NASZE SPOTKANIE Z BOHATEREM LEKTURY SZKOLNEJ
- 23.05.2023 19:38
- Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 6a redagowali opowiadania twórcze, których byli bohaterami, a także narratorami. Opowiadali o tym, że jeden z bohaterów lektury przeniósł się do ich świata i wspólnie przeżyli wiele przygód. Szczegółowo przedstawiali wybraną przygodę, podczas której wspomnianemu bohaterowi przyznano tytuł przyjaciela mądrości. Wykazywali się znajomością lektury, ale też dodawali nowe wątki lub rozwijali istniejące w lekturze. Po napisaniu prac i ich sprawdzeniu publicznie prezentowali najciekawsze opowiadania. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali autorskich historii, a na zakończenie wybrali tę, która -ich zdaniem- jest najciekawsza. Mistrzem opowiadania okazał się Paweł. Następnie podzieliliśmy się fragmentami opowiadania napisanego przez Pawła i zilustrowaliśmy wydarzenia. W czasie realizacji twórczych zadań odbyliśmy wspólną podróż do świata nieograniczonej wyobraźni. Zajęcia z kreatywnego pisania kształciły u uczniów umiejętność tworzenia i redagowania tekstów przy jednoczesnym rozwijaniu wyobraźni oraz myślenia kreatywnego, innowacyjnego i krytycznego.
Wioletta Rafałowicz
Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku. - więcej
ZABAWY Z KUKIEŁKAMI I PACYNKAMI
- 18.04.2023 18:35
- W teatrze nie tylko występują aktorzy, ale również lalki poruszane przez aktora‑lalkarza, który też często użycza lalce swojego głosu. Animator przeważnie jest ukryty za parawanem, jednak często występuje razem lalką na scenie. Uczniowie klasy 4b zaprojektowali i wykonali lalki do inscenizacji wybranych przez siebie baśni. Na szkolnych scenach królowały kukiełki i pacynki. Kukiełki były umieszczone na kiju i poruszane przez ukrytych aktorów. Z kolei pacynki to lalki teatralne nakładane na dłoń jak rękawiczka i poruszane palcami aktora. Wcielili się też w role animatorów i użyczali bohaterom swojego głosu. Dzięki zajęciom teatralnym uczniowie poznali wybraną formę teatralną- teatr lalek. Projektując aktorów-lalki rozwijali wyobraźnię, inwencję twórczą Kształtowali także postawę otwartości i śmiałości poprzez odtwarzanie ról, a także doskonalili umiejętności pozawerbalnego porozumiewania się.Zajęcia teatralne bardzo spodobały się uczniom.
Wioletta Rafałowicz
Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku. - więcej
ZABAWA W TEATR POMAGA NAM ZAPAMIĘTAĆ TREŚĆ BAŚNI
- 03.04.2023 16:09
- Teatr łączy w sobie wiele dziedzin twórczości artystycznej: literaturę, muzykę, taniec, ruch sceniczny, plastykę i technikę. Uczniowie, przygotowując przedstawienie dla swoich rówieśników, najpierw czytali tekst baśni, następnie wypisywali bohaterów i dzielili się rolami, tworzyli scenariusz, projektowali postaci i scenę teatralną. Z pewnością dzięki temu na dłużej zapamiętają treść baśni.Olbrzymią wartością edukacyjną teatru jest nauka pracy w zespole, poczucie dyscypliny i szacunku do pracy innych. Uczeń uświadamia sobie, że stanowi część większej całości, a sukces jest zależny również od niego. Z tego powodu czwartoklasiści z zaangażowaniem pracowali, słuchali się wzajemnie, dzielili pomysłami i wspólnie ustalali przebieg widowiska. Jedynie indywidualnie odpowiadali za kukiełkę, którą poruszali i udzielali jej głosu.
Warto podkreślić, że zabawa w teatr oddziałuje na sferę emocjonalną, sprzyja ćwiczeniu wyrażania uczuć, wspomaga spontaniczną aktywność, a także usprawnia komunikację i współpracę w grupie. Rozwija również spostrzegawczość i pamięć.
Odgrywanie różnych ról sprzyja poprawie dykcji, a wcielając się w jakąś postać, młodzi aktorzy mogą walczyć też ze swoimi lękami. Teatr więc kształtuje odporność i dojrzałość emocjonalną, która jest konieczna do radzenia sobie w nowych, trudnych sytuacjach.
Wioletta Rafałowicz
Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku. - więcej
NASZ SPOSÓB NA EDUKACJĘ TEATRALNĄ - KLASA 4B NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
- 29.03.2023 20:44
- Uczniowie odnajdywali w sobie potrzebę zachowań kreatywnych w celu zrozumienia, że teatr jest czymś bliskim, zrozumiałym i dostępnym, a jednocześnie pociągającym i pełnym uroku. Odczuwali, iż to, co stwarzali na scenie, wynika z ich wyobraźni, która jest niewidzialna tak długo, dopóki jesteśmy bierni. Motorem działania jest ciekawość i radość tworzenia. Uczniowie uczyli się czytać z podziałem na role, oddając nastrój, przeżycia bohaterów. Wypowiadali tekst modulując odpowiednio głosem. Podejmowali prace związane z projektowaniem sceny i oświetleniem. Dokonywali wyboru rekwizytów. Projektowali i wykonywali kukiełki. Uczniowie samodzielnie przygotowali scenę, kukiełki, podzielili się rolami, zaprojektowali scenografię, a także sfilmowali działania. Praca nad tworzeniem spektaklu teatralnego dostarczyła okazji do rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów.
Wioletta Rafałowicz
Wszystkie zdęcia na szkolnym facebooku. - więcej
BIERZEMY UDZIAŁ W PROJEKCIE ,,JESTEM WYNALAZCĄ”
- 27.03.2023 17:41
- ,,Jestem wynalazcą” to projekt zrealizowany przez klasę 6a na lekcji języka polskiego po omówieniu lektury ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.
Uczniowie wykazali się nie tylko znajomością książki, ale również niezwykłą kreatywnością. Ich zadaniem było stworzenie prototypu wynalazku, zredagowanie opisu jego działania oraz przeznaczenia, a także zaprezentowanie go na forum klasy.
Wyjaśniali, co to jest wynalazek i w jaki sposób powstaje, a także wymieniali, jakie problemy wiążą się z produkcją. Wymyślili nazwę dla swojego wynalazku, a następnie prezentowali wyniki swojej pracy przed rówieśnikami i to ten etap okazał się dla nich najtrudniejszy.
Odpowiadali też na pytania rówieśników, którzy z uwagą przyglądali się powstałym urządzeniom i zadawali ciekawe pytania.
Podczas zajęć uczniowie pracowali indywidualnie, wykonując swój prototyp z dostępnych materiałów.
Poprzez działanie dowiedzieli się, jak powstają dobre pomysły, na czym polega projektowanie.
Uczniowie samodzielnie dochodzili do wiedzy, uczyli się poprzez działanie.
Dzięki projektowi uczniowie:- rozpoznawali potrzeby wykonania wynalazku,
- analizowali możliwości wykorzystania wykonanego wytworu,
- planowali i wykonywali pracę o różnym stopniu trudności,
- podejmowali działania z namysłem i planem pracy,
- racjonalnie gospodarowali materiałami, czasem i własnym potencjałem,
- poznawali siebie oraz swoje predyspozycje,
- rozwijali zainteresowania techniczne,
- stawali się świadomymi i odpowiedzialnymi użytkownikami wytworów techniki,
- dostrzegali zmiany zachodzące wokół nas.
Wioletta Rafałowicz
Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku. - więcej