• Jak przebiegał Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?

• 04.03.2021 19:09
        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
          Jego celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.
          W bieżącym roku szkolnym zaplanowane przeze mnie aktywności uwzględniały hybrydowe nauczanie.
          Klasy 2b, 2c oraz 3b uczestniczyły w akcji na terenie szkoły, natomiast 4a i 5a zdalnie.
          Klasy młodsze zgromadziły jak największą liczbę wyrazów, w których występują litery ą i ę i je zilustrowały własnymi rysunkami.
          Klasy starsze wyszukiwały i wykreślamy w wykreślance ortograficznej wyrazy, w których występują litery: ł, ń, ć, ś lub ń oraz projektowały kolorowe chmury wyrazowe z ą i ę.
          Dziękuję paniom Małgorzacie Jokiel, Justynie Bałko i Annie Wierzbickiej, które włączyły się w organizację akcji szkolnej.
          Organizator akcji szkolnej
          Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.
        • Konkurs z okazji Światowego Dnia Poezji

• 02.03.2021 18:21
        • Z okazji Światowego Dnia Poezji zapraszam do uczestnictwa w konkursie szkolnym na wiersz, którego motywem jest wiosna.

Cel konkursu:

- inspirowanie uczniów do aktywności twórczej, rozwijania talentów literackich, rozbudzania wyobraźni oraz kreatywności,

- stworzenie uczniom możliwości prezentacji autorskich pomysłów.

W konkursie mogą wziąć udział jedynie prace autorskie, dotąd niepublikowane w Internecie, w książkach i czasopismach, nienagradzane w innych konkursach.

Praca może być wzbogacona ilustracją/-ami wykonaną/ -ymi przez autora wiersza.

Pracę należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: wrafalowicz@op.pl, w tytule wiadomości wpisując: Konkurs na wiersz.

Oceny prac dokona komisja konkursowa. Decyzje komisji są ostateczne.

Prace uczniów zostaną opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły oraz w szkolnej gazecie "Arkadia".

Termin nadesłania pracy: 15.03. 2021

Zapraszam

• Jesteśmy w dobrych relacjach z ą oraz ę i lubimy te "ogonki"

• 02.03.2021 18:21
        • Podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego postanowiłam zwrócić uwagę uczniów na litery, które występują jedynie w języku polskim. Klasa piąta skoncentrowała się na literach ą i ę.

Skąd się wzięły litery z ogonkami, daszkami, kreskami i kropkami w języku polskim? Przeczytajcie TUTAJ.

Uczniowie zaprojektowali chmury wyrazowe, które pomogą zapamiętać pisownię trudnych wyrazów.

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  w Szkole Podstawowej nr 2  im. A. Fiedlera w Dębnie

• 02.03.2021 18:21
        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to okazja do twórczego współdziałania.
          W tym roku szkolnym zadania realizujemy w terminie 22- 26.02.2020.
          Wyznaczyliśmy sobie następujące cele:
          Podkreślenie bogactwa, różnorodności i piękna języka ojczystego.
          Rozwijanie umiejętności pisania.
          Doskonalenie techniki czytania.
          Rozwijanie uważności i koncentracji uwagi.
          Rozwijanie umiejętności korzystania z narzędzi tik.

Zapraszamy uczniów do następujących aktywności:

1. Klasy młodsze
          Litery “ą” i “ę” występują jedynie w języku polskim.
          Zgromadźcie jak największą liczbę wyrazów, w których występują wspomniane litery i je zilustrujcie własnymi rysunkami.

2. Klasy starsze
          a) Odszukajcie i wykreślcie w wykreślance ortograficznej 20 wyrazów, w których występuje litera ł, ń, ć, ś lub ń.

b) Zaprojektujcie chmurę wyrazową wykonaną przy pomocy technologii komputerowej, w której występują wyrazy z literą “ó”.

Zadania mogą być realizowane na lekcjach, podczas zajęć pozalekcyjnych, jako prace dla chętnych.
          Organizator: Wioletta Rafałowicz