• SZKOŁA PAMIĘTA 2021 NA LOGOPEDII

• 29.10.2021 18:36
      • 27 października na zajęciach logopedycznych uczniowie w ramach akcji "Szkoła Pamięta 2021" rozmawiali na temat Rejonu Pamięci Narodowej oraz historii ludzi z nim związanych. Inspiracją do rozmów była książka wydana przez Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej "Na straży pamięci. 60 lat Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego”, w której opisane są między innymi losy osadników polskich nad Odrą po II wojnie światowej. Dzięki zbiorom Muzeum w Starych Łysogórkach uczniowie poznali między innymi historię żołnierki 1. Armii Wojska Polskiego, Zofii Cygan, która jako jedna z trzech kobiet została pochowana na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach. Celem akcji „Szkoła Pamięta 2021” jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Jednym z zadań uczniów była interpretacja tytułu książki prezentowanej na zajęciach - „Na straży pamięci”. Poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Dodatkowo uczniowie wzbogacali słownictwo, powtarzali wyrazy, zdania trudne artykulacyjnie, ćwiczyli znajomość kolejności alfabetycznej w praktyce, korzystając z indeksu nazwisk, który jest zawarty w książce. Podczas słuchania fragmentów czytanych przez nauczycielkę, uczniowie mieli pilnować prawidłowej spoczynkowej pozycji języka oraz prawidłowego toru oddychania – przez nos. Lekcja oraz związana z nią pogadanka była również okazją do pracy uczniów nad staranną mową spontaniczną.
        Magda Łączkowska