• Projektanci edukacji - dlaczego warto wziąć udział w ogólnopolskim konkursie?

• 09.03.2020 18:46
        • Uważam, że warto się dzielić pomysłami, inspirować, podpowiadać. Nauczyciele powinni służyć radą, pomocą, być "skarbnicą pomysłów".

Z kolei dla uczniów to okazja do odkrywania swoich talentów, motywator do działania i współpracy, budzenie wiary w siebie i własne możliwości.

Dla szkoły to okazja do promowania podejmowanych aktywności.

Dla mnie to wyraz odwagi i determinacji w dążeniu do celu- uczynienie czytania zajęciem modnym, pożądanym i otwierającym okno na świat.

Projekt realizuję od początku roku szkolnego. Zgłosiłam go i zaprosiłam  do naszych działań innych- szkoły, biblioteki itp.

• Podsumowujemy projekt ortograficzny - Zabawy Ortopisa i jego kumpli

• 08.01.2020 21:17
        • To kolejny rok szkolny, w którym postawiłam na działania interdyscyplinarne celem utrwalenia zasad ortograficznych, zapamiętania pisowni wyrazów oraz podniesienia poziomu poprawności zapisu.

Dzięki nim uczeń posiada wysoką świadomość językową oraz ma poczucie odpowiedzialności za język, jakim się posługuje. Interesuje się kulturą języka, ortografią i interpunkcją. Zna zasady pisowni polskiej: reguły ortograficzne oraz zasady interpunkcyjne. Pisze poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym. Dokonuje korekty ortograficznej i interpunkcyjnej własnych i cudzych tekstów.

• Jak zapamiętać cytat z lektury?

• 19.12.2019 20:49
        • Aby cytaty z lektur obowiązkowych na długo zapadły nam w pamięci, wykonaliśmy bardzo ciekawe zadanie z wykorzystaniem technologii komputerowej.
          Każdy uczeń wybrał dowolny cytat z lektury obowiązkowej, który bezbłędnie przepisał.
          Następnie szukaliśmy fotografii na wolnych licencjach, która najbardziej oddaje charakter wybranego fragmentu.
          Przy pomocy prostej  aplikacji na wybranej fotografii wstawialiśmy postać i zamieszczaliśmy cytat z lektury.
          Wykonana praca przypomina komiks.
          Zapraszamy do rozpoznawania, z której lektury pochodzi dany cytat.
        • Avatary w świecie literatury i historii

• 19.12.2019 20:49
        • Projektowanie avatarów to popularna forma pracy na zajęciach lekcyjnych i kołach zainteresowań. Za pomocą aplikacji można stworzyć postacie przypominające własną osobę, postać historyczną, bohatera literackiego, autora dzieła itp.

Do tej pory wykorzystałam avatary do:

• stworzenia bohatera literackiego, autora lektury,
          • opisu wygenerowanej postaci, porównania jej z opisem zamieszczonym w lekturze,
          • zaprezentowania się uczniów na klasowej gazetce i w projekcie edukacyjnym szkole partnerskiej,
          • redagowania twórczego opowiadania z udziałem zaprojektowanej postaci,
          • podziału uczniów na grupy, bohaterów literackich rzeczywistych i fantastycznych, fikcyjnych i historycznych,
          • układania dialogów i monologów,
          • prezentowania wypowiedzi w formie narracji pierwszoosobowej,
          • autocharakterystyki.

Zapraszam do wspólnej zabawy i rozpoznania zaprezentowanych postaci.

• Maraton czytelniczy -pochylamy się nad lekturą "Kamienie na szaniec"

• 06.12.2019 21:58
        • Dnia 5 grudnia 2019 r. zorganizowałam klasowy maraton czytelniczy, podczas którego głośno czytaliśmy książkę A. Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Uczniowie przyszli na zajęcia w stroju w barwach narodowych. Zadbali o makijaż kibica polskiego i rekwizyty świadczące o przynależności do Polski. Na środku sali znajdowała się wielka flaga narodowa. W ten sposób- z polską książką w dłoniach- eksponowali swój patriotyzm i gorące uczucie do mowy ojczystej.

Panowała podniosła atmosfera, sprzyjająca skupieniu i koncentracji uwagi na czytanym tekście. Czytaliśmy z uwagą wybrane, choć obszerne fragmenty, modulując głosem i zdradzając własne emocje. Największe wrażenie wywarły na uczniach zdarzenia związane z przebiegiem akcji pod Arsenałem i śmiercią Rudego i Alka. Maraton minął bardzo szybko, a lekcja z pewnością będzie należała do niezapomnianych.

Mam nadzieję, że maraton zachęci moich uczniów do poznania całości utworu.