• ZAKODOWANE CZĘŚCI MOWY
    • ZAKODOWANE CZĘŚCI MOWY
    • 07.12.2021 18:33
    • Na lekcjach języka polskiego poświęconych utrwaleniu wiadomości o częściach mowy uczniowie używali kodu do nazywania części mowy. W tym celu przygotowałam legendę, którą omówiliśmy i zaakceptowaliśmy przed rozpoczęciem ćwiczeń. Zadanie bardzo spodobało się uczniom, zwłaszcza, że pracowaliśmy w małych grupach.

     Wioletta Rafałowicz
     Galeria zdjęć.

    • więcej
    • WŚRÓD HOMOFONÓW
    • WŚRÓD HOMOFONÓW
    • 28.11.2021 14:58
    • Homofony to koszmar niejednego ucznia. Sprawdzanie pisowni w słowniczku niewiele pomoże, jeśli nie znamy znaczenia danego słowa. Dlaczego tak się dzieje? Zacznijmy od definicji. Homofonami nazywamy wyrazy, które brzmią identycznie, mimo różnej pisowni i innego kontekstu/znaczenia. Z tego powodu niewskazane jest sprawdzanie uczniów ze znajomości pisowni pojedynczego wyrazu, jeśli nie podamy uczniom znaczenia. Dlaczego? Każdy z nich może mieć rację, jeśli prawidłowo wyjaśni powód tej formy zapisu. Co musieli zrobić uczestnicy projektu? Po pierwsze, korzystając ze słowników, wyjaśnić, co to jest homofon. Po drugie, każdy uczeń odnajdywał homofony na  karcie pracy, a następnie zapisywał znaczenie pięciu par homofonów w zeszycie przedmiotowym. Atmosfera podczas zajęć była fantastyczna. Uczniowie odkrywali tajemnicze słowa, byli skupieni na zadaniu.

     Niektórzy stwierdzili, że dopiero teraz zrozumieli, z czego wynikają różnice w pisowni. Polecam tę formę pracy.

     Wioletta Rafałowicz
     Galeria zdjęć.

    • więcej
    • SZYFROWANIE I DESZYFROWANIE ZWIĄZKÓW FRAZEOLOGICZNYCH NA JĘZYKU POLSKIM
    • SZYFROWANIE I DESZYFROWANIE ZWIĄZKÓW FRAZEOLOGICZNYCH NA JĘZYKU POLSKIM
    • 14.11.2021 19:11
    • Na lekcji języka polskiego również można się uczyć kodowania. Tym razem zaproponowałam moim uczniom stworzenie własnego szyfru. Zależało mi na tym, aby na lekcji powtórzyć alfabet. Dzięki temu praca ze słownikami okaże się dla uczniów łatwiejsza. Pamiętajmy, że szyfrowanie to po prostu metoda zapisu tekstu jawnego w taki sposób, by stał się on nieczytelny dla osób trzecich. Proces ten nazywany jest szyfrowaniem, a proces odwrotny, czyli zamiana tekstu zaszyfrowanego w możliwy do odczytania, deszyfrowaniem. Uczniowie indywidualnie wymyślali szyfr dla każdej litery alfabetu. Szyfru nie ujawnialiśmy. Zachowywaliśmy go w tajemnicy, aby wykorzystać do kolejnego etapu pracy. Uczniowie w "Słowniku frazeologicznym języka polskiego" wybierali jeden związek frazeologiczny, który zaszyfrowali według wcześniej opracowanego szyfru. Sens ukryty wybranego związku frazeologicznego wyjaśniali w ciszy z nauczycielem. Zaszyfrowaną informację przekazywali nauczycielowi. Deszyfrowanie odbyło się na kolejnych zajęciach. Początkowo uczniowie nie otrzymali kodów, co uniemożliwiło im deszyfrowanie. Znajomość kodu ułatwiła odczytanie związku, który potem został zapisany w zeszycie i wyjaśniony. Zajęcia z wykorzystaniem szyfru uczą twórczego i krytycznego myślenia. Angażują uczniów, którzy zmotywowani i skoncentrowani podejmują się wykonania zadania. Pomagają sprawdzić, czy uczniowie potrafią dzielić wyrazy na litery, znają zasady pisowni (ortografia i interpunkcja). Uczą się bawiąc, a ich aktywność sprawia, że zapamiętują przekazywane treści.

     Wioletta Rafałowicz
     Galeria zdjęć.

    • więcej
    • OŚ CZASU NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
    • OŚ CZASU NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
    • 07.11.2021 19:17
    • Oś czasu na lekcji języka polskiego to ciekawy i  skuteczny sposób realizacji podstawy programowej. Uczniowie poszukują informacji w różnych źródłach, selekcjonują je i porządkują chronologiczne. Warto podkreślić, że osie czasu sprzyjają umiejętności skupienia się na szczegółach. Podczas tworzenia osi czasu uczniowie korzystają z różnorodnych źródeł – sięgają do internetu, biblioteki, encyklopedii. Osie czasu są materiałem wizualnym, dzięki temu uczniowie łatwiej zapamiętują zamieszczone na nich wydarzenia. Zatem metoda jest atrakcyjna dla wzrokowców, którzy chętniej uczą się z wykorzystaniem obrazów, fotografii i grafik. Uczniowie klasy 5a przy pomocy ruletki losowali twórcę, którego zaprezentowali na osi czasu. Szczegółowy opis i aktywna ruletka znajduje się pod poniższym linkiem.

     https://skokiporozum.blogspot.com/2021/10/blog-post.html

     Zapraszam do obejrzenia prac uczniowskich.

     Wioletta Rafałowicz

    • więcej
    • UKŁADAMY TREŚĆ ZADAŃ NA LEKCJACH MATEMATYKI - ODROBINA JĘZYKA POLSKIEGO NA LEKCJACH MATEMATYKI
    • 18.10.2021 17:20
    • Na lekcjach matematyki w klasie 4a uczniowie uczyli się rozwiązywać zadania tekstowe, czytali treść zadań ze zrozumieniem, dostrzegali zależności między podanymi informacjami, wykonywali obliczenia oraz zapisywali odpowiedż (oczywiście poprawnie stylistycznie i otrograficznie).  Uczniowie mieli  również ułożyć treść zadań do trzech działań:

     120+45 = 165

     85-35 = 50

     120:4 = 30

     Oto treść zadań wymyślonych przez uczniów:

     1. Filip ma 85 zł. Wydał 35 zł na samochód elektryczny. Ile Filipowi zostało pieniędzy?
     2. Babcia miała 120 guzików. Postanowiła  przyszyć po 4 guziki do każdej poszewki na poduszki. Do ilu poszewek babcia przyszyła guziki?
     3. Dawid dostał od taty 120 zł na urodziny. Miał w swojej skarbonce już 45 zł. Ile pieniędzy ma teraz Dawid?
     4. Rodzina Marka ma łącznie 120 koszulek. Ile koszulek ma jedna osoba, jeśli rodzina jest czteroosobowa?
     5. Janek ze Stasiem poszli na dwór pozbierać liście. Janek zebrał 120 liści, a Staś 4 Ile liści zebrali razem chłopcy?
     6. W ogrodzie jest 85 tulipanów, a róż o 35 mniej. Ile róż rośnie w ogrodzie?
     7. Na jednej jabłoni jest 120 jabłek,  a na drugiej jabłoni jest 4 razy mniej jabłek. Ile jabłek rośne na drugiej jabłoni?
     8. Czworo dzieci miało 120 cukierów. Podzieliły je po równo między siebie Ile cukierków dostało każde dziecko?
     9. Gosia, Magda, Otylia i Antosia dostały 120 naklejek od pani Grażynki. Podzieliły się po równo. Ile naklejek dostała każda dziewczynka?
     10. Gosia miała w skarbonce 85 zł. Na prezent wydała 35 zł. Ile Gosi zostało pieniędzy?
     11. Tola z siostrą poszły do parku zbierać liście. Tola uzbierała 85 liści, a jej siostra o 35 mniej. Ile liści uzbierała siostra Toli?
     12. Na jabłoni rosło 120 jabłek, dziadek kazał rozłożyć po równo jabłka do 4 skrzynek. Po ile jabłek jest w każdej skrzynce?
     13. Kasia w sklepie elektronicznym kupiła telefon za 120 zł i etui za 45 zł. Ile Kasia wydała na zakupy?
     14. Bartek zebrał 85 malin, a Marek o 35 mniej. Ile malin zebrał Marek?
     15. Monika dostała od babci 120 cukierków, musiała je podzielić po równo między swoje rodzeństwo. Ile z cukierków dostało każde z dzieci, jeśli  było ich łącznie czworo?
     16. Babcia Ani ma 85 lat. Mama Ani ma 35 lat. O ile lat babcia jest starsza od mamy Ani?
     17. Ania miała 120 patyczków, z których chciała ułożyć kwadraty. Ile kwadratów ułożyła?
     18. Ola ma 120 cm czarnej tasiemki, 85 cm białej tasiemki i 35 cm czerwonej tasiemki.

     a) Dodatkowo dostała od babci jeszcze 45 cm czarnej tasiemki. Ile łącznie ma czarnej tasiemki?

     b) O ile biała tasiemka jest dłuższa od czerwonej?

     c) Ola podzieliła najdłuższą tasiemkę na cztery części. Jakiej długości są otrzymane kawałki?

     1. Królik Kola dostał na obiad 85 marchewek, zjadł 35. Resztę zostawił na kolację. Ile marchewek zjadł Kola na kolację?
     2. Janek kupił za 120 zł cztery pary spodni. Ile kosztowała jedna para spodni?
     3. Ania poszła razem z Kasią na jesienny spacer do parku. Postanowiły nazbierać  żołędzi i kasztanów, aby zrobić jesienne ludziki. Ania zebrała 120 żołędzi, a Kasia 45 kasztanów. Ile razem dziewczynki zebrały darów jesieni?

      

      

    • więcej

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

 • EduPage