• DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA BAJEK KRASICKIEGO

• 01.12.2021 17:10
        • Dnia 29 listopada 2021 r. na lekcji języka polskiego wzięliśmy udział w akcji promującej czytanie. Uczniowie przygotowali głośne czytanie wybranej przez siebie bajki Ignacego Krasickiego. Do swej roli przygotowali się bardzo sumiennie. Samodzielnie wybierali bajki do prezentacji – miały być one dla nich z jakiś powodów ważne i wyjątkowe. Ustaliliśmy kolejność i zadbaliśmy o rekwizyty oraz kostiumy  kojarzące się z wybranymi tekstami. Lekcja  miała charakter niestandardowy, a takie momenty na zawsze pozostaną w pamięci.

Pokazaliśmy, że czytanie to ogromna przyjemność, a nie tylko obowiązek czytania lektur.

Galeria zdjęć.

• DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

• 07.11.2021 19:24
        • Dnia 5 listopada w klasie 4a było wesoło i  gwarnie.  Wsród uczniów pojawili się bohaterowie bajek: człowiek-pająk Spiderman, uroczy robot Wally, piękna indianka Pocahontas, śliczne księżniczki, odważni rycerze, urocza czarownica.

Podczas zabaw dzieci rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą, segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości.  Był to dzień pełen wrażeń.
          Galeria zdjęć.

• SKARBIEC WIEDZY O LEKTURZE, CZYLI LEKTURA W PUDEŁKU

• 28.10.2021 18:46
        • Myślenie obrazami to  element efektywnego uczenia się.

Z tego powodu na lekcji języka polskiego wielokrotnie stosujemy wspomnianą metodę pracy. W ramach projektu “Wyczytane z lektur szkolnych” uczniowie klasy 6a przygotowywali lekturę w pudełku. Poszukując materiałów, wykonując elementy pudełka, uczniowie angażowali się, czytali ze zrozumieniem, szukali cytatów, aby w sposób ciekawy i zgodnie z treścią lektury zaprezentować wydarzenia, bohaterów, miejsce akcji itp. Prezentując swoje zadanie, każdy uczeń wypowiadał się na forum, uzasadniał swój wybór, ćwicząc argumentowanie. Podczas lekcji odgadywaliśmy skojarzenia, przypisując je do postaci i wątków, sięgaliśmy do treści lektury, odpowiadając na pytania, przywoływaliśmy  fragmenty powieści. Dzięki temu wchodziliśmy wspólnie w sferę symboliki, pogłębiając rozumienie lektury.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

• WIZUALIZACJA MIEJSCA  AKCJI

• 27.10.2021 19:26
        • W ramach projektu “Wyczytane z lektur szkolnych” uczniowie klasy 6a dokonali odczytania fragmentów poprzez przekład intersemiotyczny. Zwróciliśmy szczególną uwagę na opisy miejsc przedstawionych w lekturze “Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

Uczniowie z uwagą wczytywali się we fragmenty lektury, aby przy pomocy swojej wyobraźni zwizualizować opisane miejsce. Jednocześnie ćwiczyli umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem oraz cytowania.

Zapraszam do obejrzenia prac uczniowskich.

• WYCZYTANE Z LEKTUR SZKOLNYCH

• 28.10.2021 18:45
        • Czytanie lektur szkolnych stanie się zajęciem ciekawym, nieszablonowym, nowatorskim. Będziemy poszukiwali ciekawych rozwiązań i aktywności podczas pracy z lekturą.

Cele projektu:
          -
          wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury,
          -
          rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania,
          - wychowanie do wartości poprzez wdrażanie uczniów do krytycznego czytania  tekstów, wyrażania własnej opinii, argumentowania i oceniania postawy bohaterów,
          - rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, zarówno cichego, jak i głośnego,
          - zachęcanie do pracy z lekturą poprzez rozwijanie kompetencji cyfrowych, nowatorskie formy pracy rozwijające kreatywność uczniów.

W projekcie wezmą udział uczniowie klasy 5a i 6a.

Efekty pracy uczniów będą na bieżąco publikowane na stronie szkoły.