimi przeżyciami.

      Redaktor: Dlaczego ukrywałeś swoje uczucia do Ewy?

      Jacek Soplica: Ukrywałem je dlatego, gdyż sama mnie o to poprosiła.

      Redaktor: Dlaczego postanowiłeś się pożegnać i wyjechać?

      Jacek Soplica: Wyczułem, że Stolnik odmówi mi ręki córki.

      Redaktor: Dlaczego chwyciłeś  po broń i wypaliłeś do wroga?

      Jacek Soplica: To działo się w przypływie emocji, kiedy Moskale najechali Horeszkę.

      Redaktor: Co wtedy czułeś?

      Jacek Soplica: Początkowo odczuwałem radość z tego, potem ogarnęła mnie wściekłość, że Stolnik tak dzielnie się broni.

      Redaktor: Dlaczego Pan wybrał pseudonim Robak?

      Jacek Soplica: Szanowny redaktorze, wyjaśniam już, dlaczego wybrałem taki pseudonim. Nazwałem się Robakiem, ponieważ zamierzałem się zmienić, chciałem też odkupić swoje winy. W zakonie bardzo dużo myślałem, jakie wybrać imię, aż po długim zastanowieniu wybrałem Robak. Moje nowe imię miało pokazywać, iż każdy może mnie upokorzyć, wyśmiewać mnie za to, iż zrezygnowałem z różnych bogactw i udogodnień.

      Redaktor: Dlaczego Pan ukrywał się przed synem?

      Jacek Soplica: Ciężko mi się do tego przyznać, ale tak, ukrywałam się przed moim synem Tadeuszem, wiele lat go nie widziałem, bo ścigany byłem za popełnioną zbrodnię. Nazwano mnie zdrajcą, więc musiałem uciekać i wyjechałem za granicę.

      Redaktor:Co Pan robił za granicą?

      Jacek Soplica: Za granicą byłem emisariuszem dla wojsk napoleońskich, zbierałem dla nich różne informacje, które przekazywałem dalej. Za swoją działalność byłem skazany i przebywałem w różnych więzieniach.

      Redaktor: Kiedy uciekałeś od poniżenia i hańbą, to pod czyją opieką zostawiłeś synka?

      Jacek Soplica: Mojego syna Tadeusza zostawiłem pod opieką mojego brata, Sędziego Soplicy. Gdy odjeżdżałem wiedziałem, że  zostawiam go w dobrych rękach i zostanie wychowany na prawdziwego mężczyznę, co zresztą teraz można potwierdzić.

      Redaktor: Jakim był Pan człowiekiem w młodości ?

      Jacek Soplica: Jako młody człowiek byłem bardzo znany w środowisku szlacheckim, brałem udział aktywnie w sejmikach, byłem znakomitym strzelcem. Lubiłem też wypić i dobrze się zabawić.

      Redaktor: Czy zdarzyło się Panu popełnić jakiś błąd w młodości ?

      Jacek Soplica: Tak zdarzyło mi się działać pod wpływem impulsu. W czasie szturmu Moskali zabiłem Stolnika z moskiewskiego karabinu. Zostałem uznany za mordercę i zdrajcę ojczyzny i  musiałem uciekać z kraju. Moją słabością był alkohol, stawałem się wtedy narwańcem, któremu wódka odebrała rozum.

      Redaktor: Czy po opuszczeniu kraju nastąpiła w Panu zmiana ?

      Jacek Soplica: Nastąpiła we mnie wewnętrzna przemiana. Stałem się pokorny, przywdziałem habit zakonny i przybrałem imię Robak.

      Redaktor: Dlaczego Pan powrócił na Litwę ?

      Jacek Soplica: Po latach powróciłem na Litwę, by przygotować powstanie przeciw Moskalom. Chciałem też zdecydować o losie mega syna Tadeusza, którego wychowaniem zajmował się mój brat Sędzia.

      Redaktor:Miał pan bardzo burzliwe życie, Panie Jacku.

      Jacek Soplica: Tak, bardzo dużo się działo w moim życiu. Mam nadzieję, że moje odpowiedzi były dla Pana ciekawe i zainteresują czytelników.

      Redaktor: Dziękuję Panu za udzielenie wywiadu do naszej gazety.

      Jacek Soplica: Ja też dziękuję za rozmowę.

      Po dzisiejszym spotkaniu doszliśmy do wniosku, że każdy popełnia w życiu błędy, ale nie każdy wyciąga z nich wnioski i próbuje naprawić swoje winy. Bohater ze skruchą przyznał, że w młodości nie wszystko co  robił było dobre, ale nie wypiera się przeszłości. Za swoje postępowanie postanowił odpokutować i odkupić swoje winy jako skromny ksiądz Robak, który z daleka od rodziny, od ojczyzny pracował na emigracji jako emisariusz i przygotowywał kraj do powstania i na nadejście Napoleona.

    • KONKURS - Dni Oświaty, Książki i Prasy
     • KONKURS - Dni Oświaty, Książki i Prasy
     • Z okazji obchodzonych w maju Dni Oświaty, Książki i Prasy zachęcam uczniów z klas 5-8 do uczestnictwa w konkursie rymowania.
      1. Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie jednego wesołego utworu wierszowanego o tematyce związanej z biblioteką, książką lub czytaniem.
      2. Wiersz na konkurs powinien być napisany na komputerze, czarną czcionką Times New Roman, rozmiar 14.
      3. Każdy uczestnik konkursu może dostarczyć 1 wiersz. Prace należy opatrzyć podpisem, który zawierał będzie - imię i nazwisko ucznia, klasę oraz e-mail autora wiersza.
      4. W konkursie wezmą udział wyłącznie prace dostarczone do 21 maja 2020r. na maila bibliotekark.2020@wp.pl
      5. Prace konkursowe będą oceniane w dwóch kategoriach: klasy V-VI oraz
      VII-VIII.
      Najlepsi uczestnicy zostaną nagrodzeni, a ich prace zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.
      Renata Kunisz – nauczyciel bibliotekarz

      zdj. https://tiny.pl/7tzd3

    • Pokaż, że tęsknisz za światem i wspierasz inne dzieci! Akcja UNICEF
     • Pokaż, że tęsknisz za światem i wspierasz inne dzieci! Akcja UNICEF
     • Należymy do  Klubu Szkół UNICEF i od kilku lat bierzemy czynny udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez organizację humanitarną i rozwojową działającą na rzecz dzieci, zwaną UNICEF. Bezinteresownie pomagamy dzieciom chorym, samotnym i cierpiącym. Obecnie ze względu na panującą pandemię koronowirusa wszystkie dzieci na świecie bardzo tęsknią za zdrowym i bezpiecznym światem.

      Szkoła skorzystała z pomysłu UNICEF i zainicjowała akcję dla całych rodzin #zostańwdomu, podczas której uczniowie mieli zrobić coś ważnego i wartościowego dla siebie, i świata. Akcja nazywała się: Pokaż, że tęsknisz za światem i wspierasz inne dzieci.

      Nasi uczniowie mieli za zadanie narysować na kartce swoją ulubioną zabawkę – mógł to być miś, pluszowa maskotka czy lalka. A może zabawka, którą pamiętali z okresu wczesnego dzieciństwa. Do akcji przystąpili uczniowie z klas  1-5.

      Następnie należało przykleić rysunek do szyby w oknie, tak aby każdy przechodzień mógł go zobaczyć. Dzięki temu będzie wiedział, że w tym domu mieszka dziecko, które jest odpowiedzialne i czeka z utęsknieniem na czas, kiedy będzie można swobodnie się bawić na zewnątrz. W ten sposób nasi uczniowie dołączyli do milionów dzieci na świecie!

      To było bardzo ciekawe doświadczenie dla uczniów i ich rodzin, a wspaniałe efekty pracy widać na zdjęciach.

       

      Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzinom, które zaangażowały się w tę niezwykłą akcję.
      Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

       

      Koordynator szkolny Klubu Szkół UNICEF
      Monika Kubica

    • Artystyczny recykling
     • Artystyczny recykling
     • W ramach lekcji techniki uczniowie klas 4-6 projektowali prace z surowców wtórnych, którym dali "drugie życie". Wykonali maski oraz twarze przedstawiające emocje. Prace wykonane były z opakowań po jajkach, z talerzyków papierowych i plastikowych, a także z  kartonu, czyli z tego, co akurat mieli w domu.

      Celem wykonania tych prac było rozwijanie kreatywności, wrażliwości estetycznej, a także pokazanie, jak wiele pomysłów można zrealizować z surowców wtórnych. Powstały niezwykłe prace, pełne barw i kształtów.

      Monika Kubica

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

 • EduPage
 • GRANNA
 • Muzeum POLIN
 • Urząd Miejski w Dębnie
 • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
 • Minister Edukacji i Nauki
 • Laboratoria Przyszłości
 • Biblioteka Publiczna w Dębnie
 • ZCDN Szczecin
 • WOM Gorzów Wlkp