• SPOTKANIE Z PANEM JACKIEM KRZCIUKIEM - SZKOŁA PAMIĘTA
        • 02.11.2021 21:36
        • Dnia 29 października 2021 r. klasa 5a i 5b wzięła udział w spotkaniu z mieszkańcem Dębna- panem Jackiem Krzciukiem.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji “Szkoła pamięta”.

Gość pokazał uczniom,  jak wyglądało Dębno dawniej. Wszystkie zaprezentowane widokówki pochodziły  z jego prywatnej kolekcji.

Najstarsze pocztówki z Dębna powstały w  XIX  wieku.

Sekwencja kolejnych obrazów pomogła uczniom poszerzyć wiedzę o przeszłości Dębna, a bogaty zbiór osoby popularyzującej historię naszego regionu zachęcał uczniom do poszukiwania własnej pasji.

Galeria zdjęć.

• SZKOŁA PAMIĘTA - 5B
        • 02.11.2021 20:45
        • #SzkołaPamięta
          W ramach akcji,, Szkoła pamięta 2021 "uczniowie klasy 5b również odwiedzili cmentarz komunalny. Uczniowie zapalili znicze na grobie ,,Poległych żołnierzy polskich ''.
          Martyna Kalicka
          Galeria zdjęć.
        • SZKOŁA PAMIĘTA 2021 NA LOGOPEDII
        • 29.10.2021 18:36
        • 27 października na zajęciach logopedycznych uczniowie w ramach akcji "Szkoła Pamięta 2021" rozmawiali na temat Rejonu Pamięci Narodowej oraz historii ludzi z nim związanych. Inspiracją do rozmów była książka wydana przez Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej "Na straży pamięci. 60 lat Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego”, w której opisane są między innymi losy osadników polskich nad Odrą po II wojnie światowej. Dzięki zbiorom Muzeum w Starych Łysogórkach uczniowie poznali między innymi historię żołnierki 1. Armii Wojska Polskiego, Zofii Cygan, która jako jedna z trzech kobiet została pochowana na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach. Celem akcji „Szkoła Pamięta 2021” jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Jednym z zadań uczniów była interpretacja tytułu książki prezentowanej na zajęciach - „Na straży pamięci”. Poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Dodatkowo uczniowie wzbogacali słownictwo, powtarzali wyrazy, zdania trudne artykulacyjnie, ćwiczyli znajomość kolejności alfabetycznej w praktyce, korzystając z indeksu nazwisk, który jest zawarty w książce. Podczas słuchania fragmentów czytanych przez nauczycielkę, uczniowie mieli pilnować prawidłowej spoczynkowej pozycji języka oraz prawidłowego toru oddychania – przez nos. Lekcja oraz związana z nią pogadanka była również okazją do pracy uczniów nad staranną mową spontaniczną.
          Magda Łączkowska