BĄDŹMY BEZPIECZNYMI UŻYTKOWNIKAMI INTERNETU
- 16.03.2023 18:33
- Miesiąc Bezpiecznego Internetu obfitował w podejmowane przez społeczność szkolną działania.
Dzięki zaangażowaniu w aktywności uczniowie zrozumieli, że internet to wspaniałe źródło wiedzy i rozrywki, ale należy korzystać z niego rozsądnie. Młodzi ludzie codziennie korzystają z zasobów sieci, a my dołożyliśmy starań, aby było ono bezpieczne i mądre.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym klasom i nauczycielom. Bądźmy bezpiecznymi użytkownikami internetu.
Wioletta Rafałowicz
Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku.
- więcej
JAK KORZYSTALIŚMY Z TECHNOLOGII KOMPUTEROWEJ PODCZAS LEKCJI W TYGODNIU BEZPIECZNEGO INTERNETU?
- 16.03.2023 18:12
- Klasa 1a korzystała z technologii komputerowej na edukacji polonistycznej i edukacji przyrodniczej. Na edukacji polonistycznej uczniowie układali historyjki obrazkowe w kolejności chronologicznej i na tej podstawie tworzyli opowiadania. Na edukacji przyrodniczej poznawali tropy zwierząt. Uczniowie klas drugich rozmawiali o bezpieczeństwie w sieci w ramach szkolnej akcji Tydzień bezpiecznego Internetu. Udzielali rad wielbicielom gier komputerowych. Pisali wypowiedzi na temat bezpiecznego korzystania z komputera. Wykonali plakaty oraz obejrzeli filmiki edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci.
Chcąc poznać opinię uczniów na temat korzyści i zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z internetu, przeprowadziliśmy na lekcjach wychowawczych anonimową ankietę wśród chętnych uczniów z klas IV-VIII. Wychowawcy klas na lekcjach wychowawczych wraz z uczniami przeanalizowali wyniki ankiety i wyciągnęli wnioski. W poniedziałek 27 lutego 2023 r. klasa 7a wzięła udział w lekcji zdalnej ,,Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?”
Z kolei klasy: 2a, 2b, 1a i 4b obejrzały spektakl online pt. ,,Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów", który podejmował temat bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu. Ponadto uczniowie wzięli udział w sesji pytań i odpowiedzi.
Dzięki udziałowi w spektaklu uczniowie zrozumieli, że internet to wspaniałe źródło wiedzy i rozrywki, ale należy korzystać z niego rozsądnie.
Bezpieczne i mądre korzystanie z sieci powinno być dla nas wszystkim celem nadrzędnym.
Wioletta Rafałowicz
Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku. - więcej
DZIECI SIECI - PLIK I FOLDER NA TROPIE INTERNETOWYCH KŁOPOTÓW
- 05.03.2023 19:53
W czwartek 2 marca 2023 r. uczniowie klasy 4b wzięli udział w nietypowych zajęciach z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Obejrzeli spektakl online, który podejmował temat bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu oraz wzięli udział w sesji pytań i odpowiedzi.
Głównymi bohaterami spektaklu byli Ola i Filip. Dzieci wiele czasu spędzały w świecie wirtualnym. Bardzo lubiły gry komputerowe, oglądanie filmików i media społecznościowe.
Filip powoli tracił kontakt z rzeczywistością, co było to wielkim zmartwieniem rodziny. Na szczęście Oli udało się wezwać na pomoc dwóch superbohaterów.
Plik i Folder zdiagnozowali u Filipa groźnego sieciowciąga, ale na szczęście pomogli mu się od niego uwolnić.
Dzięki udziałowi w spektaklu czwartoklasiści zrozumieli, że internet to wspaniałe źródło wiedzy i rozrywki, ale należy korzystać z niego rozsądnie.
Bezpieczne i mądre korzystanie z sieci powinno być dla nas wszystkim celem nadrzędnym.
Wioletta Rafałowicz
- więcej
BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI, NIE ULEGAJ DEZINFORMACJI
- 28.02.2023 12:24
W poniedziałek 27 lutego 2023 r. klasa 7a wzięła udział w lekcji zdalnej ,,Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?” Zajęcia trwały 45 minut i zostały zorganizowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Rozwój nowych technologii i środowiska cyfrowego sprawił, że mamy dostęp do bardzo wielu źródeł informacji, możemy także dzielić się nią w czasie rzeczywistym za pomocą różnego rodzaju mediów internetowych. Stworzyło to wiele możliwości manipulacji przekazem, przeinaczania treści, a nawet tworzenie fałszywych komunikatów, tzw. fake newsów. O dezinformacji możemy mówić, gdy rozpowszechniane informacje: są całkowicie lub częściowo fałszywe, zmanipulowane lub wprowadzające w błąd, dotyczą kwestii ważnej z punktu widzenia interesu publicznego,mają wywołać niepewność lub wrogość, są rozpowszechniane lub wzmacniane, np. za pomocą sztucznej inteligencji. Czynnikiem, który istotnie wpływa na poziom utrwalenia informacji w pamięci, są silne emocje. Fałszywe wiadomości, które wzbudzają u odbiorców uczucie gniewu, strachu czy empatii, pogłębiają wiarę w fałszywy przekaz, są lepiej zapamiętywane i chętniej rozpowszechniane w Internecie. Powinniśmy sprawdzić, skąd pochodzi wiadomość, kto pierwszy ją przekazał i gdzie jest rozsyłana. Należy również sprawdzić autora. Pamiętajmy, że zdecydowanie mniej wiarygodny jest ktoś, kto podpisuje się tylko nickiem.
Wioletta Rafałowicz
Galeria zdjęć- więcej
LEKCJA ANGIELSKIEGO
- 14.02.2023 15:19
- Wykorzystanie technologii cyfrowej bardzo wspiera nauczanie języka obcego poprzez stosowane ćwiczeń aktywizujących uczniów. Tydzień bezpiecznego Internetu to okazja, aby pokazać w jaki sposób właściwie korzystać z jego zasobów.
Danuta Fossa - więcej